Language versionUž vím proč, dědo! – Jak funguje puška.


Sobota 21. dubna od 14 do 17 hodin

Zajímá Vás, jaký je rozdíl mezi křesadlovou a perkusní mušketou? Přemýšlíte, zda se pánvička používá jen k vaření? Zvídavý syn se Vás opakovaně ptá, jaký je rozdíl mezi puškou a samopalem, ale od Vaší vojenské služby už uplynula spousta let? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete na akci pro veřejnost o vývoji pušek napříč historií. Dozvíte se, jak zbraně obsluhovat a v čem byla která puška revoluční…,a to od dob bitvy na Bílé hoře po současnost. Puška je život vojáka a tak si budete moct vyzkoušet, jak pušku udržovat, jak těžké je připravit ji ke střelbě a že vždy znamená pro dotyčného zátěž na pochodu.


Hudba ve spirále


Neděle 17. ledna od 14:00

Přijměte pozvání na slavnostní vernisáž s komentovanou prohlídkou a skvělou dixielandovou kapelou MiFoBand z Králík.


Dětský příměstský tábor


22. - 26. srpna

Konec prázdnin v muzeu - tentokrát s poštovní tématikou

Tábor je již zcela obsazený, přihlášky, prosím, neposílejte!

Program příměstského tábora:

Pondělí 22. 08.
-uvítání
-komentovaná prohlídka výstavy „Pošta jednou stopou“
-vzájemné seznámení
-focení v kostýmech – na poštovní známku
-návštěva a prohlídka vysokomýtské pošty s výkladem, historie pošty
-odpoledne šipkovaná – dopisy, úkoly, poklad, piknik v trávě

Úterý 23. 08.
-dopolední výlet do Litomyšle – do regionálního muzea
-odjezd v 9.00 hod. z Vysokého Mýta, prohlídka výstavy Tři bratři (kostýmy a dekorace z hudební pohádky Tři bratři režiséra Jana Svěráka), hledání telegramu
-návštěva klášterních zahrad, zastávka na zmrzlinu, návrat přibližně v poledne
-odpoledne návštěva chovatele poštovních holubů u nás v muzeu, vypuštění holoubka se vzkazem
-výroba ručního papíru na výrobu obálky
-vytvoření své vlastní známky – na čtvrtku
-výroba pohledu (napsat, oznámkovat, poslat domů)

Středa 24. 08.
-celodenní výlet do Prahy – do Poštovního muzea, návštěva hlavní pošty Praha, plavba parníkem po Vltavě
-odjezd vlakem v 8.00 hod. z Vysokého Mýta do Chocně, v 8.35 hod. z Chocně do Prahy
-návrat přibližně v 17.30 hod. do Chocně, v 18 hod. do Vysokého Mýta
-jídlo a pití na celý den s sebou

Čtvrtek 25. 08.
-ranní procházka za poštovními holuby – kontrola doručení vzkazu
-vytvoření obálky z ručního papíru, výroba razítek
-odpoledne táborová hra „Přepadení pošty“ + další soutěže a hry
-večer táborák, opékání s rodiči a s kamarády
-promítání Pošťácké pohádky od Karla Čapka
-v noci noční hra, spaní v muzeu

Pátek 26. 08.
-výroba poštovních triček (potisk vyrobenými razítky)
-hry, soutěže, vyhodnocení tábora
-odpoledne – cukrárna (zmrzlina)


Den otevřených dveří


Pátek 14. října
9:00-11:00 12:00-15:30

V souvislostí s připravovanou rekonstrukcí náměstí Vaňorného kolem kostela sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě probíhá v této lokalitě záchranný a předstihový archeologický výzkum středověkého pohřebiště ze 13.-16. stol., který ve své době patřilo nedílně k životu i smrti vysokomýtských obyvatel.
Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti zde dne 14. 10. 2016 Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě ve spolupráci s Městem Vysoké Mýto (investor akce) pořádá den otevřených dveří. V tento den v čase od 9:00-11:00, 12:00-15:30 budou mít zájemci z řad široké veřejnosti i škol možnost každou půl hodinu výzkum navštívit (otevřená sonda u zvonice) a vyslechnout výklad z úst archeologů, kteří výzkum provádějí.
V případě škol je kvůli vyššímu počtu účastníků nutná rezervace předem (739 578 523, vich@muzeum.myto.cz, PhDr. David Vích, mimo pátek 7.10.).

Změna termínu v případě nepřízně počasí (při dešti nelze výzkum provádět) je vyhrazena.


Už vím proč, dědo!
Vrhací zbraně


Sobota 5.března 14:00-17:00

V úvodní části sobotní akce od 14:00 do 15:30 hodin si vyrobíme dvě jednoduché, ale přitom plně funkční zbraně. První je rotační prak, jak jej známe i z evropské historie a který nemusíme blíže představovat. Druhá zbraň pochází z Jižní Ameriky a nese jméno bolaso. Jde o vrhací zbraň v podobě tři svázaných provazů, na jejichž volných koncích se nachází zátěže.
Na výrobu zbraní navážeme v době od 15:30 do 17:00 hodin přímo jejich vyzkoušením ve volné přírodě. Pro zájemce máme na doplnění připravenou také střelbu z reflexního luku.


Už vím proč, dědo!
Výroba papíru


Sobota 19. března 14:00-17:00

Chcete si vyrobit vlastnoručně papír? Pokud ano, pak je tento díl cyklu Už vím proč, dědo! Určený právě Vám. Ve vysokomýtském regionálním muzeu si nejprve připravíme papírovinu a z ní si pomocí ručních sít, která budou i v rozměrech vhodných pro děti, vyrobíme plně využitelný recyklovaný papír.


Bylinky a koření


Neděle 6. března od 15:00

Zajímá vás pěstování bylinek a jejich využití v kuchyni? Přednáška znalce je spojena i s ochutnávkou.Marcela a Zdeněk Švecovi: Lehokolmo ze Štýrského Hradce do Albánie


Pátek 11. března od 18:00

V prosinci 2014 do rodiny přibylo nové lehokolo a hned mu bylo třeba ukázat svět. Okamžitě vznikl plán na léto: dopravit se vlastními silami za přáteli v Tetovu a pokračovat do Albánie. Jet nejkratší cestou by nebylo příliš zajímavé, a tak vznikla trasa přes hory, doly, lesy, lány, moře, ostrovy i soutěsky, čítající téměř 2000 kilometrů. Času nebylo nazbyt, takže vedle lehomiláčků zajišťovaly dopravu také vlak, přívoz, trajekt, loďka i letadlo...


Trojvernisáž


Neděle 20. března od 14:00

Společné zahájení tří muzejních akcí – výstav Vysokomýtský sport, Papírová dráha a drobné nové expozice Vysokomýtské střípky – nabízí příležitost k neobvyklé trojvernisáži, které zmíněné podniky představí veřejnosti.
Neobvyklou trojvernisáž zahájí inscenovaná povídka Karla Poláčka Jak Edudant a Francimor vyhráli Babinského memoriál v provedení členů divadelního spolku Šembera Petry Vtípilové, Míly Kvapilové, Jakuba D. Kočího, její součástí budou komentované prohlídky výstav a malé občerstvení.

TZ ke stažení


Promítej i ty!
Na stupních vítězů


Čtvrtek 31. března od 18:00

Citlivé, formálně vytříbené a místy úsměvné portréty představují pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Tvůrci snímku nám výmluvně ukazují, kolik zdravého ducha, svěží mysli a obdivuhodné kondice je možné uchovat ve starém těle; ať jde o stoletého Vídeňana Alfreda Proksche, který ve volném čase maluje ženské akty, 94letou italskou diskařku Gabre Gabric-Calvesi, 93letého sveřepého sprintera ze Stockholmu Herberta Liedtkeho či 82letého skokana do výšky Jiřího Soukupa z Hradce Králové. Příprava na mistrovství i samotné závody, při nichž nechybí nervozita ani pravá sportovní rivalita, pro ně představují především závod s časem. Snímek nahlíží i do soukromí seniorských atletů, pro něž není největší výzvou pokoření světového rekordu, ale jejich věk. Přesto doufají, že příští rok bude jejich výkon ještě o stupínek lepší.
Film je v původním znění s titulky.
V rámci promítání bude možné zakoupit si čaj či kávu od vysokomýtského Chocathé. Vstup na promítání je zdarma.

Výběr příštího filmu můžete ovlivnit i vy. Hlasujte v anketě!

Upoutávka


Posezení s jazzem


Čtvrtky 7.4., 21.4. a 5.5. od 18:00

Letošní přednáškový cyklus se bude od předchozích značně odlišovat. Namísto historie či válečných konfliktů se bude věnovat hudbě – konkrétně jazzu. Prvním večerem nás provede vysokomýtský student konzervatoře Šimon Martínek, bude se věnovat „Kytaře v jazzu“. V koncertně laděném stylu stylu proběhne i další večer jazzového hudebníka Davida Dorůžky. Cyklus uzavře posezení s jazzovým houslistou a publicistou, autorem pořadů na Českém rozhlasu Janem Daleckým.
Večery proběhnou tradičně o čtvrtcích od 18 hodin v přednáškovém sále muzea.

7. dubna – Šimon Martínek
21. dubna - David Dorůžka (samostatný koncert)
5. května – Jiří Dalecký


Posezení s jazzem: Od George Gershwina k Billu Frisellovi


Čtvrtek 21. dubna od 18:00

Přední jazzový kytarista David Dorůžka se představí v sólovém koncertě. Zazní jak starší americké jazzové standardy, tak hudba rozličných jazzových velikánů posledních desetiletí. Nebudou chybět ani vlastní kompozice Davida Dorůžky, který během koncertu zvlášť představí a uvede každou skladbu a též bude odpovídat na dotazy posluchačů.
Mimořádné vstupné 50,-.


