Language versionUž vím proč, dědo! – Jak funguje puška.


Sobota 21. dubna od 14 do 17 hodin

Zajímá Vás, jaký je rozdíl mezi křesadlovou a perkusní mušketou? Přemýšlíte, zda se pánvička používá jen k vaření? Zvídavý syn se Vás opakovaně ptá, jaký je rozdíl mezi puškou a samopalem, ale od Vaší vojenské služby už uplynula spousta let? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete na akci pro veřejnost o vývoji pušek napříč historií. Dozvíte se, jak zbraně obsluhovat a v čem byla která puška revoluční…,a to od dob bitvy na Bílé hoře po současnost. Puška je život vojáka a tak si budete moct vyzkoušet, jak pušku udržovat, jak těžké je připravit ji ke střelbě a že vždy znamená pro dotyčného zátěž na pochodu.


Hudba ve spirále


Neděle 17. ledna od 14:00

Přijměte pozvání na slavnostní vernisáž s komentovanou prohlídkou a skvělou dixielandovou kapelou MiFoBand z Králík.


Dětský příměstský tábor


22. - 26. srpna

Konec prázdnin v muzeu - tentokrát s poštovní tématikou

Tábor je již zcela obsazený, přihlášky, prosím, neposílejte!

Program příměstského tábora:

Pondělí 22. 08.
-uvítání
-komentovaná prohlídka výstavy „Pošta jednou stopou“
-vzájemné seznámení
-focení v kostýmech – na poštovní známku
-návštěva a prohlídka vysokomýtské pošty s výkladem, historie pošty
-odpoledne šipkovaná – dopisy, úkoly, poklad, piknik v trávě

Úterý 23. 08.
-dopolední výlet do Litomyšle – do regionálního muzea
-odjezd v 9.00 hod. z Vysokého Mýta, prohlídka výstavy Tři bratři (kostýmy a dekorace z hudební pohádky Tři bratři režiséra Jana Svěráka), hledání telegramu
-návštěva klášterních zahrad, zastávka na zmrzlinu, návrat přibližně v poledne
-odpoledne návštěva chovatele poštovních holubů u nás v muzeu, vypuštění holoubka se vzkazem
-výroba ručního papíru na výrobu obálky
-vytvoření své vlastní známky – na čtvrtku
-výroba pohledu (napsat, oznámkovat, poslat domů)

Středa 24. 08.
-celodenní výlet do Prahy – do Poštovního muzea, návštěva hlavní pošty Praha, plavba parníkem po Vltavě
-odjezd vlakem v 8.00 hod. z Vysokého Mýta do Chocně, v 8.35 hod. z Chocně do Prahy
-návrat přibližně v 17.30 hod. do Chocně, v 18 hod. do Vysokého Mýta
-jídlo a pití na celý den s sebou

Čtvrtek 25. 08.
-ranní procházka za poštovními holuby – kontrola doručení vzkazu
-vytvoření obálky z ručního papíru, výroba razítek
-odpoledne táborová hra „Přepadení pošty“ + další soutěže a hry
-večer táborák, opékání s rodiči a s kamarády
-promítání Pošťácké pohádky od Karla Čapka
-v noci noční hra, spaní v muzeu

Pátek 26. 08.
-výroba poštovních triček (potisk vyrobenými razítky)
-hry, soutěže, vyhodnocení tábora
-odpoledne – cukrárna (zmrzlina)


Den otevřených dveří


Pátek 14. října
9:00-11:00 12:00-15:30

V souvislostí s připravovanou rekonstrukcí náměstí Vaňorného kolem kostela sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě probíhá v této lokalitě záchranný a předstihový archeologický výzkum středověkého pohřebiště ze 13.-16. stol., který ve své době patřilo nedílně k životu i smrti vysokomýtských obyvatel.
Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti zde dne 14. 10. 2016 Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě ve spolupráci s Městem Vysoké Mýto (investor akce) pořádá den otevřených dveří. V tento den v čase od 9:00-11:00, 12:00-15:30 budou mít zájemci z řad široké veřejnosti i škol možnost každou půl hodinu výzkum navštívit (otevřená sonda u zvonice) a vyslechnout výklad z úst archeologů, kteří výzkum provádějí.
V případě škol je kvůli vyššímu počtu účastníků nutná rezervace předem (739 578 523, vich@muzeum.myto.cz, PhDr. David Vích, mimo pátek 7.10.).

Změna termínu v případě nepřízně počasí (při dešti nelze výzkum provádět) je vyhrazena.


Už vím proč, dědo!
Vrhací zbraně


Sobota 5.března 14:00-17:00

V úvodní části sobotní akce od 14:00 do 15:30 hodin si vyrobíme dvě jednoduché, ale přitom plně funkční zbraně. První je rotační prak, jak jej známe i z evropské historie a který nemusíme blíže představovat. Druhá zbraň pochází z Jižní Ameriky a nese jméno bolaso. Jde o vrhací zbraň v podobě tři svázaných provazů, na jejichž volných koncích se nachází zátěže.
Na výrobu zbraní navážeme v době od 15:30 do 17:00 hodin přímo jejich vyzkoušením ve volné přírodě. Pro zájemce máme na doplnění připravenou také střelbu z reflexního luku.


Už vím proč, dědo!
Výroba papíru


Sobota 19. března 14:00-17:00

Chcete si vyrobit vlastnoručně papír? Pokud ano, pak je tento díl cyklu Už vím proč, dědo! Určený právě Vám. Ve vysokomýtském regionálním muzeu si nejprve připravíme papírovinu a z ní si pomocí ručních sít, která budou i v rozměrech vhodných pro děti, vyrobíme plně využitelný recyklovaný papír.


Bylinky a koření


Neděle 6. března od 15:00

Zajímá vás pěstování bylinek a jejich využití v kuchyni? Přednáška znalce je spojena i s ochutnávkou.Marcela a Zdeněk Švecovi: Lehokolmo ze Štýrského Hradce do Albánie


Pátek 11. března od 18:00

V prosinci 2014 do rodiny přibylo nové lehokolo a hned mu bylo třeba ukázat svět. Okamžitě vznikl plán na léto: dopravit se vlastními silami za přáteli v Tetovu a pokračovat do Albánie. Jet nejkratší cestou by nebylo příliš zajímavé, a tak vznikla trasa přes hory, doly, lesy, lány, moře, ostrovy i soutěsky, čítající téměř 2000 kilometrů. Času nebylo nazbyt, takže vedle lehomiláčků zajišťovaly dopravu také vlak, přívoz, trajekt, loďka i letadlo...


Trojvernisáž


Neděle 20. března od 14:00

Společné zahájení tří muzejních akcí – výstav Vysokomýtský sport, Papírová dráha a drobné nové expozice Vysokomýtské střípky – nabízí příležitost k neobvyklé trojvernisáži, které zmíněné podniky představí veřejnosti.
Neobvyklou trojvernisáž zahájí inscenovaná povídka Karla Poláčka Jak Edudant a Francimor vyhráli Babinského memoriál v provedení členů divadelního spolku Šembera Petry Vtípilové, Míly Kvapilové, Jakuba D. Kočího, její součástí budou komentované prohlídky výstav a malé občerstvení.

TZ ke stažení


Promítej i ty!
Na stupních vítězů


Čtvrtek 31. března od 18:00

Citlivé, formálně vytříbené a místy úsměvné portréty představují pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Tvůrci snímku nám výmluvně ukazují, kolik zdravého ducha, svěží mysli a obdivuhodné kondice je možné uchovat ve starém těle; ať jde o stoletého Vídeňana Alfreda Proksche, který ve volném čase maluje ženské akty, 94letou italskou diskařku Gabre Gabric-Calvesi, 93letého sveřepého sprintera ze Stockholmu Herberta Liedtkeho či 82letého skokana do výšky Jiřího Soukupa z Hradce Králové. Příprava na mistrovství i samotné závody, při nichž nechybí nervozita ani pravá sportovní rivalita, pro ně představují především závod s časem. Snímek nahlíží i do soukromí seniorských atletů, pro něž není největší výzvou pokoření světového rekordu, ale jejich věk. Přesto doufají, že příští rok bude jejich výkon ještě o stupínek lepší.
Film je v původním znění s titulky.
V rámci promítání bude možné zakoupit si čaj či kávu od vysokomýtského Chocathé. Vstup na promítání je zdarma.

Výběr příštího filmu můžete ovlivnit i vy. Hlasujte v anketě!

Upoutávka


Posezení s jazzem


Čtvrtky 7.4., 21.4. a 5.5. od 18:00

Letošní přednáškový cyklus se bude od předchozích značně odlišovat. Namísto historie či válečných konfliktů se bude věnovat hudbě – konkrétně jazzu. Prvním večerem nás provede vysokomýtský student konzervatoře Šimon Martínek, bude se věnovat „Kytaře v jazzu“. V koncertně laděném stylu stylu proběhne i další večer jazzového hudebníka Davida Dorůžky. Cyklus uzavře posezení s jazzovým houslistou a publicistou, autorem pořadů na Českém rozhlasu Janem Daleckým.
Večery proběhnou tradičně o čtvrtcích od 18 hodin v přednáškovém sále muzea.

