Language versionJosef Sodomka

Mládí a praxe
Josef Sodomka se narodil 2. listopadu 1865 v obci Krouna na Skutečsku v čp. 8 v evangelické rodině. Jeho otec Václav Sodomka byl krupařem. Po krátké školní docházce nastoupil Josef do učení ke koláři Hálovi do Choltic, kde se v roce 1882 vyučil pak a ještě několik let pracoval jako dělník u svého mistra. Nedlouho poté odešel na zkušenou do zahraničí, kde získal velmi dobrou praxi v konstrukci a výrobě různých typů vozidel, zejména kočárů a saní. Po svém návratu do Čech pracoval nejprve v Praze, později v Trutnově a Jihlavě.

Položení základů podniku
V roce 1895 se přestěhoval do Vysokého Mýta, kde zprvu působil jako řadový dělník, ale v první polovině roku 1896 se mu podařilo osamostatnit se. V prostorech pronajatých od Františka Dostálka v čp. 177 začal provozovat kolářskou živnost. Díky jmění své manželky Kateřiny mohl záhy zakoupit od pana Boušky na Choceňském předměstí malý dům čp. 101 s rozlehlou zahradou a nezastavěným okolím. Tím položil základ svého podniku, který až do zahájení první světové války stále rozšiřoval a zvyšoval počty svých zaměstnanců.

Úpadek továrny
V roce 1914 jeho továrnu postihl vlivem válečných událostí útlum výroby; Josef Sodomka musel o dva roky později začít pracovat jako dělník v mladoboleslavské firmě Laurin & Klement a o chod podniku se starala jeho manželka. Po vzniku Československé republiky se vrátil do Vysokého Mýta, ale o kočáry a saně již nebyl téměř zájem. Další ranou pro něho byla smrt manželky a dvou dcer na tuberkulózu. Naštěstí tato zákeřná nemoc minula syna Josefa, jehož nadšení pro výrobu karoserií se stalo nadějí pro další vývoj továrny.

Odchod do ústraní
V říjnu 1930 prodal Josef Sodomka svému synovi polovinu podniku a odešel do ústraní. Zbylá část firmy patřila jeho druhé manželce Bohumile, po jejíž smrti na tuberkulózu v roce 1931 získal syn Josef celý podnik. Sám zakladatel továrny zemřel po krátké nemoci 8. června 1939 ve Vysokém Mýtě a o několik dní později byl pochován do rodinné hrobky na místním hřbitově.

Otevírací doba muzea
Po zavřeno
Út - Pá 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
So - Ne 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00

© Matyáš Hájek - www.designhajek.cz

Sáčky do vysavače Půjčovna karavanů
Šemberova 125/I
566 01 Vysoké Mýto
muzeum@muzeum.myto.cz
tel.: 465 461 950