Posezení s jazzem: Královská kategorie bigbandů


Čtvrtek 5.5. od 18:00

Jazz je hudba výrazných individualit. Najde-li jich několik společnou tóninu, je to báječné. Za úplný zázrak pak můžeme považovat královskou kategorii big bandů, v nichž za jeden pomyslný provaz táhne 15 i více hudebníků, zpravidla detailně organizovaných šedou eminencí, zvanou skladatel-aranžér. Můžeme-li použít paralelu ke stejně výlučnému sportovnímu odvětví, chápeme big band s dirigentem jako osmiveslici s kormidelníkem. Dějiny big bandu mají hned na počátku výraznou a významnou postavu - Fletchera Hendersona, jehož zmnožení trumpetistů a klarinetistů/saxofonistů do trojic umožňovalo hustší a barevně odlišné vedení melodických hlasů. To bylo v polovině 20. let minulého století. Nejúrodnější dekádou pro vznik a existenci desítek big bandů byla swingová léta třicátá. Některé orchestry po roce 1940 zanikly, jiné se udržely jako stálice: Duke Ellington, Benny Goodman, Count Basie, Woody Herman, Stan Kenton a další. Jinou šťastnou dobou pak byla 60. léta, kdy své velké kapelnické sny realizovali Gerry Mulligan, Buddy Rich, Thad Jones-Mel Lewis, Don Ellis nebo japonská skladatelka Toshiko Akiyoshi. Nelze opomenout ani přerušovanou éru big bandů Gila Evanse nebo Carly Bley. Koncem tisíciletí pak bigbandové fanoušky nadchli Dave Holland, Mathias Rüegg (Vienna Art Orchestra) nebo sběratelka cen Grammy Maria Schneider. Důležité je, že přes téměř identické obsazení 4 trumpetistů, 4 trombonistů, 5 saxofonistů (střídajících basklarinet, klarinet a flétnu) plus rytmiky má každý z jmenovaných souborů svůj originální zvuk, nezaměnitelný repertoár, velmi často z vlastních řad. Prostě není big band jako big band, jak si dokážeme i vlastním poslechem vybraných nahrávek.


2. ročník festivalu historické techniky Kujebácké rotování


Sobota 7. května

Ani na letošním festivalu, který se uskuteční v rámci týdenní akce Otevřená muzea a galerie Pardubického kraje, samozřejmě nesmí chybět spalovací a elektrické stabiláky, které budou pohánět šrotovníky, pilu na kov lis na slámu nebo cirkulárky, a dokonce i mlátička na obilí poháněná traktorem! Bez zajímavost není, že na akci kromě řady sběratelů spolupracuje Technické muzeum v Brně, Muzeum Blanenska nebo Muzeum starých strojů Žamberk.
Letos ke zmíněným strojům přibudou nejen další motory, ale festival obohatí i traktory a jiné výrobky slavné firmy Svoboda Kosmonosy u Mladé Boleslavi. Firmu svého dědečka bude prezentovat panelovou výstavou Josef Petr a představu o výrobcích doplní i dva pojízdné elektromotory a dvě domácí pračky téže značky.
Rozmanitý program zaměřený na historické stroje se odehraje od 9:30 do 16:45 hodin na vysokomýtském náměstí Přemysla Otakara II.
Letošní ročník ročník počítá ovšem i s dětmi. Věříme, že zvídavou dětskou duši zaujmou modely parních strojků, modely vakuového motoru pohánějícího malý dětský kolotoč, ale také plechové mechanické hračky firmy KOVAP. Vaše děti si s nimi nehrají? Na festivalu jim tuto možnost nabídneme. A nejen to. Připraveny pro ně jsou i hry a soutěže za drobné i hodnotnější ceny a u složitějších z nich se mohou zapojit i rodiče.

Program:

9:30 zahájení

9:35 až 10:30 představení motorových lokomobil (tzv. stabiláků) a ukázky nastartování, představení poháněných hospodářských, zemědělských a dílenských strojů

10:30 až 10:45 vystoupení Četnické pátrací stanice Pardubice

10:45 až 11:30 ukázky výrobků firmy Svoboda Kosmonosy, startování a jízda traktorů Svoboda

11:30 až 11:45 ukázky modelů parních strojů, vakuových motorů a mechanických plechových hraček firmy KOVAP

12:30 až 13:00 představení elektrických lokomobil (povozných elektromotorů) a jimi poháněných hospodářských, zemědělských a dílenských strojů

13:00 až 14:00 ukázky výrobků firmy Svoboda Kosmonosy, startování a jízda traktorů Svoboda

14:00 až 14:15 ploché řemeny – praktická ukázka vyrovnání řemenic, nasazení řemene a jeho mazání; vysvětlení, proč nespadne

14:15 až 14:30 Četnická pátrací stanice Pardubice zjišťuje kdo, co a kde u motorových lokomobil zase provedl

14:30 až 15:15 zajímavosti a unikáty motorových a elektrických lokomobil

15:15 až 16:00 ukázky modelů parních strojů, vakuových motorů a mechanických plechových hraček firmy KOVAP

16:00 až 16:30 závěrečné rotování všech zúčastněných motorů


Archeologie a experiment: Středověké kovářství


Čtvrtek 12. května, 8:00-14:00

Srdečně zveme školní kolektivy na pátou akci z cyklu Archeologie a experiment.

Téma: Seznámení se středověkým kovářstvím. Dostupnost kovových nástrojů pro všechny vrstvy obyvatelstva, byla jednou z důležitých podmínek pro rozvoj středověkého světa. Žáci uvidí úroveň a vývoj středověkého kovářství. Budou seznámeni se širokou škálou výrobků, jež byli naši předci schopni vytvořit. Budou si také moci vyzkoušet některé z kovářských technik, které umožnily rozvoj naší společnosti do dnešní podoby. Všechny předměty jsou vytvořeny na základě archeologických nálezů.

Klíčová slova: kovářství – řemesla – středověk - zpracování železa – archeologie.

Pomůcky: teplé oblečení - akce probíhá v exteriéru muzea.

Co si žáci odnesou?
Znalosti:
Žáci se dozví, jak a jak dlouho se vyrábějí základní nástroje ze železa. Způsob získávání železa, jeho distribuci a následné zpracovní na předměty každodenní potřeby.

Postoj: Žáci pochopí a zkonstatují, kolik času a úsilí stálo získání základních železných výrobků nutných pro každodenní život ve středověku.

Průběh: Kovář Jan Rohlena seznámí žáky/studenty formou krátké přednášky se základy hutnictví a kovářství železa. Následně proběhnou ukázky některých kovářských technik a výrobků s příslušným komentářem. Kromě ukázky samotných nástrojů používaných kováři, bude v rámci kurzu vykováno několik jednoduchých železných předmětů. Některé z ukázaných technik si budou moci žáci/studenti i vyzkoušet. Zakončení celé akce proběhne formou krátké debaty.

Délka programu bude přibližně 60 minut a je určen maximálně pro skupinu 30 studentů. Z tohoto důvodu Vás prosíme o telefonické objednávání na tel. č. 465 461 952. Cena za jednoho studenta je 10 Kč, pedagogický doprovod má vstup zdarma. Kontaktní osoba pro dotazy: Bc. Tomáš Bek, 465 461 962.


10. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto


Sobota 4. června

V sobotu 4. června 2016 ožije vysokomýtské náměstí Přemysla Otakara II. již po desáté autoveterány Sodomka, které doplní hasičské stříkačky Stratílek.
Na již X. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto a XXI. setkání Společnosti přátel Carrosserie Sodomka Vás společně zvou Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, Společnost přátel Carrosserie Sodomka a Sbor dobrovolných hasičů Vysoké Mýto.
V programu samozřejmě nesmí chybět již tradiční součásti festivalu, tedy automobily s karoseriemi Sodomka a jejich odpolední defilé. I tentokrát se uskuteční oblíbená jízda historickým autobusem po městě a také závod cyklistů na historických plášťových kolech.

Ve spolupráci Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě se Sborem dobrovolných hasičů Vysoké Mýto se podařilo na letošní ročník, který se snaží připomenout další významnou vysokomýtskou firmu Stratílek, domluvit účast přibližně 7 desítek stříkaček této firmy.
Pro nejmenší jsme připravili dětský koutek s omalovánkami Aero 50 Dynamik, vystřihovacími autobusy, poznáváním drobných technických dílů, puzzlemi z historických fotografií.

Chybět samozřejmě nesmí ani hudba, a tak si přes den poslechneme již tradičního účastníka festivalu Saxofonové kvarteto a také poprvé zde vystupující dixielandovou kapelu MiFo Band. Celý program festivalu uzavře melodiemi z 30. a 40. let minulého století kapela Václav Marek & his Blue Star.

V prostorách Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě můžete navštívit v době od 9:00 do 17:00 výstavu Opravdová dáma.