7. dubna – Šimon Martínek
21. dubna - David Dorůžka (samostatný koncert)
5. května – Jiří Dalecký


Posezení s jazzem: Od George Gershwina k Billu Frisellovi


Čtvrtek 21. dubna od 18:00

Přední jazzový kytarista David Dorůžka se představí v sólovém koncertě. Zazní jak starší americké jazzové standardy, tak hudba rozličných jazzových velikánů posledních desetiletí. Nebudou chybět ani vlastní kompozice Davida Dorůžky, který během koncertu zvlášť představí a uvede každou skladbu a též bude odpovídat na dotazy posluchačů.
Mimořádné vstupné 50,-.


Posezení s jazzem: Královská kategorie bigbandů


Čtvrtek 5.5. od 18:00

Jazz je hudba výrazných individualit. Najde-li jich několik společnou tóninu, je to báječné. Za úplný zázrak pak můžeme považovat královskou kategorii big bandů, v nichž za jeden pomyslný provaz táhne 15 i více hudebníků, zpravidla detailně organizovaných šedou eminencí, zvanou skladatel-aranžér. Můžeme-li použít paralelu ke stejně výlučnému sportovnímu odvětví, chápeme big band s dirigentem jako osmiveslici s kormidelníkem. Dějiny big bandu mají hned na počátku výraznou a významnou postavu - Fletchera Hendersona, jehož zmnožení trumpetistů a klarinetistů/saxofonistů do trojic umožňovalo hustší a barevně odlišné vedení melodických hlasů. To bylo v polovině 20. let minulého století. Nejúrodnější dekádou pro vznik a existenci desítek big bandů byla swingová léta třicátá. Některé orchestry po roce 1940 zanikly, jiné se udržely jako stálice: Duke Ellington, Benny Goodman, Count Basie, Woody Herman, Stan Kenton a další. Jinou šťastnou dobou pak byla 60. léta, kdy své velké kapelnické sny realizovali Gerry Mulligan, Buddy Rich, Thad Jones-Mel Lewis, Don Ellis nebo japonská skladatelka Toshiko Akiyoshi. Nelze opomenout ani přerušovanou éru big bandů Gila Evanse nebo Carly Bley. Koncem tisíciletí pak bigbandové fanoušky nadchli Dave Holland, Mathias Rüegg (Vienna Art Orchestra) nebo sběratelka cen Grammy Maria Schneider. Důležité je, že přes téměř identické obsazení 4 trumpetistů, 4 trombonistů, 5 saxofonistů (střídajících basklarinet, klarinet a flétnu) plus rytmiky má každý z jmenovaných souborů svůj originální zvuk, nezaměnitelný repertoár, velmi často z vlastních řad. Prostě není big band jako big band, jak si dokážeme i vlastním poslechem vybraných nahrávek.


2. ročník festivalu historické techniky Kujebácké rotování


Sobota 7. května

Ani na letošním festivalu, který se uskuteční v rámci týdenní akce Otevřená muzea a galerie Pardubického kraje, samozřejmě nesmí chybět spalovací a elektrické stabiláky, které budou pohánět šrotovníky, pilu na kov lis na slámu nebo cirkulárky, a dokonce i mlátička na obilí poháněná traktorem! Bez zajímavost není, že na akci kromě řady sběratelů spolupracuje Technické muzeum v Brně, Muzeum Blanenska nebo Muzeum starých strojů Žamberk.
Letos ke zmíněným strojům přibudou nejen další motory, ale festival obohatí i traktory a jiné výrobky slavné firmy Svoboda Kosmonosy u Mladé Boleslavi. Firmu svého dědečka bude prezentovat panelovou výstavou Josef Petr a představu o výrobcích doplní i dva pojízdné elektromotory a dvě domácí pračky téže značky.
Rozmanitý program zaměřený na historické stroje se odehraje od 9:30 do 16:45 hodin na vysokomýtském náměstí Přemysla Otakara II.
Letošní ročník ročník počítá ovšem i s dětmi. Věříme, že zvídavou dětskou duši zaujmou modely parních strojků, modely vakuového motoru pohánějícího malý dětský kolotoč, ale také plechové mechanické hračky firmy KOVAP. Vaše děti si s nimi nehrají? Na festivalu jim tuto možnost nabídneme. A nejen to. Připraveny pro ně jsou i hry a soutěže za drobné i hodnotnější ceny a u složitějších z nich se mohou zapojit i rodiče.

Program:

9:30 zahájení

9:35 až 10:30 představení motorových lokomobil (tzv. stabiláků) a ukázky nastartování, představení poháněných hospodářských, zemědělských a dílenských strojů

10:30 až 10:45 vystoupení Četnické pátrací stanice Pardubice

10:45 až 11:30 ukázky výrobků firmy Svoboda Kosmonosy, startování a jízda traktorů Svoboda

11:30 až 11:45 ukázky modelů parních strojů, vakuových motorů a mechanických plechových hraček firmy KOVAP

12:30 až 13:00 představení elektrických lokomobil (povozných elektromotorů) a jimi poháněných hospodářských, zemědělských a dílenských strojů

13:00 až 14:00 ukázky výrobků firmy Svoboda Kosmonosy, startování a jízda traktorů Svoboda

14:00 až 14:15 ploché řemeny – praktická ukázka vyrovnání řemenic, nasazení řemene a jeho mazání; vysvětlení, proč nespadne

14:15 až 14:30 Četnická pátrací stanice Pardubice zjišťuje kdo, co a kde u motorových lokomobil zase provedl

14:30 až 15:15 zajímavosti a unikáty motorových a elektrických lokomobil

15:15 až 16:00 ukázky modelů parních strojů, vakuových motorů a mechanických plechových hraček firmy KOVAP

16:00 až 16:30 závěrečné rotování všech zúčastněných motorů


Archeologie a experiment: Středověké kovářství


Čtvrtek 12. května, 8:00-14:00

Srdečně zveme školní kolektivy na pátou akci z cyklu Archeologie a experiment.

Téma: Seznámení se středověkým kovářstvím. Dostupnost kovových nástrojů pro všechny vrstvy obyvatelstva, byla jednou z důležitých podmínek pro rozvoj středověkého světa. Žáci uvidí úroveň a vývoj středověkého kovářství. Budou seznámeni se širokou škálou výrobků, jež byli naši předci schopni vytvořit. Budou si také moci vyzkoušet některé z kovářských technik, které umožnily rozvoj naší společnosti do dnešní podoby. Všechny předměty jsou vytvořeny na základě archeologických nálezů.

Klíčová slova: kovářství – řemesla – středověk - zpracování železa – archeologie.

Pomůcky: teplé oblečení - akce probíhá v exteriéru muzea.

Co si žáci odnesou?
Znalosti:
Žáci se dozví, jak a jak dlouho se vyrábějí základní nástroje ze železa. Způsob získávání železa, jeho distribuci a následné zpracovní na předměty každodenní potřeby.

Postoj: Žáci pochopí a zkonstatují, kolik času a úsilí stálo získání základních železných výrobků nutných pro každodenní život ve středověku.

Průběh: Kovář Jan Rohlena seznámí žáky/studenty formou krátké přednášky se základy hutnictví a kovářství železa. Následně proběhnou ukázky některých kovářských technik a výrobků s příslušným komentářem. Kromě ukázky samotných nástrojů používaných kováři, bude v rámci kurzu vykováno několik jednoduchých železných předmětů. Některé z ukázaných technik si budou moci žáci/studenti i vyzkoušet. Zakončení celé akce proběhne formou krátké debaty.

Délka programu bude přibližně 60 minut a je určen maximálně pro skupinu 30 studentů. Z tohoto důvodu Vás prosíme o telefonické objednávání na tel. č. 465 461 952. Cena za jednoho studenta je 10 Kč, pedagogický doprovod má vstup zdarma. Kontaktní osoba pro dotazy: Bc. Tomáš Bek, 465 461 962.


10. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto


Sobota 4. června

V sobotu 4. června 2016 ožije vysokomýtské náměstí Přemysla Otakara II. již po desáté autoveterány Sodomka, které doplní hasičské stříkačky Stratílek.
Na již X. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto a XXI. setkání Společnosti přátel Carrosserie Sodomka Vás společně zvou Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, Společnost přátel Carrosserie Sodomka a Sbor dobrovolných hasičů Vysoké Mýto.
V programu samozřejmě nesmí chybět již tradiční součásti festivalu, tedy automobily s karoseriemi Sodomka a jejich odpolední defilé. I tentokrát se uskuteční oblíbená jízda historickým autobusem po městě a také závod cyklistů na historických plášťových kolech.

