Language version


Povětrníky českých zemí

3. července - 4. září
Výstava nám představí nejen strohá statistická fakta, ale i řadu zajímavostí o typech větrných mlýnů, jejich strojním vybavení, sociálních souvislostech


Pošta jednou stopou

26. června - 4. září
Výstava seznámí s jednostopými dopravními prostředky, které používala ke svému provozu v minulosti pošta – od trakaře přes kolo až po motocykly, skútry a elektrokola.


Na pouti

1. května - 30. září, Barokní areál Vraclav
Výstava Na pouti představuje prostřednictvím fotografií, pohlednic, sbírkových předmětů poutní místa na Orlickoústecku.


Otmarovo oko

8. září - 18. září
Výstava fotografií studentů vysokomýtského gymnáziaPovětrníky českých zemí


3. července - 4. září

O větrných mlýnech má jistě každý z nás nějakou představu a převládat budou nejspíš ty pohádkové a romantické. Skutečnost, že ještě před 150 lety jich v českých zemích stálo víc jak tisíc a že v oblastech s nedostatkem vody jich jen v jedné vesnici pracovalo až 6, nás možná překvapí. Ovšem do dnešní doby se větrných mlýnů v České republice dochovalo již jen 78, a to včetně torzálních.
Výstava nám představí nejen strohá statistická fakta, ale i řadu zajímavostí o typech větrných mlýnů, jejich strojním vybavení, sociálních souvislostech.
Bližší představu o podobě větrných mlýnů nám poskytnou modely. S jejich pomocí bude zřejmé, co je mlýn německého a co holandského typu.
Věděli jste, že v České republice existují také specifické malé větrné mlýny s turbínou, které se stavěly pouze na Ostravsku? Autor výstavy a nejvýznamnější český specialista na větrné mlýny Jan Doubek jich do dnešní doby dohledal sedmdesát.
Pokud hledáte tipy na prázdninové putování, výstava vám nabídne upozornění na větrné mlýny zpřístupněné veřejnosti.

Otevírací doba muzea
Po zavřeno
Út - Pá 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
So - Ne 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00

© Matyáš Hájek - www.designhajek.cz

Sáčky do vysavače Půjčovna karavanů
Šemberova 125/I
566 01 Vysoké Mýto
muzeum@muzeum.myto.cz
tel.: 465 461 950