Podrobný program X. ročníku festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto

9:00 hod.
zahájení

9:00 až 11:00 hod.
Vystavení automobilů s karoseriemi Sodomka

9:30 až 12:00 hod. (poslední odjezd 11:30)
Autobus RO a cesty po VM

Celý den (9:00 až 16:30 hod.)
Hasičské stříkačky Stratílek

9:00 až 13:00 hod.
Kočár – jízdy po středu města

Celý den (9:00 až 16:00 hod.)
Dřevěné pohyblivé bagry p. Štrohalma (zajišťujeme převoz)

9:30 až 9:45 hod.
Ukázka činnosti s ruční koňmi taženou hasičskou stříkačkou

9:45 až 10:00 hod.
Ukázky činnosti motorových hasičských stříkaček Stratílek

10:00 až 10:15 hod.
Ukázka s CAS 32/Tatra T 815 (SDH Vysoké Mýto)

10:15 až 10:30 hod.
Komentovaná prohlídka historických automobilů s karoseriemi Sodomka

10:30 až 10:50 hod.
Módní přehlídka historických stejnokrojů (policie, četnictvo, vojsko, hasiči, Sokol, Orel)

11:00 až 11:45 hod.
Vystoupení Saxofonového kvarteta

12:00 až 12:30 hod.
Rozhovory o Stratílkovi aneb Od koněk k motorovým stříkačkám


13:30 až 15:00 hod. (poslední odjezd 14:30)
Autobus RO a cesty po VM

13:30 až 13:45 hod.
Ukázka činnosti s ruční koňmi taženou hasičskou stříkačkou

13:45 až 14:00 hod.
Hasičská fontána

14:00 až 14:15 hod.
Ukázka s CAS 32/Tatra T 815 (SDH Vysoké Mýto)

14:30 až 15:30 hod.
Historická plášťová kola
A) jízda elegance (14:30 až 15:00 hod.)
B) závod ženy a muži (15:00 až 15:30 hod.)

15:45 hod.
Vyhlášení vítězů jízdy elegance a závodu historických plášťových kol

15:55 hod.
Minutové nastartování hasičských stříkaček Stratílek

16:00 až 16:45 hod.
Vystoupení dixielandové kapely MiFo Band

16:45 až 17:00 hod. (skluz může být až 10 minut)
Defilé automobilů s karoseriemi Sodomka

17:00 až 17:10 hod.
Vyhlášení ankety o nejelegantnější tři automobily s karoseriemi Sodomka

17:30 až 18:30 hod.
Vystoupení kapely Václav Marek & his Blue Star


Noc kostelů, barokní areál na Vraclavi


10. června

Program v rámci festivalu Noc kostelů 2016 zahájí Loutkové divadlo Srdíčko již od 11:00 hodin dopoledne. Téma pro letošní rok je spojené s nově otevřenou výstavou Na pouti. Po celý den bude otevřena výstava i kostel sv. Mikuláše.

11:00 – 12:00 Loutkové divadlo Srdíčko
Představení: Když pán Bůh se sv. Petrem chodili po zemi

12:15 – 16:45 Putování po barokním areálu (hra pro rodiny s dětmi)

17:00 - 18:45  Dárek z pouti: zdobení perníčků

19:00 – 19:45 Školní kapela ZŠ Javornického VM

20:00 – 21:00 Divadelní spolek Šembera
Autorská inscenace: Pouť svatá od Jakuba D. Kočího
Hrají: Tomáš Markulík, Michal Miler, Lucie Bučková, Jakub D. Kočí, Milena Kvapilová, Petra Vtípilová, Ondřej Harvan a Jolana Mlejnková

21:15 – 21:30 Komentované nahlédnutí do barokního krovu

21:30 – 22:00 Barevné nahlédnutí na barokní klenby


Středověké Vysoké Mýto - Procházka s historikem


Neděle 19. června, začátek v 16 hodin uprostřed náměstí

Projdeme se po obvodu historického jádra Vysokého Mýta a ukážeme si jeho středověkou podobu. Porovnáme jeho půdorys s jinými „otakarovskými“ městy, zkusíme si představit možnou podobu opevnění a povíme si něco o životě jeho obyvatel. Zamyslíme se nad otázkou, proč bylo Vysoké Mýto postaveno a jakou roli hrálo v českých dějinách.


Pošta jednou stopou


Neděle 26. června, od 16:00

Prázdninová výstava bude zahájena bubenickým vystoupením Markéty Vedralové a Jana Čápa.


Povětrníky českých zemí


Neděle 3. července od 14:00

Během vernisáže, která se uskuteční v neděli 3. července 2016 od 14:00 hodin, nám větrné mlýny na své přednášce představí Jan Doubek a doprovodí jej písničkář, dramaturg, spisovatel a režisér – dokumentarista Bedřich Ludvík svými písničkami, z nichž některé jsou známé z jeho cyklů Rozhlédni se, člověče, Zpět k pramenům, Paměť stromů, Praha, město věží, a dalších.
A jestli patříte k těm, kteří si vše chtějí zkusit, najdete na muzejním dvorku dva ruční mlýnky a můžete si umlet a vysít vlastní mouku a krupici.


Z popelnice do lednice


Čtvrtek 30.6. od 18:00

Než se zelenina dostane z pole na váš talíř, nejméně polovina jí skončí na skládce. To znamená každé druhé rajče či hlávkový salát. Zní to neuvěřitelně, ale bohužel je tomu tak. Nemluvě o tom, že zemědělství produkuje třetinu skleníkových plynů. Stačí se podívat do odpadních kontejnerů supermarketů či do nejbližší popelnice, abychom zjistili, v jak obrovské míře plýtváme jídlem. Režisér Valentin Thurn předkládá ve svém snímku znepokojivá a alarmující fakta o našem vztahu k jídlu a zároveň hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit. Na příkladech „odpadkové potápěčky“ zachraňující vyhozené jídlo ze supermaketů, amerického antropologa, který založil komunitu lidí najímajících si konkrétního farmáře k pěstování zeleniny, a řady dalších ukazuje možné cesty, jak plýtvání potravinami zastavit. Pokud bychom ho omezili o polovinu, mělo by to na produkci skleníkových plynů podobný efekt, jako kdyby ze silnic zmizelo každé čtvrté auto.

Upoutávka


Literárně-degustační večer s představením Zahrada Jane Austenové v prostorách RMVM


Pondělí 12. září od 18:00

„Právo na život získáte půvabem, nikoli myšlenkou...“
Citát ze hry Zahrada Jane Austenové současné české dramatičky Lenky Lagronové, jejíž díla jsou v současné době hrána nejen Národním a Vinohradským divadlem v Praze, není odkazem na současnou společenskou situaci, ale zobrazuje trnitou cestu, jíž se musela prodírat slavná anglická spisovatelka Jane Austenová.
Ta se spolu se svou matkou a sestrou právě rozhoduje, jak naložit s plody jejich zahrady i života. Síla nejen k touze, ale i k rozhodnutí... Nahlédnout nejen do ženských duší, ale i do "kuchyně" a k domácímu krbu této spisovatelky můžete v původní inscenaci pražského Divadla Viola.
Hru psala autorka přímo pro uvedené divadlo v souhře s významným divadelním režisérem Radovanem Lipusem, a zároveň i autorem televizního projektu Šumné stopy.

Hrají:
Marie Málková, přední česká herečka, držitelka tří cen Alfréda Radoka
Apolena Veldová, herečka, nominovaná na Cenu Thálie, po Ostravě a Praze působící nyní v Divadle J.K.Tyla v Plzni.
Lucie Štěpánková, herečka Divadla na Vinohradech, držitelka Ceny Thálie do 33 let


Už vím proč, dědo! – staré dětské hry


Sobota 3. září od 14:00 hodin

Možná jste slyšeli, jak při hře se špačkem málem přišel váš pradědeček o oko. Doba byla k našim předkům nesmlouvavá a nebezpečná, ale měla svoji atmosféru a půvab stejně jako staré dětské hry. Přijďte si s námi zahrát mnohem bezpečnější hry jako jsou Drábky, Na vodníka, Čára, Kozí brdo, Na svini, Cukr, káva, limonáda…, Čáp ztratil čepičku. Můžeme i skákat Panáka a zkusíme si i mladší hry s tužkou a papírem, mezi které patří třeba Piškvorky nebo Hradby.


Od pantáty vedou dráty aneb O elektrifikaci Vysokého Mýta


Sobota 10. září od 14:00 hodin

Víme, kolem čeho chodíme? Pojďme společně objevit skryté hodnoty elektrické historie královského města.
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě ve spolupráci se spolkem proMejto pořádá přednášku s procházkou Od pantáty vedou dráty aneb O historii elektrifikace Vysokého Mýta.
Nejprve během přednášky představíme stavby, díky nimž mělo Vysoké Mýto elektrický proud již od konce 19. století. A přiblížíme si je nejen po stránce technické, ale i architektonické.
Poté se vydáme na procházku po dochovaných objektech, bez nichž by Vysoké Mýto v 1. polovině 20. století nemělo elektrický proud.


Marcela Švecová-Kubová: Bylinky a koření do domácí lékárny


Čtvrtek 15.září od 18:00

Bylinky nás obklopují. A to doslova, mnohé jsou považovány za plevel a snažíme se je vyhubit. Přitom nám často rostou přímo pod nosem, aby nám pomohly na naše konkrétní neduhy. Přijďte si poslechnout, jak pro domácí léčbu využít nejen běžné kuchyňské koření, ale také se naučte jak některé proslulé bylinky využívat v kuchyni a dodávat si tak neustále potřebné živiny a jiné blahodárné látky nezbytné pro naše skutečné zdraví.