Ve spolupráci Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě se Sborem dobrovolných hasičů Vysoké Mýto se podařilo na letošní ročník, který se snaží připomenout další významnou vysokomýtskou firmu Stratílek, domluvit účast přibližně 7 desítek stříkaček této firmy.
Pro nejmenší jsme připravili dětský koutek s omalovánkami Aero 50 Dynamik, vystřihovacími autobusy, poznáváním drobných technických dílů, puzzlemi z historických fotografií.

Chybět samozřejmě nesmí ani hudba, a tak si přes den poslechneme již tradičního účastníka festivalu Saxofonové kvarteto a také poprvé zde vystupující dixielandovou kapelu MiFo Band. Celý program festivalu uzavře melodiemi z 30. a 40. let minulého století kapela Václav Marek & his Blue Star.

V prostorách Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě můžete navštívit v době od 9:00 do 17:00 výstavu Opravdová dáma.


Podrobný program X. ročníku festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto

9:00 hod.
zahájení

9:00 až 11:00 hod.
Vystavení automobilů s karoseriemi Sodomka

9:30 až 12:00 hod. (poslední odjezd 11:30)
Autobus RO a cesty po VM

Celý den (9:00 až 16:30 hod.)
Hasičské stříkačky Stratílek

9:00 až 13:00 hod.
Kočár – jízdy po středu města

Celý den (9:00 až 16:00 hod.)
Dřevěné pohyblivé bagry p. Štrohalma (zajišťujeme převoz)

9:30 až 9:45 hod.
Ukázka činnosti s ruční koňmi taženou hasičskou stříkačkou

9:45 až 10:00 hod.
Ukázky činnosti motorových hasičských stříkaček Stratílek

10:00 až 10:15 hod.
Ukázka s CAS 32/Tatra T 815 (SDH Vysoké Mýto)

10:15 až 10:30 hod.
Komentovaná prohlídka historických automobilů s karoseriemi Sodomka

10:30 až 10:50 hod.
Módní přehlídka historických stejnokrojů (policie, četnictvo, vojsko, hasiči, Sokol, Orel)

11:00 až 11:45 hod.
Vystoupení Saxofonového kvarteta

12:00 až 12:30 hod.
Rozhovory o Stratílkovi aneb Od koněk k motorovým stříkačkám


13:30 až 15:00 hod. (poslední odjezd 14:30)
Autobus RO a cesty po VM

13:30 až 13:45 hod.
Ukázka činnosti s ruční koňmi taženou hasičskou stříkačkou

13:45 až 14:00 hod.
Hasičská fontána

14:00 až 14:15 hod.
Ukázka s CAS 32/Tatra T 815 (SDH Vysoké Mýto)

14:30 až 15:30 hod.
Historická plášťová kola
A) jízda elegance (14:30 až 15:00 hod.)
B) závod ženy a muži (15:00 až 15:30 hod.)

15:45 hod.
Vyhlášení vítězů jízdy elegance a závodu historických plášťových kol

15:55 hod.
Minutové nastartování hasičských stříkaček Stratílek

16:00 až 16:45 hod.
Vystoupení dixielandové kapely MiFo Band

16:45 až 17:00 hod. (skluz může být až 10 minut)
Defilé automobilů s karoseriemi Sodomka

17:00 až 17:10 hod.
Vyhlášení ankety o nejelegantnější tři automobily s karoseriemi Sodomka

17:30 až 18:30 hod.
Vystoupení kapely Václav Marek & his Blue Star


Noc kostelů, barokní areál na Vraclavi


10. června

Program v rámci festivalu Noc kostelů 2016 zahájí Loutkové divadlo Srdíčko již od 11:00 hodin dopoledne. Téma pro letošní rok je spojené s nově otevřenou výstavou Na pouti. Po celý den bude otevřena výstava i kostel sv. Mikuláše.

11:00 – 12:00 Loutkové divadlo Srdíčko
Představení: Když pán Bůh se sv. Petrem chodili po zemi

12:15 – 16:45 Putování po barokním areálu (hra pro rodiny s dětmi)

17:00 - 18:45  Dárek z pouti: zdobení perníčků

19:00 – 19:45 Školní kapela ZŠ Javornického VM

20:00 – 21:00 Divadelní spolek Šembera
Autorská inscenace: Pouť svatá od Jakuba D. Kočího
Hrají: Tomáš Markulík, Michal Miler, Lucie Bučková, Jakub D. Kočí, Milena Kvapilová, Petra Vtípilová, Ondřej Harvan a Jolana Mlejnková

21:15 – 21:30 Komentované nahlédnutí do barokního krovu

21:30 – 22:00 Barevné nahlédnutí na barokní klenby


Středověké Vysoké Mýto - Procházka s historikem


Neděle 19. června, začátek v 16 hodin uprostřed náměstí

Projdeme se po obvodu historického jádra Vysokého Mýta a ukážeme si jeho středověkou podobu. Porovnáme jeho půdorys s jinými „otakarovskými“ městy, zkusíme si představit možnou podobu opevnění a povíme si něco o životě jeho obyvatel. Zamyslíme se nad otázkou, proč bylo Vysoké Mýto postaveno a jakou roli hrálo v českých dějinách.


Pošta jednou stopou


Neděle 26. června, od 16:00

Prázdninová výstava bude zahájena bubenickým vystoupením Markéty Vedralové a Jana Čápa.


Povětrníky českých zemí


Neděle 3. července od 14:00

Během vernisáže, která se uskuteční v neděli 3. července 2016 od 14:00 hodin, nám větrné mlýny na své přednášce představí Jan Doubek a doprovodí jej písničkář, dramaturg, spisovatel a režisér – dokumentarista Bedřich Ludvík svými písničkami, z nichž některé jsou známé z jeho cyklů Rozhlédni se, člověče, Zpět k pramenům, Paměť stromů, Praha, město věží, a dalších.
A jestli patříte k těm, kteří si vše chtějí zkusit, najdete na muzejním dvorku dva ruční mlýnky a můžete si umlet a vysít vlastní mouku a krupici.


Z popelnice do lednice


Čtvrtek 30.6. od 18:00

Než se zelenina dostane z pole na váš talíř, nejméně polovina jí skončí na skládce. To znamená každé druhé rajče či hlávkový salát. Zní to neuvěřitelně, ale bohužel je tomu tak. Nemluvě o tom, že zemědělství produkuje třetinu skleníkových plynů. Stačí se podívat do odpadních kontejnerů supermarketů či do nejbližší popelnice, abychom zjistili, v jak obrovské míře plýtváme jídlem. Režisér Valentin Thurn předkládá ve svém snímku znepokojivá a alarmující fakta o našem vztahu k jídlu a zároveň hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit. Na příkladech „odpadkové potápěčky“ zachraňující vyhozené jídlo ze supermaketů, amerického antropologa, který založil komunitu lidí najímajících si konkrétního farmáře k pěstování zeleniny, a řady dalších ukazuje možné cesty, jak plýtvání potravinami zastavit. Pokud bychom ho omezili o polovinu, mělo by to na produkci skleníkových plynů podobný efekt, jako kdyby ze silnic zmizelo každé čtvrté auto.

Upoutávka


Literárně-degustační večer s představením Zahrada Jane Austenové v prostorách RMVM


Pondělí 12. září od 18:00

„Právo na život získáte půvabem, nikoli myšlenkou...“
Citát ze hry Zahrada Jane Austenové současné české dramatičky Lenky Lagronové, jejíž díla jsou v současné době hrána nejen Národním a Vinohradským divadlem v Praze, není odkazem na současnou společenskou situaci, ale zobrazuje trnitou cestu, jíž se musela prodírat slavná anglická spisovatelka Jane Austenová.
Ta se spolu se svou matkou a sestrou právě rozhoduje, jak naložit s plody jejich zahrady i života. Síla nejen k touze, ale i k rozhodnutí... Nahlédnout nejen do ženských duší, ale i do "kuchyně" a k domácímu krbu této spisovatelky můžete v původní inscenaci pražského Divadla Viola.
Hru psala autorka přímo pro uvedené divadlo v souhře s významným divadelním režisérem Radovanem Lipusem, a zároveň i autorem televizního projektu Šumné stopy.

Hrají:
Marie Málková, přední česká herečka, držitelka tří cen Alfréda Radoka
Apolena Veldová, herečka, nominovaná na Cenu Thálie, po Ostravě a Praze působící nyní v Divadle J.K.Tyla v Plzni.
Lucie Štěpánková, herečka Divadla na Vinohradech, držitelka Ceny Thálie do 33 let


Už vím proč, dědo! – staré dětské hry


Sobota 3. září od 14:00 hodin

Možná jste slyšeli, jak při hře se špačkem málem přišel váš pradědeček o oko. Doba byla k našim předkům nesmlouvavá a nebezpečná, ale měla svoji atmosféru a půvab stejně jako staré dětské hry. Přijďte si s námi zahrát mnohem bezpečnější hry jako jsou Drábky, Na vodníka, Čára, Kozí brdo, Na svini, Cukr, káva, limonáda…, Čáp ztratil čepičku. Můžeme i skákat Panáka a zkusíme si i mladší hry s tužkou a papírem, mezi které patří třeba Piškvorky nebo Hradby.


