Language versionDřevěná násadka s kovovým psacím hrotem

Není tomu zase tak dávno, co se k psaní používalo kalamářů, posýpátek a různých násadek, které měly usnadňovat psaní. I ve sbírkách Regionálního muzea se nachází různé druhy psacích per, hrotů a tužek. Mezi nimi vyniká dřevěná násadka s kovovým psacím hrotem.
K čemu vlastně taková násadka sloužila a jak se používala? V dřívějších dobách, kdy ještě nebylo běžné používat například kuličková pera, se užíval k psaní husí či kovový brk, který se upevňoval do násadky. Násadka, většinou dřevěná, zakončená kovovým hrotem vydržela na napsání jednoho až dvou slov, poté se musela namočit opět do inkoustu. U husího brku bylo možné napsat slov i více. Důležité bylo ovšem naučit se určitému umu, aby papír nebyl celý pocákaný nevzhlednými kaňkami, nýbrž posetý úhledným krasopisem. Psaní násadkami má pro nás z pohledu dnešní doby jednu větší nevýhodu, a tou je pomalé psaní. Při užívání násadky nepíšeme tak rychle, ale rukopis bývá právě z tohoto důvodu mnohem úhlednější. Dříve se učilo krasopisu, písmo bylo zaměřeno na estetiku a sloužilo k tomu, aby bylo především zdobné.
Násadka na fotografii je dřevěná, s kovovým pravděpodobně mosazným hrotem, jeho špička je ovšem z bílého kovu. Na špičce nalezneme vyrytý nápis „Kuhn Greiner Feder Carl Kuhn & Co Wien“, což je velice pravděpodobně označení výrobce. Násadka je z měkkého dřeva tmavě hnědé barvy vyhotovená do podoby psí hlavy. Krásná řezbářské práce je pro utvoření dokonalejšího obrazu psí hlavy vyzdobena i skleněným malovaným sklíčkem místo oka psa.
Toto pero je speciální, svým způsobem unikátní, jelikož v krku psa je umístěno sklíčko, které ukrývá fotografii nahé ženy opírající se o pult. Pro bližší představu je potřeba poznamenat, že oko psa má necelé 3 mm. Délka násadky až po kovový hrot je 23 cm. Touto násadkou se pravděpodobně psalo na přelomu 19. a 20. století.

Anna Jursová, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Otevírací doba muzea
Po zavřeno
Út - Pá 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
So - Ne 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00

© Matyáš Hájek - www.designhajek.cz

Sáčky do vysavače Půjčovna karavanů
Šemberova 125/I
566 01 Vysoké Mýto
muzeum@muzeum.myto.cz
tel.: 465 461 950