Dílny k textilní výstavě


Středy od 21. září, vždy 15:00-17:00

Přijďte si zkusit textilní techniky: tkaní na karetkách, stolním, kolíkovém, hřebenovém a náramkovém stavu, ale také ruční potisk.
28. září se dílna nekoná


Otevření expozice firmy Václav Ignác Stratílek


Úterý 4. října od 16:00

Pokud Vás zaujalo velké setkání hasičských stříkaček Stratílek v červnu letošního roku, nabízíme Vám malé zopakování. V prostorách muzejního dvora uvidíte během otevření jak několik motorových stříkaček, tak i přívěsný vozík na stříkačku.
Pokud vše „klapne“, návštěvníkům předvedeme ukázky činnosti ruční koňmi tažené hasičské stříkačky, ale také o něco mladší stříkačky motorové dvoukolové.
Pouze v den vernisáže(!) bude veřejnosti zpřístupněna minivýstava fotografií, diplomů a drobných zajímavých firemních předmětů zapůjčených výhradně pro tento účel rodinou Stratílkových. Prozradíme, že svou účast přislíbil i vnuk zakladatele firmy, pan Vlastimil Stratílek.


Týden knihoven


4. - 7. října

Knihovna Regionálního muzea se letos zapojí do celorepublikového Týdne knihoven. Zájemci si budou moci prohlédnout několik unikátních starých tisků ze sbírek, seznámit se s fungováním badatelny (která je otevřena široké veřejnosti, nejen vědcům) a vyměnit či si odnést knihu z výměnného knižního bazaru.


Promítej i ty! Na sever od slunce


Čtvrtek 13. října od 18:00

Režie: I. Wegge, J. Nyseth Ranum, Norsko, 2012
Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí levným prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování za polární noci i „běžného“ pobývání na pláži spojuje čirá radost ze života mimo civilizaci. Hrdinové filmu si však zároveň musí zajistit základní podmínky k přežití.
Vstup na promítání zdarma, před promítáním bude možnost zakoupit si kávu či čokoládu od vysokomýtského Chocathé.

Upoutávka


Komentovaná prohlídka cihelny ve Vysokém Mýtě


Pondělí 31. října v 15:50

V rámci výstavy Cihlářství v Pardubickém kraji proběhne v pondělí 31. října v 16 hodin komentovaná prohlídka Cihelny Vysoké Mýto s.r.o. (bývalá Spolková cihelna na Krétě). Exkurzi mohou absolvovat pouze předem nahlášené osoby - již je naplněná kapacita, proto se dalším zájemcům omlouváme, ale v tento okamžik již není možné se přihlásit. Sraz účastníků bude v 15:50 před areálem cihelny a vstup bude na vlastní nebezpečí.


S muzejníky na pivo III.


Čtvrtek 6. října, 18:00

Projděte se s fundovanou průvodkyní po historii hospod a hostinců ve Vysokém Mýtě, které mělo díky vojenské posádce těchto zařízení více než jiná okolní města. S kurátorkou se sejdete v šest večer v severozápadním rohu náměstí, navštívíte zaniklá místa hospod a restaurací, která jsou dosud ve vzpomínkách pamětníků, i místa dávno zapomenutá.


Vzhůru na komín!


Čtvrtek 10. listopadu od 18 hodin v přednáškové místnosti muzea

Přednáška Martina Vonky seznámí s počátky vzniku továrních komínů a představí zejména komíny cihelen, s důrazem na Pardubický kraj. Část přednášky bude věnována originální architektuře komínů kruhovek a také ochraně, zachování a nového využití cihelen a jejich komínů.


Už vím proč, dědo! Tkaní


Sobota 12. listopadu od 14.00

Poslední příležitost zkusit si různé techniky tkaní připravené na Textilní výstavě. Kromě tkaní na kobercovém stavu, na karetkách, stolním, kolíkovém, hřebenovém nebo náramkovém stavu, budou k vidění také ukázky práce na velkém ručním stavu. Čtyři brda umožňují vytvářet několik druhů vazeb a při střídání různobarevných nití lze docílit zajímavých vzorů. Po základní instruktáži si tkaní budou moci zkusit i návštěvníci.


Cyklus historické fotografie Vaší vesnice - Tisová


Středa 16. listopadu od 18.00 - malý sál Kulturního domu

Ve spolupráci s obecním úřadem v Tisové a spolkem ECCE Tisová proběhne promítání historických snímků (nejen) z bohatého archivu Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, tentokrát zaměřené na obec Tisová. Nebudou chybět unikátní fotografie z konce 19. století ani snímky z pozdějšího období. Doplňujícího komentáře se tradičně ujme PhDr. Radim Urbánek, etnolog Regionálního muzea.


XIII. ročník Cestovatelského festivalu Okolo světa


21. - 25. listopadu od 18:00

Pondělí 21. listopadu
Jana a Zdeněk Černí: Cesta do jihovýchodní Asie

Putování za Smaragdovým Budhou po Thajsku, Laosu, Malajsii a Singapuru. Toto zobrazení Budhy dosud vyvolává řadu otázek a některé souvislosti jsou dodnes zastřeny tajemstvím.

Úterý 22. listopadu
Radka a Radim Urbánkovi: Dagmar, Tubork, Kaplický a spousta jízdních kol – všednost a překvapivost Dánska

Kdo byl Poul la Cour? Jak vysoká je nejvyšší hora Dánska? Kde se nachází největší stabilní spalovací motor na světě a k čemu sloužil? Který skanzen dokáže nabídnout pohled do domácnosti dokonce až ze 70. let 20. století? To vše nabízí nahlédnutí do země, kde nechali své stopy Vikingové, Přemyslovci, Tycho de Brahe i architekt Jan Kaplický.

Středa 23. listopadu
Vladimír Lemberk: Bali – ráj na východě

Malý indonéský ostrov nás uchvátí svou atmosférou. V každé vesnici probíhá alespoň jedna slavnost, chrámů je víc než domů a k tomu kulisa sopek a nekonečných rýžových teras. Odvrácenou tváří je však turismus, a proto se vydáme dál na východ, na ostrovy Lombok, Sumbawa a Flores, kde nás čeká svět domorodých vesnic, jezer v kráterech sopek i podmořské korálové zahrady.

Čtvrtek 24. listopadu
Jaromír Vykoukal: Šest dnů v neuvěřitelné zemi – reportáž z cest do Izraele

Neobvyklé putování vede po opevnění a svatých místech na Tel Danu, bojišti na Golanách, kibucu Deganja,. Navštívíme Safed, Tiberias, Nazareth, Capernau a další místa přímo spjatá se základy křesťanské víry. Projdete se Jeruzálemem a uvidíme část sbírek největších muzeí tankové a letecké techniky Státu Izrael. A navíc se dozvíme, jak je Česká republika v Izraeli vnímána.

Pátek 25. listopadu
Jan Doubek: Syrie, Libanon a Jordánsko

Autor ještě před vypuknutím arabského jara stihl procestovat tyto tři velmi zajímavé země. Představí nám řadu nádherných památek, které bohužel často existují už jen na fotografiích.


Retropromítání


Středa 30. listopadu od 17:00

Přijďte na projekci kultovního filmu Páni kluci pouštěného na staré promítačce. Kromě shlédnutí filmu pro děti si také můžete vyrobit vánoční ozdoby.


Vlastníma rukama s muzejníky a vánoční jarmark v muzeu

Úterý 6. prosince
Vlastnoruční výrobky zdarma.
*věštění z litého olova
*výroba voskových zvonků
*výroba korálkových vánočních ozdob
*výroba svíček
*quiling - papírové ozdoby
*stavbičky ze sušeného ovoce
*filigránové papírové vánoční ozdoby

Středa 7. prosince
Ukázky výroby a prodej
*Míla Abrahamová - pletení z pedigu, háčkované vánoční, falešný patchwork
*Zuzana Melckenbeeck Vysoká - šperky z chirurgické oceli, cínované šperky s polodrahokamy
*Jana Merglová - svíčky, mýdla věnce
*Jana Vorbová - medové perníčky a jejich zdobení
*Marie Zemanová - paličkovaná krajka

Čtvrtek 8. prosince
*Zuzana Melckenbeeck Vysoká - šperky z chirurgické oceli, cínované šperky s polodrahokamy
*Luboš Luňák - Včelí farma a království úlů, svíčky, med, medovina
*Petr Uhlíř - šperky z mědi, stříbra a ukázka tepání
*Jana Vorbová - medové perníčky a jejich zdobení
*Marie Zemanová - paličkovaná krajka

Pátek 9. prosince
*Jaroslava Boušková - pletení z pedigu
*Eva Dostálová - scrapbooking, brože jelínků
*Zuzana Melckenbeeck Vysoká - šperky z chirurgické oceli, cínované šperky s polodrahokamy
*Jana Vorbová - medové perníčky a jejich zdobení
*Marie Zemanová - paličkovaná krajka

Plakát ke stažení


Retropromítání


Středa 14. prosince od 17:00

Přijďte na projekci pohádkového filmu Tři veteráni pouštěného na staré promítačce. Kromě shlédnutí filmu pro děti si také můžete vyrobit vánoční ozdoby.


Vánoční koncert a živý betlém na Vraclavi


Neděle 18. prosince od 17:30

V poslední adventní neděli se uskuteční již tradiční vánoční koncert v kostele sv. Mikuláše na Vraclavi. Letošním interpretem bude úspěšný svitavský soubor SYxtet (www.syxtet.cz), kromě vánočních písní zazní i skladby v rytmu swingu a jazzu. Nebude chybět ani živý betlém, návštěvníci se budou moci zahřát horkým čajem či punčem.
Autobus pro návštěvníky bude připraven v 17 hodin před městským úřadem na náměstí.


Promítej i ty! - Nový svět


19. ledna od 18:00

Estonský film o aktivitách skupiny mladých Estonců, kteří svými akcemi inspirovali řadu dalších lidí v různých částech země.