Od pantáty vedou dráty aneb O elektrifikaci Vysokého Mýta


Sobota 10. září od 14:00 hodin

Víme, kolem čeho chodíme? Pojďme společně objevit skryté hodnoty elektrické historie královského města.
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě ve spolupráci se spolkem proMejto pořádá přednášku s procházkou Od pantáty vedou dráty aneb O historii elektrifikace Vysokého Mýta.
Nejprve během přednášky představíme stavby, díky nimž mělo Vysoké Mýto elektrický proud již od konce 19. století. A přiblížíme si je nejen po stránce technické, ale i architektonické.
Poté se vydáme na procházku po dochovaných objektech, bez nichž by Vysoké Mýto v 1. polovině 20. století nemělo elektrický proud.


Marcela Švecová-Kubová: Bylinky a koření do domácí lékárny


Čtvrtek 15.září od 18:00

Bylinky nás obklopují. A to doslova, mnohé jsou považovány za plevel a snažíme se je vyhubit. Přitom nám často rostou přímo pod nosem, aby nám pomohly na naše konkrétní neduhy. Přijďte si poslechnout, jak pro domácí léčbu využít nejen běžné kuchyňské koření, ale také se naučte jak některé proslulé bylinky využívat v kuchyni a dodávat si tak neustále potřebné živiny a jiné blahodárné látky nezbytné pro naše skutečné zdraví.


Dílny k textilní výstavě


Středy od 21. září, vždy 15:00-17:00

Přijďte si zkusit textilní techniky: tkaní na karetkách, stolním, kolíkovém, hřebenovém a náramkovém stavu, ale také ruční potisk.
28. září se dílna nekoná


Otevření expozice firmy Václav Ignác Stratílek


Úterý 4. října od 16:00

Pokud Vás zaujalo velké setkání hasičských stříkaček Stratílek v červnu letošního roku, nabízíme Vám malé zopakování. V prostorách muzejního dvora uvidíte během otevření jak několik motorových stříkaček, tak i přívěsný vozík na stříkačku.
Pokud vše „klapne“, návštěvníkům předvedeme ukázky činnosti ruční koňmi tažené hasičské stříkačky, ale také o něco mladší stříkačky motorové dvoukolové.
Pouze v den vernisáže(!) bude veřejnosti zpřístupněna minivýstava fotografií, diplomů a drobných zajímavých firemních předmětů zapůjčených výhradně pro tento účel rodinou Stratílkových. Prozradíme, že svou účast přislíbil i vnuk zakladatele firmy, pan Vlastimil Stratílek.


Týden knihoven


4. - 7. října

Knihovna Regionálního muzea se letos zapojí do celorepublikového Týdne knihoven. Zájemci si budou moci prohlédnout několik unikátních starých tisků ze sbírek, seznámit se s fungováním badatelny (která je otevřena široké veřejnosti, nejen vědcům) a vyměnit či si odnést knihu z výměnného knižního bazaru.


Promítej i ty! Na sever od slunce


Čtvrtek 13. října od 18:00

Režie: I. Wegge, J. Nyseth Ranum, Norsko, 2012
Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí levným prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování za polární noci i „běžného“ pobývání na pláži spojuje čirá radost ze života mimo civilizaci. Hrdinové filmu si však zároveň musí zajistit základní podmínky k přežití.
Vstup na promítání zdarma, před promítáním bude možnost zakoupit si kávu či čokoládu od vysokomýtského Chocathé.

Upoutávka


Komentovaná prohlídka cihelny ve Vysokém Mýtě


Pondělí 31. října v 15:50

V rámci výstavy Cihlářství v Pardubickém kraji proběhne v pondělí 31. října v 16 hodin komentovaná prohlídka Cihelny Vysoké Mýto s.r.o. (bývalá Spolková cihelna na Krétě). Exkurzi mohou absolvovat pouze předem nahlášené osoby - již je naplněná kapacita, proto se dalším zájemcům omlouváme, ale v tento okamžik již není možné se přihlásit. Sraz účastníků bude v 15:50 před areálem cihelny a vstup bude na vlastní nebezpečí.


S muzejníky na pivo III.


Čtvrtek 6. října, 18:00

Projděte se s fundovanou průvodkyní po historii hospod a hostinců ve Vysokém Mýtě, které mělo díky vojenské posádce těchto zařízení více než jiná okolní města. S kurátorkou se sejdete v šest večer v severozápadním rohu náměstí, navštívíte zaniklá místa hospod a restaurací, která jsou dosud ve vzpomínkách pamětníků, i místa dávno zapomenutá.


Vzhůru na komín!


Čtvrtek 10. listopadu od 18 hodin v přednáškové místnosti muzea

Přednáška Martina Vonky seznámí s počátky vzniku továrních komínů a představí zejména komíny cihelen, s důrazem na Pardubický kraj. Část přednášky bude věnována originální architektuře komínů kruhovek a také ochraně, zachování a nového využití cihelen a jejich komínů.


Už vím proč, dědo! Tkaní


Sobota 12. listopadu od 14.00

Poslední příležitost zkusit si různé techniky tkaní připravené na Textilní výstavě. Kromě tkaní na kobercovém stavu, na karetkách, stolním, kolíkovém, hřebenovém nebo náramkovém stavu, budou k vidění také ukázky práce na velkém ručním stavu. Čtyři brda umožňují vytvářet několik druhů vazeb a při střídání různobarevných nití lze docílit zajímavých vzorů. Po základní instruktáži si tkaní budou moci zkusit i návštěvníci.


Cyklus historické fotografie Vaší vesnice - Tisová


Středa 16. listopadu od 18.00 - malý sál Kulturního domu

Ve spolupráci s obecním úřadem v Tisové a spolkem ECCE Tisová proběhne promítání historických snímků (nejen) z bohatého archivu Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, tentokrát zaměřené na obec Tisová. Nebudou chybět unikátní fotografie z konce 19. století ani snímky z pozdějšího období. Doplňujícího komentáře se tradičně ujme PhDr. Radim Urbánek, etnolog Regionálního muzea.


XIII. ročník Cestovatelského festivalu Okolo světa


21. - 25. listopadu od 18:00

Pondělí 21. listopadu
Jana a Zdeněk Černí: Cesta do jihovýchodní Asie

Putování za Smaragdovým Budhou po Thajsku, Laosu, Malajsii a Singapuru. Toto zobrazení Budhy dosud vyvolává řadu otázek a některé souvislosti jsou dodnes zastřeny tajemstvím.

Úterý 22. listopadu
Radka a Radim Urbánkovi: Dagmar, Tubork, Kaplický a spousta jízdních kol – všednost a překvapivost Dánska

Kdo byl Poul la Cour? Jak vysoká je nejvyšší hora Dánska? Kde se nachází největší stabilní spalovací motor na světě a k čemu sloužil? Který skanzen dokáže nabídnout pohled do domácnosti dokonce až ze 70. let 20. století? To vše nabízí nahlédnutí do země, kde nechali své stopy Vikingové, Přemyslovci, Tycho de Brahe i architekt Jan Kaplický.

Středa 23. listopadu
Vladimír Lemberk: Bali – ráj na východě

Malý indonéský ostrov nás uchvátí svou atmosférou. V každé vesnici probíhá alespoň jedna slavnost, chrámů je víc než domů a k tomu kulisa sopek a nekonečných rýžových teras. Odvrácenou tváří je však turismus, a proto se vydáme dál na východ, na ostrovy Lombok, Sumbawa a Flores, kde nás čeká svět domorodých vesnic, jezer v kráterech sopek i podmořské korálové zahrady.

Čtvrtek 24. listopadu
Jaromír Vykoukal: Šest dnů v neuvěřitelné zemi – reportáž z cest do Izraele

Neobvyklé putování vede po opevnění a svatých místech na Tel Danu, bojišti na Golanách, kibucu Deganja,. Navštívíme Safed, Tiberias, Nazareth, Capernau a další místa přímo spjatá se základy křesťanské víry. Projdete se Jeruzálemem a uvidíme část sbírek největších muzeí tankové a letecké techniky Státu Izrael. A navíc se dozvíme, jak je Česká republika v Izraeli vnímána.

Pátek 25. listopadu
Jan Doubek: Syrie, Libanon a Jordánsko

Autor ještě před vypuknutím arabského jara stihl procestovat tyto tři velmi zajímavé země. Představí nám řadu nádherných památek, které bohužel často existují už jen na fotografiích.


Retropromítání


Středa 30. listopadu od 17:00

Přijďte na projekci kultovního filmu Páni kluci pouštěného na staré promítačce. Kromě shlédnutí filmu pro děti si také můžete vyrobit vánoční ozdoby.