Upoutávka


Festival Sodomkovo Vysoké Mýto


3. června 2017

Automobilismus, kultura a životní styl 20. až 40. let 20. století.
Tradiční setkání automobilů s karoserií Sodomka, závody historických kol, swing, četnictvo, armáda. Festival vstupuje do své druhé dekády, a proto jsme připravili mnoho nového: jízdy parním vlakem, promítání historických filmů v provizorním kině přímo na náměstí, historické dětské atrakce či výstavu kabrioletů.


Prázdninová modelářská dílna


Středa 8. března od 9:00 hodin


Muzeum připravilo pro děti prázdninovou modelářskou dílnu. Přijďte si sestavit papírové modely pro začátečníky a mírně pokročilé pod vedením zkušeného modeláře Petra Páva. Každý si může vyzkoušet nejen svoji zručnost při stavbě papírového modelu, ale také se naučit drobné a podstatné triky, které naznačí nebo ukáží cestu k sestavení papírového modelu.


Už vím proč, dědo! – elektřina


Sobota 25. března 13:00 – 16:00


Cyklus Už vím proč, dědo! se tentokrát zaměří na zdánlivě moderní záležitost. Avšak my se budeme nejprve věnovat pokusům se statickou elektřinou, které byly staré už pro naše dědečky. Poté si zkusíme vyrobit přírodní elektrické články z brambory či citrónu a zjistíme, jak vysoké (či spíš nízké) napětí dokážeme vyrobit pomocí octa a coca-coly. Předvedeme drobnou ukázku výroby elektrické energie ze světla. Chybět samozřejmě nebude něco prakticky použitelného, proto si vyrobíme funkční článek z „odpadků“ a zkusíme si s ním posvítit.


Nejchlapovatější chlapi


Čtvrtek 30. března od 18 hodin


Přednáška z cyklu Českoslovenští vojáci na moři i za mořem (přednášející Ing. Jaromír Vykoukal).

Česko ani Československo nikdy územní přístup k moři nemělo, jeho vojenské loďstvo však svou roli v dějinách jistě sehrálo – např. už v 17. století se jeden český šlechtic stal dokonce admirálem. Z kořenů rakousko-uherského válečného loďstva vzešla i moderní československá „marína“, byť její příslušníci, nejchlapovatější chlapi, brázdili namísto moří hlavně hladinu Labe a Dunaje.


Čtvrtek 6. dubna od 18 hodin
Legionáři a křest lodi Legie ve filmu (přednášející Mgr. Milan Hrubý)

Čtvrtek 13. dubna od 18 hodin
Gran Chaco – zapomenutá válka na konci světa (přednášející Ing. Jaromír Vykoukal)


Festival Sodomkovo Vysoké Mýto


3. června 2017


Automobilismus, kultura a životní styl 20. až 40. let 20. století.
Tradiční setkání automobilů s karoserií Sodomka, závody historických kol, swing, četnictvo, armáda. Festival vstupuje do své druhé dekády, a proto jsme připravili mnoho nového: jízdy parním vlakem, promítání historických filmů v provizorním kině přímo na náměstí, historické dětské atrakce či výstavu kabrioletů.


Legionáři a křest lodi Legie ve filmu


Čtvrtek 30. března od 18 hodin


Přednáška z cyklu Českoslovenští vojáci na moři i za mořem (přednášející Mgr. Milan Hrubý).

Tradice československých legionářů bývá často považována za ideologický základ armád českého i československého státu. Přednáška kurátora podsbírky filmu Vojenského historického ústavu Milana Hrubého nabídne návštěvníkům málo známé filmové záběry legionářů v souvislosti s jejich působením na řekách i na moři.


Gran Chaco – zapomenutá válka na konci světa


Čtvrtek 13. dubna od 18 hodin


Přednáška z cyklu Českoslovenští vojáci na moři i za mořem (přednášející Ing. Jaromír Vykoukal).

Málokdo dnes ví, že když v 30. letech zuřila kdesi za oceánem válka mezi Bolívií a Paraguají, klíčovou roli na její průběh sehrálo vojensky vyspělé Československo. Krvavý konflikt skončil v roce 1935, prokázal kvalitu československých zbraní, důstojníků i diplomatů a bohužel také neschopnost Společnosti národů bránit zbytečným válkám.


III. ročník festivalu historické techniky Mejtské rotování


Sobota 6. května 2017

V sobotu 6. května od 9.30 do 15.45 se koná III. ročník festivalu historické techniky Mejtské rotování. Návštěvníci uvidí již tradičně motorové a elektrické lokomobily a v letošním ročníku také malé motocykly firmy JAWA. Těšit se můžete na ukázky jízdy motocyklů JAWA a na ukázky nastartování motorových lokomobil, které budou pohánět historické hospodářské, zemědělské a dílenské stroje.

Především pro děti budou připravené modely parních strojů a vakuového motoru a pozoruhodné papírové modely. V neposlední řadě si vyzkouší mechanické hračky od firmy KOVAP a třeba i zahrají drobné hry a zúčastní se malých soutěží o ceny.

Místo konání: Vysoké Mýto, náměstí Přemysla Otakara II.

PROGRAM

9:30
Zahájení

9:35 až 10:30
Představení motorových lokomobil (tzv. stabiláků) a ukázky nastartování pohánění hospodářských, zemědělských a dílenských strojů motorovými lokomobilami, vysvětlení funkce poháněných strojů

10:30 až 11:00
Ukázky modelů parních strojů a vakuového motoru

11:00 až 11:45
Představení malých motocyklů firmy JAWA ve vývojové řadě, ukázka jízdy

11:45
Motopřekvapení

12:30 až 13:00
Představení elektrických lokomobil (povozných elektromotorů), pohánění hospodářských, zemědělských a dílenských strojů elektrickými lokomobilami

13:15 až 14:00
Představení malých motocyklů firmy JAWA ve vývojové řadě, ukázka jízdy

14:00
Motopřekvapení (pro ty, kteří chyběli dopoledne)

14:15 až 15:00
Zajímavosti a unikáty motorových a elektrických lokomobil

15:00 až 15:30
ukázky modelů parních strojů, vakuových motorů a mechanických plechových hraček

15:30 až 15:45
Závěrečné rotování všech zúčastněných motorů

Plakát ke stažení zde.


Už vím proč, dědo!

Staré dětské hry a zkouška provozuschopnosti muzejní techniky


Středa 17. května 2017


V rámci projektu Otevřená muzea a galerie Pardubického kraje se vrací cyklus Už vím proč, dědo! ke starým dětským hrám, které v loňském roce naše návštěvníky velmi zaujaly. Připravené máme hry na ven (Čára, Na vodníka, Kozí brdo, Na špačka, Medvědí souboj), do interiéru (Drábky, Na ptáka, Přebírání, Skákání gumy), deskové (Mlýn, Most, Vrchcáby, popř. jejich dětskou variantu) a na papíru (Piškvorky, Hradby).

Každému, kdo sleduje činnost našeho muzea, je dobře známo, že sbíráme různé technické stroje, přístroje a zařízení. Dospělým i dětským návštěvníkům rádi představíme, že část této sbírkové techniky našeho muzea dodnes funguje. Nastartujeme dvě přenosné hasičské stříkačky (Stratílek DP 800 a THZ PS3/F) a uvedeme do provozu pračku na hasičské hadice.
Také nastartujeme Aero 50 Dynamik a dětské motorové autíčko, které je jeho zmenšeninou. A aby nám nechyběla trocha hudby, pustíme si radiopřijímač Tesla T 2800, elektrický gramofon Supraphon HC 12 a koneckonců o něco málo tišeji také mechanický gramofon Supralion GP 02.

09:00 - 12:00 (pro školy)
14:00 - 16:30 (pro veřejnost)

Vstup je zdarma.


Plakát ke stažení zde.


Parním vlakem na SODOMKOVO VYSOKÉ MÝTO


Sobota 3. června 2017

Místo konání: Vysoké Mýto, náměstí Přemysla Otakara II.

PROGRAM

Dopolední část od 9 do 12 hodin
Sraz automobilů s karosérií Sodomka (9 – 11 hodin)
Výstava historických kabrioletů (9 – 17.00)
Divadlo Činema uvádí: Lunapark filmových vynálezů (9:00 – 9:45) průchozí workshop pro děti
Četnická pátrací stanice v akci (9:30 – 9:50)
Elegance první republiky (9:50 – 10:10)
Divadlo Činema uvádí: Chacha Chichi (10:00 – 10:45)
Poo-zor! Československá armáda (10:10 – 10:30)
Vystoupení skupiny Šlapeto (10.30 – 11.45 hodin)
Divadlo Činema: A-ni-ma-ce pro děti i dospělé! (11:00 – 14:45)
Mistři kočárníci – ukázky základních řemesel pro stavbu kočárů (po celé dopoledne)
Mlácení prázdné slámy – stabilák, mlátička a lisovačka v pohybu (po celé dopoledne)
Jak se hasilo za první republiky (po celé dopoledne)

V pravé poledne
12:00 – 12:30
Parní vlak 464.008 na železniční zastávce Vysoké Mýto město – pár slov k historii vlaku
Vystoupení skupiny Bridge Band
Sraz historických plášťových kol