Vlastníma rukama s muzejníky a vánoční jarmark v muzeu

Úterý 6. prosince
Vlastnoruční výrobky zdarma.
*věštění z litého olova
*výroba voskových zvonků
*výroba korálkových vánočních ozdob
*výroba svíček
*quiling - papírové ozdoby
*stavbičky ze sušeného ovoce
*filigránové papírové vánoční ozdoby

Středa 7. prosince
Ukázky výroby a prodej
*Míla Abrahamová - pletení z pedigu, háčkované vánoční, falešný patchwork
*Zuzana Melckenbeeck Vysoká - šperky z chirurgické oceli, cínované šperky s polodrahokamy
*Jana Merglová - svíčky, mýdla věnce
*Jana Vorbová - medové perníčky a jejich zdobení
*Marie Zemanová - paličkovaná krajka

Čtvrtek 8. prosince
*Zuzana Melckenbeeck Vysoká - šperky z chirurgické oceli, cínované šperky s polodrahokamy
*Luboš Luňák - Včelí farma a království úlů, svíčky, med, medovina
*Petr Uhlíř - šperky z mědi, stříbra a ukázka tepání
*Jana Vorbová - medové perníčky a jejich zdobení
*Marie Zemanová - paličkovaná krajka

Pátek 9. prosince
*Jaroslava Boušková - pletení z pedigu
*Eva Dostálová - scrapbooking, brože jelínků
*Zuzana Melckenbeeck Vysoká - šperky z chirurgické oceli, cínované šperky s polodrahokamy
*Jana Vorbová - medové perníčky a jejich zdobení
*Marie Zemanová - paličkovaná krajka

Plakát ke stažení


Retropromítání


Středa 14. prosince od 17:00

Přijďte na projekci pohádkového filmu Tři veteráni pouštěného na staré promítačce. Kromě shlédnutí filmu pro děti si také můžete vyrobit vánoční ozdoby.


Vánoční koncert a živý betlém na Vraclavi


Neděle 18. prosince od 17:30

V poslední adventní neděli se uskuteční již tradiční vánoční koncert v kostele sv. Mikuláše na Vraclavi. Letošním interpretem bude úspěšný svitavský soubor SYxtet (www.syxtet.cz), kromě vánočních písní zazní i skladby v rytmu swingu a jazzu. Nebude chybět ani živý betlém, návštěvníci se budou moci zahřát horkým čajem či punčem.
Autobus pro návštěvníky bude připraven v 17 hodin před městským úřadem na náměstí.


Promítej i ty! - Nový svět


19. ledna od 18:00

Estonský film o aktivitách skupiny mladých Estonců, kteří svými akcemi inspirovali řadu dalších lidí v různých částech země.

Upoutávka


Festival Sodomkovo Vysoké Mýto


3. června 2017

Automobilismus, kultura a životní styl 20. až 40. let 20. století.
Tradiční setkání automobilů s karoserií Sodomka, závody historických kol, swing, četnictvo, armáda. Festival vstupuje do své druhé dekády, a proto jsme připravili mnoho nového: jízdy parním vlakem, promítání historických filmů v provizorním kině přímo na náměstí, historické dětské atrakce či výstavu kabrioletů.


Prázdninová modelářská dílna


Středa 8. března od 9:00 hodin


Muzeum připravilo pro děti prázdninovou modelářskou dílnu. Přijďte si sestavit papírové modely pro začátečníky a mírně pokročilé pod vedením zkušeného modeláře Petra Páva. Každý si může vyzkoušet nejen svoji zručnost při stavbě papírového modelu, ale také se naučit drobné a podstatné triky, které naznačí nebo ukáží cestu k sestavení papírového modelu.


Už vím proč, dědo! – elektřina


Sobota 25. března 13:00 – 16:00


Cyklus Už vím proč, dědo! se tentokrát zaměří na zdánlivě moderní záležitost. Avšak my se budeme nejprve věnovat pokusům se statickou elektřinou, které byly staré už pro naše dědečky. Poté si zkusíme vyrobit přírodní elektrické články z brambory či citrónu a zjistíme, jak vysoké (či spíš nízké) napětí dokážeme vyrobit pomocí octa a coca-coly. Předvedeme drobnou ukázku výroby elektrické energie ze světla. Chybět samozřejmě nebude něco prakticky použitelného, proto si vyrobíme funkční článek z „odpadků“ a zkusíme si s ním posvítit.


Nejchlapovatější chlapi


Čtvrtek 30. března od 18 hodin


Přednáška z cyklu Českoslovenští vojáci na moři i za mořem (přednášející Ing. Jaromír Vykoukal).

Česko ani Československo nikdy územní přístup k moři nemělo, jeho vojenské loďstvo však svou roli v dějinách jistě sehrálo – např. už v 17. století se jeden český šlechtic stal dokonce admirálem. Z kořenů rakousko-uherského válečného loďstva vzešla i moderní československá „marína“, byť její příslušníci, nejchlapovatější chlapi, brázdili namísto moří hlavně hladinu Labe a Dunaje.


Čtvrtek 6. dubna od 18 hodin
Legionáři a křest lodi Legie ve filmu (přednášející Mgr. Milan Hrubý)

Čtvrtek 13. dubna od 18 hodin
Gran Chaco – zapomenutá válka na konci světa (přednášející Ing. Jaromír Vykoukal)


Festival Sodomkovo Vysoké Mýto


3. června 2017


Automobilismus, kultura a životní styl 20. až 40. let 20. století.
Tradiční setkání automobilů s karoserií Sodomka, závody historických kol, swing, četnictvo, armáda. Festival vstupuje do své druhé dekády, a proto jsme připravili mnoho nového: jízdy parním vlakem, promítání historických filmů v provizorním kině přímo na náměstí, historické dětské atrakce či výstavu kabrioletů.


Legionáři a křest lodi Legie ve filmu


Čtvrtek 30. března od 18 hodin


Přednáška z cyklu Českoslovenští vojáci na moři i za mořem (přednášející Mgr. Milan Hrubý).

Tradice československých legionářů bývá často považována za ideologický základ armád českého i československého státu. Přednáška kurátora podsbírky filmu Vojenského historického ústavu Milana Hrubého nabídne návštěvníkům málo známé filmové záběry legionářů v souvislosti s jejich působením na řekách i na moři.


Gran Chaco – zapomenutá válka na konci světa


Čtvrtek 13. dubna od 18 hodin


Přednáška z cyklu Českoslovenští vojáci na moři i za mořem (přednášející Ing. Jaromír Vykoukal).

Málokdo dnes ví, že když v 30. letech zuřila kdesi za oceánem válka mezi Bolívií a Paraguají, klíčovou roli na její průběh sehrálo vojensky vyspělé Československo. Krvavý konflikt skončil v roce 1935, prokázal kvalitu československých zbraní, důstojníků i diplomatů a bohužel také neschopnost Společnosti národů bránit zbytečným válkám.


III. ročník festivalu historické techniky Mejtské rotování


Sobota 6. května 2017

V sobotu 6. května od 9.30 do 15.45 se koná III. ročník festivalu historické techniky Mejtské rotování. Návštěvníci uvidí již tradičně motorové a elektrické lokomobily a v letošním ročníku také malé motocykly firmy JAWA. Těšit se můžete na ukázky jízdy motocyklů JAWA a na ukázky nastartování motorových lokomobil, které budou pohánět historické hospodářské, zemědělské a dílenské stroje.

Především pro děti budou připravené modely parních strojů a vakuového motoru a pozoruhodné papírové modely. V neposlední řadě si vyzkouší mechanické hračky od firmy KOVAP a třeba i zahrají drobné hry a zúčastní se malých soutěží o ceny.

Místo konání: Vysoké Mýto, náměstí Přemysla Otakara II.

PROGRAM

9:30
Zahájení

9:35 až 10:30
Představení motorových lokomobil (tzv. stabiláků) a ukázky nastartování pohánění hospodářských, zemědělských a dílenských strojů motorovými lokomobilami, vysvětlení funkce poháněných strojů

10:30 až 11:00
Ukázky modelů parních strojů a vakuového motoru

11:00 až 11:45
Představení malých motocyklů firmy JAWA ve vývojové řadě, ukázka jízdy

11:45
Motopřekvapení

12:30 až 13:00
Představení elektrických lokomobil (povozných elektromotorů), pohánění hospodářských, zemědělských a dílenských strojů elektrickými lokomobilami

13:15 až 14:00
Představení malých motocyklů firmy JAWA ve vývojové řadě, ukázka jízdy

14:00
Motopřekvapení (pro ty, kteří chyběli dopoledne)

14:15 až 15:00
Zajímavosti a unikáty motorových a elektrických lokomobil

15:00 až 15:30
ukázky modelů parních strojů, vakuových motorů a mechanických plechových hraček

15:30 až 15:45
Závěrečné rotování všech zúčastněných motorů

Plakát ke stažení zde.


Už vím proč, dědo!

Staré dětské hry a zkouška provozuschopnosti muzejní techniky


Středa 17. května 2017


V rámci projektu Otevřená muzea a galerie Pardubického kraje se vrací cyklus Už vím proč, dědo! ke starým dětským hrám, které v loňském roce naše návštěvníky velmi zaujaly. Připravené máme hry na ven (Čára, Na vodníka, Kozí brdo, Na špačka, Medvědí souboj), do interiéru (Drábky, Na ptáka, Přebírání, Skákání gumy), deskové (Mlýn, Most, Vrchcáby, popř. jejich dětskou variantu) a na papíru (Piškvorky, Hradby).

Každému, kdo sleduje činnost našeho muzea, je dobře známo, že sbíráme různé technické stroje, přístroje a zařízení. Dospělým i dětským návštěvníkům rádi představíme, že část této sbírkové techniky našeho muzea dodnes funguje. Nastartujeme dvě přenosné hasičské stříkačky (Stratílek DP 800 a THZ PS3/F) a uvedeme do provozu pračku na hasičské hadice.
Také nastartujeme Aero 50 Dynamik a dětské motorové autíčko, které je jeho zmenšeninou. A aby nám nechyběla trocha hudby, pustíme si radiopřijímač Tesla T 2800, elektrický gramofon Supraphon HC 12 a koneckonců o něco málo tišeji také mechanický gramofon Supralion GP 02.

09:00 - 12:00 (pro školy)
14:00 - 16:30 (pro veřejnost)

Vstup je zdarma.


Plakát ke stažení zde.


Parním vlakem na SODOMKOVO VYSOKÉ MÝTO


Sobota 3. června 2017

Místo konání: Vysoké Mýto, náměstí Přemysla Otakara II.

PROGRAM

Dopolední část od 9 do 12 hodin
Sraz automobilů s karosérií Sodomka (9 – 11 hodin)
Výstava historických kabrioletů (9 – 17.00)
Divadlo Činema uvádí: Lunapark filmových vynálezů (9:00 – 9:45) průchozí workshop pro děti
Četnická pátrací stanice v akci (9:30 – 9:50)
Elegance první republiky (9:50 – 10:10)
Divadlo Činema uvádí: Chacha Chichi (10:00 – 10:45)
Poo-zor! Československá armáda (10:10 – 10:30)
Vystoupení skupiny Šlapeto (10.30 – 11.45 hodin)
Divadlo Činema: A-ni-ma-ce pro děti i dospělé! (11:00 – 14:45)
Mistři kočárníci – ukázky základních řemesel pro stavbu kočárů (po celé dopoledne)
Mlácení prázdné slámy – stabilák, mlátička a lisovačka v pohybu (po celé dopoledne)
Jak se hasilo za první republiky (po celé dopoledne)

V pravé poledne
12:00 – 12:30
Parní vlak 464.008 na železniční zastávce Vysoké Mýto město – pár slov k historii vlaku
Vystoupení skupiny Bridge Band
Sraz historických plášťových kol

Odpolední část 13.00 – 19.00 hodin
Výstava historických kabrioletů (9 – 17.30)
Mistři kočárníci – ukázky základních řemesel pro stavbu kočárů (do 17 hodin)
Mlácení prázdné slámy – stabilák, mlátička a lisovačka v pohybu (do 17 hodin)
Jak se hasilo za první republiky (do 17 hodin)
Jízda elegance historických plášťových kol za doprovodu Bridge Bandu (13:00 – 13:30)
Stavba kočárů a karoserií ve 20. letech 20. století (13:30 – 14:30)
Četnická pátrací stanice v akci (14:30 – 14 :50)
Cyklo reje – synchronizovaná skupinová krasojízda na kole (14:50 – 15:00)
Závody historických plášťových kol – Vysokomýtský čtverec (15:00 – 15:45)
PidiCinema Orchestra uvádí: němý film a živou hudbu (15:00 – 15:45) projekce pásma němých filmů s dobovým úvodem a živou hudbou. Rodinný program.
Poo-zor! Československá armáda (15:45 – 16:10)
Ozvuč němý film! (16.00 – 16:45) průchozí workshop pro děti i dospělé
Hoříí! Hašení ohně dobovými stříkačkami (16:10 – 16:30)
Komentovaná přehlídka kabrioletů za doprovodu orchestru Gustava Broma (16:30 – 17:00)
Vystoupení orchestru Gustava Broma (17:00 – 18:00)
Kabaretní Studio uvádí: První republiku (18:00 – 18:45) kabaretní představení. Pro dospělé publikum.
Elektro swing (19:00 – 22:00)

Po celý den
Jízdy parního vlaku na trase Choceň – Vysoké Mýto – Litomyšl
(jízdní řád na http://old.cd.cz/volny-cas/nostalgicke-vlaky/kalendar-nostalgickych-jizd/-13383/)
Stanoviště četnické pátrací stanice; Stanoviště Československé armády; Výstava kočárků; Výstava šlapacích autíček; Dobový fotoateliér; Produkce flašinetáře; Zmrzlina od cyklocukráře; Dětský koutek – staročeská střelnice, historický kolotoč, dobové hry; Jízdy koňským kočárem; Jízdy historickým autobusem RO.

Den otevřených dveří firmy Iveco Czech Republic, a.s.
9:00 – 14:00 kyvadlová autobusová doprava zajištěna.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

Pořádáno ve spolupráci se Společností přátel Carrosserie Sodomka.


Plakát ke stažení zde.


Bitva u Zborova


Úterý 20. června od 18 hodin

(přednášející Mgr.Tomáš Jakl, Vojenský historický ústav)


Před sto lety, ráno 2. července 1917, se tři a půl tisíce československých vojáků u haličského města Zborov zvedlo do útoku, který do odpoledne překonal všechna tři pásma rakousko-uherské obrany. Po třech stech letech se znovuzrodila armáda, která si dala za cíl nejen obnovit český stát, ale také osvobodit z uherské poroby i bratrský národ slovenský. Bitva, v nedozírných jatkách první světové války zdánlivě neviditelná, stála na počátku událostí, které v létě 1918 skončily rozhodujícím zásahem Čechoslováků do průběhu celosvětového konfliktu.


Legiovlak


20. června - 25. června 2017, Nádraží Vysoké Mýto


Replika legendárního legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Program pro školní exkurze, ukázky zbraní a historické techniky a mnoho dalšího.
Slavnostní zahájení se koná v úterý 20. června v 10:00.

Pro veřejnost otevřeno – všední dny: 8:00 – 18:00; o víkendu: 9:00 - 19:00


Dětský příměstský tábor


21. srpna - 25. srpna 2017Po stopách legionářů

V posledním srpnovém týdnu proběhne v prostorách muzea dětský tábor, tentokrát na téma legionáři.

Tábor je již zcela obsazený, přihlášky, prosím, neposílejte!

Program příměstského tábora:

Pondělí 21. 08.
- uvítání
- komentovaná prohlídka výstavy „Legionáři“
- seznámení se navzájem (hra s míčem)
- focení dětí (kluci v legionářském, holky ve zdravotním)
- odpoledne výroba vyznamenání z moduritu (např. československý válečný kříž,..)
- povídání o první pomoci raněnému


Úterý 22. 08.
- ráno výroba závodních kartiček
- v 10 hod. odjezd vlakem do Chocně
- v parku plnění „bojových“ úkolů
- občerstvení, za odměnu a splnění všech disciplín zmrzlina
- návrat cca 14 hod. – 15 hod.


Středa 23. 08.
- celodenní výlet na pevnost Josefov
- odjezd autobusem v 8.30 hod. z Vysokého Mýta – autobusové nádraží
- od 11 hod. do 12 hod. – program pro děti „Vojákem v pevnosti Josefov“
- od 12.30 hod. do 13.30 hod. program pro děti od Československé obce legionářské, prohlídka výstavy, střelba z děla
- od 14 hod. do 15 hod. program pro děti - Traxlerova sýpka - Bastion No. IX - Ravelin No. XIV
- návrat přibližně v 17.30 hod. do Vysokého Mýta
- jídlo a pití na celý den s sebou


Čtvrtek 24. 08.
- šipkovaná – dopisy, úkoly, poklad, melounové občerstvení
- příprava ohně (dřevo)
- legionářské vaření – grenadýrmarš
- „putování“ po VM dětských hřištích – vojenská cvičení (LEGIONÁŘRACE)
- večer táborák – opékání s rodiči a s kamarády na muzejním dvorku
- promítání filmu
- noční hra, spaní v muzeu


Pátek 25. 08.
- vypravování o legionářích (odborník v muzeu – návštěva)
- hry, soutěže, vyhodnocení tábora
- odpoledne – cukrárna, zmrzlina

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě a Spolek pro záchranu hradu Brandýs nad Orlicí
vás srdečně zvou na prohlídky hradu u příležitosti archeologického výzkumu hradního paláce.