Odpolední část 13.00 – 19.00 hodin
Výstava historických kabrioletů (9 – 17.30)
Mistři kočárníci – ukázky základních řemesel pro stavbu kočárů (do 17 hodin)
Mlácení prázdné slámy – stabilák, mlátička a lisovačka v pohybu (do 17 hodin)
Jak se hasilo za první republiky (do 17 hodin)
Jízda elegance historických plášťových kol za doprovodu Bridge Bandu (13:00 – 13:30)
Stavba kočárů a karoserií ve 20. letech 20. století (13:30 – 14:30)
Četnická pátrací stanice v akci (14:30 – 14 :50)
Cyklo reje – synchronizovaná skupinová krasojízda na kole (14:50 – 15:00)
Závody historických plášťových kol – Vysokomýtský čtverec (15:00 – 15:45)
PidiCinema Orchestra uvádí: němý film a živou hudbu (15:00 – 15:45) projekce pásma němých filmů s dobovým úvodem a živou hudbou. Rodinný program.
Poo-zor! Československá armáda (15:45 – 16:10)
Ozvuč němý film! (16.00 – 16:45) průchozí workshop pro děti i dospělé
Hoříí! Hašení ohně dobovými stříkačkami (16:10 – 16:30)
Komentovaná přehlídka kabrioletů za doprovodu orchestru Gustava Broma (16:30 – 17:00)
Vystoupení orchestru Gustava Broma (17:00 – 18:00)
Kabaretní Studio uvádí: První republiku (18:00 – 18:45) kabaretní představení. Pro dospělé publikum.
Elektro swing (19:00 – 22:00)

Po celý den
Jízdy parního vlaku na trase Choceň – Vysoké Mýto – Litomyšl
(jízdní řád na http://old.cd.cz/volny-cas/nostalgicke-vlaky/kalendar-nostalgickych-jizd/-13383/)
Stanoviště četnické pátrací stanice; Stanoviště Československé armády; Výstava kočárků; Výstava šlapacích autíček; Dobový fotoateliér; Produkce flašinetáře; Zmrzlina od cyklocukráře; Dětský koutek – staročeská střelnice, historický kolotoč, dobové hry; Jízdy koňským kočárem; Jízdy historickým autobusem RO.

Den otevřených dveří firmy Iveco Czech Republic, a.s.
9:00 – 14:00 kyvadlová autobusová doprava zajištěna.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

Pořádáno ve spolupráci se Společností přátel Carrosserie Sodomka.


Plakát ke stažení zde.


Bitva u Zborova


Úterý 20. června od 18 hodin

(přednášející Mgr.Tomáš Jakl, Vojenský historický ústav)


Před sto lety, ráno 2. července 1917, se tři a půl tisíce československých vojáků u haličského města Zborov zvedlo do útoku, který do odpoledne překonal všechna tři pásma rakousko-uherské obrany. Po třech stech letech se znovuzrodila armáda, která si dala za cíl nejen obnovit český stát, ale také osvobodit z uherské poroby i bratrský národ slovenský. Bitva, v nedozírných jatkách první světové války zdánlivě neviditelná, stála na počátku událostí, které v létě 1918 skončily rozhodujícím zásahem Čechoslováků do průběhu celosvětového konfliktu.


Legiovlak


20. června - 25. června 2017, Nádraží Vysoké Mýto


Replika legendárního legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Program pro školní exkurze, ukázky zbraní a historické techniky a mnoho dalšího.
Slavnostní zahájení se koná v úterý 20. června v 10:00.

Pro veřejnost otevřeno – všední dny: 8:00 – 18:00; o víkendu: 9:00 - 19:00


Dětský příměstský tábor


21. srpna - 25. srpna 2017Po stopách legionářů

V posledním srpnovém týdnu proběhne v prostorách muzea dětský tábor, tentokrát na téma legionáři.

Tábor je již zcela obsazený, přihlášky, prosím, neposílejte!

Program příměstského tábora:

Pondělí 21. 08.
- uvítání
- komentovaná prohlídka výstavy „Legionáři“
- seznámení se navzájem (hra s míčem)
- focení dětí (kluci v legionářském, holky ve zdravotním)
- odpoledne výroba vyznamenání z moduritu (např. československý válečný kříž,..)
- povídání o první pomoci raněnému


Úterý 22. 08.
- ráno výroba závodních kartiček
- v 10 hod. odjezd vlakem do Chocně
- v parku plnění „bojových“ úkolů
- občerstvení, za odměnu a splnění všech disciplín zmrzlina
- návrat cca 14 hod. – 15 hod.


Středa 23. 08.
- celodenní výlet na pevnost Josefov
- odjezd autobusem v 8.30 hod. z Vysokého Mýta – autobusové nádraží
- od 11 hod. do 12 hod. – program pro děti „Vojákem v pevnosti Josefov“
- od 12.30 hod. do 13.30 hod. program pro děti od Československé obce legionářské, prohlídka výstavy, střelba z děla
- od 14 hod. do 15 hod. program pro děti - Traxlerova sýpka - Bastion No. IX - Ravelin No. XIV
- návrat přibližně v 17.30 hod. do Vysokého Mýta
- jídlo a pití na celý den s sebou


Čtvrtek 24. 08.
- šipkovaná – dopisy, úkoly, poklad, melounové občerstvení
- příprava ohně (dřevo)
- legionářské vaření – grenadýrmarš
- „putování“ po VM dětských hřištích – vojenská cvičení (LEGIONÁŘRACE)
- večer táborák – opékání s rodiči a s kamarády na muzejním dvorku
- promítání filmu
- noční hra, spaní v muzeu


Pátek 25. 08.
- vypravování o legionářích (odborník v muzeu – návštěva)
- hry, soutěže, vyhodnocení tábora
- odpoledne – cukrárna, zmrzlina

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě a Spolek pro záchranu hradu Brandýs nad Orlicí
vás srdečně zvou na prohlídky hradu u příležitosti archeologického výzkumu hradního paláce.


Sobota 19. srpna 2017

od 10 do 17 hodin v areálu hradu


Program:

Odborný výklad archeologa PhDr. Davida Vícha k výzkumu hradního paláce
Odborný výklad členů hradního spolku k dějinám hradu
Drobný doprovodný program pro děti: lukostřelba, středověké stolní hry, hradní kvíz…
Ukázka dobového odívání
Možné opékání špekáčků (z vlastních zásob)


Suchou nohou po Mýtě


Neděle 10. září od 14 hodin


Ve spolupráci se spolkem proMejto pořádá Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě druhým rokem odpolední program v rámci Dne památek techniky a průmyslového dědictví 2017. Za zvláštním názvem se skrývá téma mostů, propustků, lávek, brodů, ale i samotných vodních toků v našem městě a zajímavých systémů, které tvoří.
Nejprve se v kratší přednášce seznámíme s dochovanými (např. unikátní železobetonový most postavený na počátku 20. století firmou Ludvík Uhlíř Velim), ale i zaniklými objekty (např. dřevěný trámový most u Lipové přes Loučnou nebo most přes náhon u zaniklého Vajmarova mlýna). Chybět nebudou ani příklady architektonicky kvalitních současných mostků a lávek „odjinud“.
Po přednášce náš čeká příjemné protažení nohou na výpravě za vysokomýtskými mosty po trase podél řeky Loučné, Blahovského a Odlehčovacího potoka.


Odpoledne s legionáři


Neděle 17. září od 14 do 17 hodin


Na závěr výstavy Legionáři jsme pro Vás připravili odpolední program na téma život v československých legiích. Členové historického klubu návštěvníky seznámí s výzbrojí a výstrojí všech tří legionářských vojsk. Rovněž se něco dozvíme o legionářské poště, o každodenním životě vojáků a nebude chybět legionářský jídelníček.


Ve dnech 16.-18.10.2017 pořádá Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě (dále RM VM) seminář se zaměřením na vodní mlýny.

Místo
Jednací bloky semináře se uskuteční v zasedací místnosti Městského úřadu ve Vysokém Mýtě.


Okruhy témat
• písemné, obrazové a archeologické prameny k poznání vodních mlýnů
• nové objevy a dokumentace vodních mlýnů
• technologická zařízení – nové poznatky, dokumentace, záchrana, konzervace, transferování
• zdroj a přenos energie včetně elektrifikace
• opravy, rekonstrukce, konverze vodních mlýnů s příklady z praxe, možnosti jejich nového využití
• zpřístupněné vodní mlýny a expozice s tematikou doplňkových provozů z mlynářské činnosti
• experimentální mletí – ruční i mechanické
• zajímavosti vztahující se k vodním mlýnům
• vodní mlýny a společenské souvislosti (zejména ve 20. století)


Program

Pondělí 16.10.2017
10:00-12:00 hodin prezence
11:00-12:00 hodin oběd a ubytování
12:00-12:15 hodin uvítání a úvodní slovo
12:15-14:15 hodin 1. přednáškový blok (úvodní referáty)
14:15-15:00 hodin přestávka na občerstvení
15:00-18:00 hodin 2. přednáškový blok s přestávkou na občerstvení
18:00-18:30 hodin diskuse
18:30-20:00 hodin přesun do restaurace Marysteak a večeře
20:00-23:00 hodin diskuse a neformální posezení

Úterý 17.10.2017
9:00-11:00 hodin 3. přednáškový blok
11:00-12:15 hodin oběd
12:15-14:30 hodin tentokrát pouze dvě „dílny“ (A/ měření průtoku v náhonu Panského mlýna, B/ přesný model malé parní elektrárny včetně ukázky chodu)
pro zájemce ve stejné době možnost exkurze po městě s návštěvou zajímavých objektů (Pražská věž, kostel sv. Vavřince, popř. kostel Nejsvětější Trojice nebo Vodárenská věž)

14:30-16:00 hodin 4. přednáškový blok
16:00-16:30 hodin přestávka na občerstvení
16:30-18:30 hodin 5. přednáškový blok (tematicky různé příspěvky)
18:30-19:00 hodin diskuse
19:00-20:30 hodin přesun do restaurace a večeře
20:30-23:00 hodin diskuse a neformální posezení

Středa 18.10.2017
9:00-12:00 hodin 1. část exkurze se zaměřením na vodní mlýny a další technické objekty
12:00-13:15 hodin oběd
13:15-15:30 hodin 2. část exkurze se zaměřením vodní mlýny a další technické objekty

Ubytování
Ubytování je možné v následujících zařízeních:

penzion Jangelec ceny viz http://www.penzion-jangelec.cz/ (tel.: 465 421 000, 732 632 732)

penzion Pod věží ceny viz http://www.podvezi-vm.cz/ (tel.: 776 518 883, 608 027 389)

penzion U bakaláře ceny viz http://ubakalare.penzion.com/ (tel. 739 455 279, 737 779 579)

penzion Tošovský ceny viz http://www.tosovsky.penzion.com/ (tel. 465 422 839, 603 486 807)

hotel Via ironia ceny viz http://www.viaironia.cz/CS/index.htm (tel. 465 635 731; recepce@viaironia.cz)

Ubytování si zajišťuje každý účastník samostatně.


Stravování
Oběd můžeme v pondělí 16.10. a v úterý 17.10. zajistit na základě Vašeho požadavku společně v restauraci Marysteak – objednané menu (polévka a hlavní jídlo) činí 89,- Kč.
Individuálně je možné se stravovat v dalších vysokomýtských restauracích, např. v restauracích: Na Bráně, Pod věží, Tejnora, Tošovský, U Bakaláře nebo Via ironia.
Vaše požadavky na zajištění obědů a večeří v restauraci Marysteak je nutné vyznačit v závazné přihlášce. Konkrétní nabídku menu k Vašemu výběru zašleme na začátku října.


Spojení
Vysoké Mýto leží na vlakové trati č. 018 z Chocně do Litomyšle. Choceň se nachází na hlavní vlakové trase č. 010 (z Prahy do České Třebové).
Přes Vysoké Mýto vedou autobusové spoje z Brna, Hradce Králové, Pardubic, Svitav.


Konferenční poplatek
Konferenční poplatek činí 450,- Kč.
Referujícím účastníkům nejsou vypláceny honoráře, avšak neplatí konferenční poplatek.
Vzhledem ke kapacitě jednacího sálu a připraveného programu je letošní počet účastníků limitován na maximálně 60 osob.

Organizační připomínky
Vzhledem ke specifickému zaměření semináře a již téměř úplně naplněných jednacích bloků si organizátoři vyhrazují právo výběru vámi navržených příspěvků.
Referát je časově omezen na dobu 15-20 minut, diskusní příspěvek na dobu 5-10 minut. S ohledem k naplněnosti programu bude přednášejícím po překročení této doby poskytnut pouze čas na ukončení (v rozsahu do 1 minuty!).
Přednášejícím bude k dispozici digitální projektor propojený s PC (DVD mechanika, USB porty).

Závazné přihlášky zasílejte nejpozději do 18.9.2017 na adresu:
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, Šemberova 125, 566 01 Vysoké Mýto
Přihlásit se lze též na e-mailové adrese:
urbanek@muzeum-myto.cz


Kontaktní osoba
PhDr. Radim Urbánek, zástupce ředitele a etnolog RM VM, tel. č.: 465 461 956, 731 487 832

Přihláška ke stažení zde:


Přednáška z cyklu Fotografie Vaší vesnice


Pátek 17. listopadu od 16 do 17:30 hod


Další z přednášek v cyklu Fotografie Vaší vesnice se uskuteční v Dobříkově. Netypické je, že se neodehraje samostatně, ale bude součástí veřejného představení zbrusu nové knihy o Dobříkově.
Zájemci uvidí fotografie doplněné několika stavebními plány z historie Dobříkova a Rzů. A opět jsou tyto snímky velmi pestré a kromě staveb zachycují významné události, činnost místních spolků, ale i jednu neopominutelnou místní osobnost, jejíž význam byl v lokálních i státních dějinách nepřehlédnutelný.


XIV. ročník cestovatelského festivalu
Okolo světa


20. listopadu - 24. listopadu 2017

Pondělí 20. listopadu v 18 hodin
Robin Böhnisch
ARMÉNIE – země hor, klášterů a vína

Historie této jihokavkazské země a jejího mnohokrát těžce zkoušeného národa je natolik pestrá, plná zvratů i dodnes nezodpovězených otázek, že bádání v minulosti zamotá hlavu i zkušenému dějepravci. Být cestovatelem, co hledá nádherné horské scenérie, nedotčenou přírodu, až pohádkové souznění středověké architektury s krajinou, bohatou kulturu a pohostinné lidi, pak ovšem Arménie představuje hotový ráj. Nelze opomenout ani lákavou možnost být svědkem renesance místního vinařství, která rychle vrací zdejší vinaře na světovou úroveň. Jistě by souhlasil i praotec Noe, který právě tady, na úpatí Araratu, vysadil na úsvitu dějin první vinici. A tak i my na přednášce ochutnám několik vzorků současných arménských vín.

Úterý 21. listopadu v 18 hodin
Zdeněk Hák
Satisfakce v jihozápadní stěně aneb o prvovýstupu na osmitisícový  Gasherbrum  1 (PAKISTÁN)

Zdeněk Hák se po zakončení aktivní kariéry lyžaře začal věnovat horolezectví a závodnímu skialpinismu. Přednost ale především dává nádherným sjezdům a pravému dobrodružství v horách a ve skalách. A takovým dobrodružstvím byl jistě i výstup na jeho první osmitisícovku – pakistánskou horu Gasherbrum  1.


Středa 22.listopadu v 18 hodin
Přemysl Rabas
Na cestách po Africe se Safari Parkem Dvůr Králové

Pracovníci královedvorské ZOO navštívili v rámci svých záchranných projektů nejednu africkou zemi. Kam všude se podívali, co při svých cestách zažili a o jak náročnou práci jde, o tom všem nám bude vyprávět ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem Přemysl Rabas.

Čtvrtek 23. listopadu v 18 hodin
2x SENEGAL


Karolína Brandová
Antilopa Derbyho a jiné perly Senegalu

Jedna z největších a nejkrásnějších antilop světa, antilopa Derbyho, čelí nebezpečí vyhynutí. Její západní podruh se nevyskytuje jinde, než v Senegalu a není jich víc, než posledních 300 jedinců. Od tohoto majestátního druhu také odvodil svůj název Spolek Derbianus Conservation při České zemědělské univerzitě v Praze. Ten sdružuje skupinu odborníků, vědců a studentů a dalších nadšenců kteří si vytkli za cíl záchranu kriticky ohrožené antilopy. Při své práci tak nejenom poznali vzácný živočišný druh, ale i mnohá místa v Senegalu a život jeho obyvatel.

Ibrahim Diop
Senegal očima našince

Ibrahim Diop sice žije více než třicet let v Čechách, ale v Senegalu vyrůstal a dodnes tam jezdí za svoji rodinou. Kam by nás tedy našinec v Senegalu pozval a co by nám s odstupem naturalizovaného středoevropana o své původní zemi pověděl?

Pátek 24. listopadu v 18 hodin
Jiří Junek, Radek Štěpán
Z Moskvy až na konec světa


Tato přednáška proběhne ve velké zasedací místností Městského úřadu ve Vysokém Mýtě!

Čtyřčlenná výprava se v letošním srpnu vydala na 9 000 km dlouhou cestu po Transsibiřské magistrále. Chtěla zažít skutečné Rusko, okusit nezměrné dálky a navštívit místa, kde před sto lety bojovali a žili českoslovenští legionáři. Co vše výprava skutečně zažila a zda se jí podařilo dosáhnout svých cílů, uvidíte a uslyšíte na přednášce s mnoha fotografiemi a filmovými záběry.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA


Už vím proč, dědo!– provaznictví a uzly


Sobota 25. listopadu od 14 do 17 hodin


K mnoha oborům, bez nichž si nelze život našich předků představit, patří provaznictví. Ostatně provaz nelze ničím nahradit. Povřísla byla krátká a řetěz zase příliš drahý a také těžký.
Z čeho a jak se provaz vyráběl? Dokážeme to i dnes stejně?
Pokud si ke druhé části dílny položíme otázku, zda v moderní době potřebujeme vůbec uzly, když využíváme spojky, suché zipy, pak si stačí uvědomit, že provázky a provazy jsou dodnes všude kolem nás. Položme si spíš otázku: Kolik uzlů dokážu sám uvázat? A jestli málo, společně se jich několik v praxi použitelných naučíme. (Gentlemanům nabízíme i výuku vázání kravaty uzlem typu Manhatan a jako bonus i uzlem Windsor.)
Nejšikovnější z vás naučíme i roztočit laso kolem těla („krinolína“), nad zemí („talíř“) nebo nad hlavou („paraplíčko“).


Vánoční jarmark


12. prosince - 14. prosince 2017

Přijďte si odpočinout od vánočního shonu a pokochat se pohledem na krásné rukodělné výrobky, které Vám budou vznikat před očima.