Sobota 19. srpna 2017

od 10 do 17 hodin v areálu hradu


Program:

Odborný výklad archeologa PhDr. Davida Vícha k výzkumu hradního paláce
Odborný výklad členů hradního spolku k dějinám hradu
Drobný doprovodný program pro děti: lukostřelba, středověké stolní hry, hradní kvíz…
Ukázka dobového odívání
Možné opékání špekáčků (z vlastních zásob)


Suchou nohou po Mýtě


Neděle 10. září od 14 hodin


Ve spolupráci se spolkem proMejto pořádá Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě druhým rokem odpolední program v rámci Dne památek techniky a průmyslového dědictví 2017. Za zvláštním názvem se skrývá téma mostů, propustků, lávek, brodů, ale i samotných vodních toků v našem městě a zajímavých systémů, které tvoří.
Nejprve se v kratší přednášce seznámíme s dochovanými (např. unikátní železobetonový most postavený na počátku 20. století firmou Ludvík Uhlíř Velim), ale i zaniklými objekty (např. dřevěný trámový most u Lipové přes Loučnou nebo most přes náhon u zaniklého Vajmarova mlýna). Chybět nebudou ani příklady architektonicky kvalitních současných mostků a lávek „odjinud“.
Po přednášce náš čeká příjemné protažení nohou na výpravě za vysokomýtskými mosty po trase podél řeky Loučné, Blahovského a Odlehčovacího potoka.


Odpoledne s legionáři


Neděle 17. září od 14 do 17 hodin


Na závěr výstavy Legionáři jsme pro Vás připravili odpolední program na téma život v československých legiích. Členové historického klubu návštěvníky seznámí s výzbrojí a výstrojí všech tří legionářských vojsk. Rovněž se něco dozvíme o legionářské poště, o každodenním životě vojáků a nebude chybět legionářský jídelníček.


Ve dnech 16.-18.10.2017 pořádá Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě (dále RM VM) seminář se zaměřením na vodní mlýny.

Místo
Jednací bloky semináře se uskuteční v zasedací místnosti Městského úřadu ve Vysokém Mýtě.


Okruhy témat
• písemné, obrazové a archeologické prameny k poznání vodních mlýnů
• nové objevy a dokumentace vodních mlýnů
• technologická zařízení – nové poznatky, dokumentace, záchrana, konzervace, transferování
• zdroj a přenos energie včetně elektrifikace
• opravy, rekonstrukce, konverze vodních mlýnů s příklady z praxe, možnosti jejich nového využití
• zpřístupněné vodní mlýny a expozice s tematikou doplňkových provozů z mlynářské činnosti
• experimentální mletí – ruční i mechanické
• zajímavosti vztahující se k vodním mlýnům
• vodní mlýny a společenské souvislosti (zejména ve 20. století)


Program

Pondělí 16.10.2017
10:00-12:00 hodin prezence
11:00-12:00 hodin oběd a ubytování
12:00-12:15 hodin uvítání a úvodní slovo
12:15-14:15 hodin 1. přednáškový blok (úvodní referáty)
14:15-15:00 hodin přestávka na občerstvení
15:00-18:00 hodin 2. přednáškový blok s přestávkou na občerstvení
18:00-18:30 hodin diskuse
18:30-20:00 hodin přesun do restaurace Marysteak a večeře
20:00-23:00 hodin diskuse a neformální posezení

Úterý 17.10.2017
9:00-11:00 hodin 3. přednáškový blok
11:00-12:15 hodin oběd
12:15-14:30 hodin tentokrát pouze dvě „dílny“ (A/ měření průtoku v náhonu Panského mlýna, B/ přesný model malé parní elektrárny včetně ukázky chodu)
pro zájemce ve stejné době možnost exkurze po městě s návštěvou zajímavých objektů (Pražská věž, kostel sv. Vavřince, popř. kostel Nejsvětější Trojice nebo Vodárenská věž)

14:30-16:00 hodin 4. přednáškový blok
16:00-16:30 hodin přestávka na občerstvení
16:30-18:30 hodin 5. přednáškový blok (tematicky různé příspěvky)
18:30-19:00 hodin diskuse
19:00-20:30 hodin přesun do restaurace a večeře
20:30-23:00 hodin diskuse a neformální posezení

Středa 18.10.2017
9:00-12:00 hodin 1. část exkurze se zaměřením na vodní mlýny a další technické objekty
12:00-13:15 hodin oběd
13:15-15:30 hodin 2. část exkurze se zaměřením vodní mlýny a další technické objekty

Ubytování
Ubytování je možné v následujících zařízeních:

penzion Jangelec ceny viz http://www.penzion-jangelec.cz/ (tel.: 465 421 000, 732 632 732)

penzion Pod věží ceny viz http://www.podvezi-vm.cz/ (tel.: 776 518 883, 608 027 389)

penzion U bakaláře ceny viz http://ubakalare.penzion.com/ (tel. 739 455 279, 737 779 579)

penzion Tošovský ceny viz http://www.tosovsky.penzion.com/ (tel. 465 422 839, 603 486 807)

hotel Via ironia ceny viz http://www.viaironia.cz/CS/index.htm (tel. 465 635 731; recepce@viaironia.cz)

Ubytování si zajišťuje každý účastník samostatně.


Stravování
Oběd můžeme v pondělí 16.10. a v úterý 17.10. zajistit na základě Vašeho požadavku společně v restauraci Marysteak – objednané menu (polévka a hlavní jídlo) činí 89,- Kč.
Individuálně je možné se stravovat v dalších vysokomýtských restauracích, např. v restauracích: Na Bráně, Pod věží, Tejnora, Tošovský, U Bakaláře nebo Via ironia.
Vaše požadavky na zajištění obědů a večeří v restauraci Marysteak je nutné vyznačit v závazné přihlášce. Konkrétní nabídku menu k Vašemu výběru zašleme na začátku října.


Spojení
Vysoké Mýto leží na vlakové trati č. 018 z Chocně do Litomyšle. Choceň se nachází na hlavní vlakové trase č. 010 (z Prahy do České Třebové).
Přes Vysoké Mýto vedou autobusové spoje z Brna, Hradce Králové, Pardubic, Svitav.


Konferenční poplatek
Konferenční poplatek činí 450,- Kč.
Referujícím účastníkům nejsou vypláceny honoráře, avšak neplatí konferenční poplatek.
Vzhledem ke kapacitě jednacího sálu a připraveného programu je letošní počet účastníků limitován na maximálně 60 osob.

Organizační připomínky
Vzhledem ke specifickému zaměření semináře a již téměř úplně naplněných jednacích bloků si organizátoři vyhrazují právo výběru vámi navržených příspěvků.
Referát je časově omezen na dobu 15-20 minut, diskusní příspěvek na dobu 5-10 minut. S ohledem k naplněnosti programu bude přednášejícím po překročení této doby poskytnut pouze čas na ukončení (v rozsahu do 1 minuty!).
Přednášejícím bude k dispozici digitální projektor propojený s PC (DVD mechanika, USB porty).

Závazné přihlášky zasílejte nejpozději do 18.9.2017 na adresu:
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, Šemberova 125, 566 01 Vysoké Mýto
Přihlásit se lze též na e-mailové adrese:
urbanek@muzeum-myto.cz


Kontaktní osoba
PhDr. Radim Urbánek, zástupce ředitele a etnolog RM VM, tel. č.: 465 461 956, 731 487 832

Přihláška ke stažení zde:


Přednáška z cyklu Fotografie Vaší vesnice


Pátek 17. listopadu od 16 do 17:30 hod


Další z přednášek v cyklu Fotografie Vaší vesnice se uskuteční v Dobříkově. Netypické je, že se neodehraje samostatně, ale bude součástí veřejného představení zbrusu nové knihy o Dobříkově.
Zájemci uvidí fotografie doplněné několika stavebními plány z historie Dobříkova a Rzů. A opět jsou tyto snímky velmi pestré a kromě staveb zachycují významné události, činnost místních spolků, ale i jednu neopominutelnou místní osobnost, jejíž význam byl v lokálních i státních dějinách nepřehlédnutelný.


XIV. ročník cestovatelského festivalu
Okolo světa


20. listopadu - 24. listopadu 2017

Pondělí 20. listopadu v 18 hodin
Robin Böhnisch
ARMÉNIE – země hor, klášterů a vína

Historie této jihokavkazské země a jejího mnohokrát těžce zkoušeného národa je natolik pestrá, plná zvratů i dodnes nezodpovězených otázek, že bádání v minulosti zamotá hlavu i zkušenému dějepravci. Být cestovatelem, co hledá nádherné horské scenérie, nedotčenou přírodu, až pohádkové souznění středověké architektury s krajinou, bohatou kulturu a pohostinné lidi, pak ovšem Arménie představuje hotový ráj. Nelze opomenout ani lákavou možnost být svědkem renesance místního vinařství, která rychle vrací zdejší vinaře na světovou úroveň. Jistě by souhlasil i praotec Noe, který právě tady, na úpatí Araratu, vysadil na úsvitu dějin první vinici. A tak i my na přednášce ochutnám několik vzorků současných arménských vín.