Úterý 12.12.
ukázka výroby a prodej

Jana Vorbová – medové perníčky a jejich zdobení
Petr Uhlíř – šperky z mědi a stříbra
Eva Dostálová – scrapbooking a brože
František Havlík – umělecký řezbář
Mila Abrahamová – pletení z pedigu, háčkované vánoční ozdoby a falešný patchwork
Jana Merglová – svíčky a vonné dekorace
Aleš Šmejda – od života včely v úlu po medobraní

Středa 13.12.
ukázka výroby a prodej

Petra Tichá – šperky z přírodních minerálů
Iva Vanžurová – paličkovaná krajka a hedvábí
Jana Vorbová – medové perníčky a jejich zdobení
Eva Dostálová – scrapbooking a brože
František Havlík – umělecký řezbář
Mila Abrahamová – pletení z pedigu, háčkované vánoční ozdoby a falešný patchwork

Čtvrtek 14.12.
ukázka výroby a prodej

Iva Vanžurová – paličkovaná krajka a hedvábí
Jana Vorbová – medové perníčky a jejich zdobení
František Havlík – umělecký řezbář
Zuzana Melckenbeeck Vysoká – šperky z chirurgické oceli a cínované šperky s polodrahokamy
Milena Vacková – keramika a točení na hrnčířském kruhu


Živý betlém a koncert skupiny Ritornello


Sobota 23. prosince 2017 od 17:00

Barokní areál Vraclav


V sobotu 23. prosince Vás srdečně zveme na předvánoční koncert v Barokním areálu na Vraclavi. Vystoupí skupina Ritornello, k občerstvení nabídneme čaj a horký punč, společně si zazpíváme koledy a spolu s Ježíškem a svatou rodinou vyčkáme na příchod tří králů.
Dopravu tam i zpět zdarma zajistí autobus poskytnutý firmou Iveco Czech Republic, a. s., odjíždí v 16:30 z prostor před Městským úřadem na náměstí Přemysla Otakara II.


Sodomkovo Vysoké Mýto

XII. ročník


Festival, na který můžete přijet historickým vlakem (Stříbrným šípem), je věnovaný automobilismu, kultuře a životnímu stylu 20. – 40. let 20. století.

PROGRAM

Dopolední část od 9 do 12 hodin
Sraz automobilů s karosérií Sodomka (9:00– 11:00)
Výstava historických autobusů Karosa (9:00 – 17:00)
Mistři kočárníci – ukázky základních řemesel pro stavbu kočárů (9:30 – 12:00)
Četnická pátrací stanice v akci (9:30 – 9:50)
Elegance první republiky, módní přehlídka kloboukového studia Dantes (9:50 – 10:10)
Poo-zor! Československá armáda (10:10 – 10:30)
Blue Star a Aleš Cibulka s pořadem Černobílé písničky (10.30 – 11.45)

V pravé poledne, železniční zastávka Vysoké Mýto město
12:00 – 12:45
Sraz historických plášťových kol
Motorový vlak Stříbrný šíp na železniční zastávce Vysoké Mýto město – pár slov k historii vlaku

Odpolední část od 13 do 20 hodin
Výstava historických autobusů (do 17.00)
Mistři kočárníci – ukázky základních řemesel pro stavbu kočárů (do 15:00)
Jízda elegance a závody historických plášťových kol – Vysokomýtský čtverec (13:00 – 14:00)
Hoříí! Hašení ohně dobovými stříkačkami (14:00 – 14:30)

SLAVÍME 100 let od vzniku Československa (14:30 – 16:30)
Odjez posledního rakousko-uherského císaře Karla I – komentovaný průvod: dvorní ekvipáž (slavnostní kočár, koně s postroji), císařův doprovod (kočí, důstojník, ceremoniář, vojáci), dragouni na koních
Příjezd prezidenta T.G. Masaryka – komentovaná rekonstrukce skutečné události z roku 1929

Příjezd historických automobilů s karosérií Sodomka a vyhlášení soutěže elegance (16:30 – 17:00)
Vystoupení pěveckého sboru Otakar (17:00)
JIŘÍ ŠEVČÍK + PIRATE SWING Band (19:00)


Po celý den
Jízdy motorového vlaku Stříbrný šíp na trase Choceň – Vysoké Mýto – Litomyšl
Mlácení prázdné slámy – stabilák, mlátička a lisovačka v pohybu
Jak se za první republiky: hasilo, pralo prádlo, tlouklo máslo
Stanoviště četnické pátrací stanice; stanoviště Československé armády; dobový fotoateliér; produkce flašinetáře; zmrzlina od cyklocukráře; staročeská střelnice, jízdy koňským kočárem; jízdy historickým autobusem RO; živé šapitó – loutkové divadlo, promítání, hudba

!ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA!
Pořádáno ve spolupráci se Společností přátel Carrosserie Sodomka


Jízdy historickým motorovým vlakem Stříbrný šíp z roku 1938
Na letošním XII. ročníku Sodomkova Vysokého Mýta budou mít návštěvníci jedinečnou možnost, projet se historickým motorovým vlakem Stříbrný šíp na trati Choceň – Vysoké Mýto – Litomyšl. Část jízdenek je v předprodeji Českých drah, na pokladně Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě a část jízdenek bude možné zakoupit na místě. Předprodej bude zahájen od 15. kvěna. Doporučujeme využít předprodeje, neboť kapacita vlaku je omezena na 64 míst.

Stříbrný šíp
Čtyřnápravový motorový rychlíkový vůz řady M 260.0 s aerodynamicky tvarovanou samonosnou skříní známý pod označením „Stříbrný šíp“ byl zhotovený koncem roku 1938 v jediném kuse továrnou ČKD Praha. Vzhledem k následné okupaci Československa vykonal tento prototyp pouze několik zkušebních jízd a byl poté až do konce války jako neukončený projekt odstavený. Ve druhé polovině 40. let byl částečně rekonstruován a nasazen do pravidelného provozu, kde vlivem častých poruch setrval pouze do roku 1953. Řadu let poté sloužil jako sklad materiálů v šumperských železničních dílnách a také jako klubovna železničních modelářů v Ústí nad Orlicí, což jej zachránilo před likvidací. Před dvěma lety byla dokončena jeho renovace a „Stříbrný šíp“ je od té doby opět provozní.


Leták ke stažení zde.


Z hrdinů proklatci


Pátek 23. února od 18 hodin


Z přednáškového cyklu Osudové osmičky

přednášející plk. gšt. PhDr. Eduard Stehlík PhD., MBA

Známý vojenský historik a spisovatel Eduard Stehlík se ve své přednášce zaměří na československé vojáky, kteří v době II. světové války bojovali za naši svobodu v zahraničí a místo zaslouženého obdivu a slávy byli po únoru 1948 pronásledováni komunistickým režimem.


Už vím proč, dědo! - Natlučte si sami! Výroba másla a mléčných výrobků.


Sobota 24. březnu od 14 do 16:30 hodin


Už vás nebaví kupovat drahé máslo v obchodě? V muzeu vám ukážeme, jak si ho snadno můžete vyrobit sami! Zkusíte si stloukání másla v máselnici, jeho zpracování a vytvarování v dřevěných formách. ...A to ještě není všechno! Paní sýrařka vám popovídá o tom, jak se vyrábí různé druhy sýra a ukáže vám, jak se dá jednoduše připravit čerstvý sýr v domácích podmínkách. Zájemci si budou moci navíc zakoupit sýrové produkty přímo z ekofarmy Květná Zahrada.


Už vím proč, babi! - Výroba mýdla a praní prádla za První republiky.


Neděle 20. května od 14 do 16:30 hodin


Víte, že se mýdlo vyrábělo z živočišných tuků a popela? V dalším z cyklu muzejních technických dílen se o tom přesvědčíte! Navíc si zkusíte vyprat prádlo na valše a pracím zvonem. Zjistíte, jak fungovala ruční ždímačka a pračka. A na závěr přijdete na to, že žehlení dobovými žehličkami byla docela dřina.


Vzestupy a pády Vršovců


Čtvrtek 17. května od 17:15

Přednášející: Prof. PhDr. Josef Žemlička, DrSc


Letos uplyne 910 let od chvíle, kdy na hradech Vraclavi a Libici (1108) došlo ke krvavému vraždění Vršovců, jednoho z předních rodů raných Čech. Jejich dramatická historie provází naše dějiny po dvě století a nabízí kromě jiného i vhled do složitého vztahu mezi knížetem a velmoži, k nimž se na předním místě řadili také Vršovci.


Muzejní noc mezi karosáři


Pátek 25. května od 18:00 do 24:00, Expozice Muzea českého karosářství

Komentované prohlídky expozicí Historie českého karosářství a firmy Sodomka
Příběh Škody VOS
Promítání filmu Dědeček automobil
Fotografování s historickým automobilem

Pro děti:
Tvořivá dílna - karosářské dovednosti, práce s plechem a dřevem
Soutěž – slalom s pneumatikou


Sodomkovo Vysoké Mýto: veřejný seminář Karosářské tradice v Pardubickém kraji


Pátek 1. června 2018 od 17:00 hodin
Zasedací sál Městského úřadu, nám. Přemysla Otakara II.

Přednáší:

Jiří Junek: Karosářské firmy v Pardubickém kraji
Jan Černý: Autobusy Sodomka do roku 1948
Martin Štěpán: Autobusy Karosa

Víte, že na území dnešního Pardubického kraje bylo v meziválečném období 8 karosářských firem? Kolik vlastně firma Sodomka a následně Karosa vyprodukovala autobusů? Jaké byly nejznámější a nejslavnější typy? Vyrobilo se více autobusů Škoda 706 RTO nebo autobusů řady Š11? To vše jsou otázky, na které na našem semináři naleznete odpověď.

Otevírací doba muzea
Po zavřeno
Út - Pá 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
So - Ne 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00

© Matyáš Hájek - www.designhajek.cz

Sáčky do vysavače Půjčovna karavanů
Šemberova 125/I
566 01 Vysoké Mýto
muzeum@muzeum.myto.cz
tel.: 465 461 950