Úterý 21. listopadu v 18 hodin
Zdeněk Hák
Satisfakce v jihozápadní stěně aneb o prvovýstupu na osmitisícový  Gasherbrum  1 (PAKISTÁN)

Zdeněk Hák se po zakončení aktivní kariéry lyžaře začal věnovat horolezectví a závodnímu skialpinismu. Přednost ale především dává nádherným sjezdům a pravému dobrodružství v horách a ve skalách. A takovým dobrodružstvím byl jistě i výstup na jeho první osmitisícovku – pakistánskou horu Gasherbrum  1.


Středa 22.listopadu v 18 hodin
Přemysl Rabas
Na cestách po Africe se Safari Parkem Dvůr Králové

Pracovníci královedvorské ZOO navštívili v rámci svých záchranných projektů nejednu africkou zemi. Kam všude se podívali, co při svých cestách zažili a o jak náročnou práci jde, o tom všem nám bude vyprávět ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem Přemysl Rabas.

Čtvrtek 23. listopadu v 18 hodin
2x SENEGAL


Karolína Brandová
Antilopa Derbyho a jiné perly Senegalu

Jedna z největších a nejkrásnějších antilop světa, antilopa Derbyho, čelí nebezpečí vyhynutí. Její západní podruh se nevyskytuje jinde, než v Senegalu a není jich víc, než posledních 300 jedinců. Od tohoto majestátního druhu také odvodil svůj název Spolek Derbianus Conservation při České zemědělské univerzitě v Praze. Ten sdružuje skupinu odborníků, vědců a studentů a dalších nadšenců kteří si vytkli za cíl záchranu kriticky ohrožené antilopy. Při své práci tak nejenom poznali vzácný živočišný druh, ale i mnohá místa v Senegalu a život jeho obyvatel.

Ibrahim Diop
Senegal očima našince

Ibrahim Diop sice žije více než třicet let v Čechách, ale v Senegalu vyrůstal a dodnes tam jezdí za svoji rodinou. Kam by nás tedy našinec v Senegalu pozval a co by nám s odstupem naturalizovaného středoevropana o své původní zemi pověděl?

Pátek 24. listopadu v 18 hodin
Jiří Junek, Radek Štěpán
Z Moskvy až na konec světa


Tato přednáška proběhne ve velké zasedací místností Městského úřadu ve Vysokém Mýtě!

Čtyřčlenná výprava se v letošním srpnu vydala na 9 000 km dlouhou cestu po Transsibiřské magistrále. Chtěla zažít skutečné Rusko, okusit nezměrné dálky a navštívit místa, kde před sto lety bojovali a žili českoslovenští legionáři. Co vše výprava skutečně zažila a zda se jí podařilo dosáhnout svých cílů, uvidíte a uslyšíte na přednášce s mnoha fotografiemi a filmovými záběry.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA


Už vím proč, dědo!– provaznictví a uzly


Sobota 25. listopadu od 14 do 17 hodin


K mnoha oborům, bez nichž si nelze život našich předků představit, patří provaznictví. Ostatně provaz nelze ničím nahradit. Povřísla byla krátká a řetěz zase příliš drahý a také těžký.
Z čeho a jak se provaz vyráběl? Dokážeme to i dnes stejně?
Pokud si ke druhé části dílny položíme otázku, zda v moderní době potřebujeme vůbec uzly, když využíváme spojky, suché zipy, pak si stačí uvědomit, že provázky a provazy jsou dodnes všude kolem nás. Položme si spíš otázku: Kolik uzlů dokážu sám uvázat? A jestli málo, společně se jich několik v praxi použitelných naučíme. (Gentlemanům nabízíme i výuku vázání kravaty uzlem typu Manhatan a jako bonus i uzlem Windsor.)
Nejšikovnější z vás naučíme i roztočit laso kolem těla („krinolína“), nad zemí („talíř“) nebo nad hlavou („paraplíčko“).


Vánoční jarmark


12. prosince - 14. prosince 2017

Přijďte si odpočinout od vánočního shonu a pokochat se pohledem na krásné rukodělné výrobky, které Vám budou vznikat před očima.

Úterý 12.12.
ukázka výroby a prodej

Jana Vorbová – medové perníčky a jejich zdobení
Petr Uhlíř – šperky z mědi a stříbra
Eva Dostálová – scrapbooking a brože
František Havlík – umělecký řezbář
Mila Abrahamová – pletení z pedigu, háčkované vánoční ozdoby a falešný patchwork
Jana Merglová – svíčky a vonné dekorace
Aleš Šmejda – od života včely v úlu po medobraní

Středa 13.12.
ukázka výroby a prodej

Petra Tichá – šperky z přírodních minerálů
Iva Vanžurová – paličkovaná krajka a hedvábí
Jana Vorbová – medové perníčky a jejich zdobení
Eva Dostálová – scrapbooking a brože
František Havlík – umělecký řezbář
Mila Abrahamová – pletení z pedigu, háčkované vánoční ozdoby a falešný patchwork

Čtvrtek 14.12.
ukázka výroby a prodej

Iva Vanžurová – paličkovaná krajka a hedvábí
Jana Vorbová – medové perníčky a jejich zdobení
František Havlík – umělecký řezbář
Zuzana Melckenbeeck Vysoká – šperky z chirurgické oceli a cínované šperky s polodrahokamy
Milena Vacková – keramika a točení na hrnčířském kruhu


Živý betlém a koncert skupiny Ritornello


Sobota 23. prosince 2017 od 17:00

Barokní areál Vraclav


V sobotu 23. prosince Vás srdečně zveme na předvánoční koncert v Barokním areálu na Vraclavi. Vystoupí skupina Ritornello, k občerstvení nabídneme čaj a horký punč, společně si zazpíváme koledy a spolu s Ježíškem a svatou rodinou vyčkáme na příchod tří králů.
Dopravu tam i zpět zdarma zajistí autobus poskytnutý firmou Iveco Czech Republic, a. s., odjíždí v 16:30 z prostor před Městským úřadem na náměstí Přemysla Otakara II.


Sodomkovo Vysoké Mýto

XII. ročník


Festival, na který můžete přijet historickým vlakem (Stříbrným šípem), je věnovaný automobilismu, kultuře a životnímu stylu 20. – 40. let 20. století.

PROGRAM

Dopolední část od 9 do 12 hodin
Sraz automobilů s karosérií Sodomka (9:00– 11:00)
Výstava historických autobusů Karosa (9:00 – 17:00)
Mistři kočárníci – ukázky základních řemesel pro stavbu kočárů (9:30 – 12:00)
Četnická pátrací stanice v akci (9:30 – 9:50)
Elegance první republiky, módní přehlídka kloboukového studia Dantes (9:50 – 10:10)
Poo-zor! Československá armáda (10:10 – 10:30)
Blue Star a Aleš Cibulka s pořadem Černobílé písničky (10.30 – 11.45)

V pravé poledne, železniční zastávka Vysoké Mýto město
12:00 – 12:45
Sraz historických plášťových kol
Motorový vlak Stříbrný šíp na železniční zastávce Vysoké Mýto město – pár slov k historii vlaku

Odpolední část od 13 do 20 hodin
Výstava historických autobusů (do 17.00)
Mistři kočárníci – ukázky základních řemesel pro stavbu kočárů (do 15:00)
Jízda elegance a závody historických plášťových kol – Vysokomýtský čtverec (13:00 – 14:00)
Hoříí! Hašení ohně dobovými stříkačkami (14:00 – 14:30)

SLAVÍME 100 let od vzniku Československa (14:30 – 16:30)
Odjez posledního rakousko-uherského císaře Karla I – komentovaný průvod: dvorní ekvipáž (slavnostní kočár, koně s postroji), císařův doprovod (kočí, důstojník, ceremoniář, vojáci), dragouni na koních
Příjezd prezidenta T.G. Masaryka – komentovaná rekonstrukce skutečné události z roku 1929

Příjezd historických automobilů s karosérií Sodomka a vyhlášení soutěže elegance (16:30 – 17:00)
Vystoupení pěveckého sboru Otakar (17:00)
JIŘÍ ŠEVČÍK + PIRATE SWING Band (19:00)


Po celý den
Jízdy motorového vlaku Stříbrný šíp na trase Choceň – Vysoké Mýto – Litomyšl
Mlácení prázdné slámy – stabilák, mlátička a lisovačka v pohybu
Jak se za první republiky: hasilo, pralo prádlo, tlouklo máslo
Stanoviště četnické pátrací stanice; stanoviště Československé armády; dobový fotoateliér; produkce flašinetáře; zmrzlina od cyklocukráře; staročeská střelnice, jízdy koňským kočárem; jízdy historickým autobusem RO; živé šapitó – loutkové divadlo, promítání, hudba

!ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA!
Pořádáno ve spolupráci se Společností přátel Carrosserie Sodomka


Jízdy historickým motorovým vlakem Stříbrný šíp z roku 1938
Na letošním XII. ročníku Sodomkova Vysokého Mýta budou mít návštěvníci jedinečnou možnost, projet se historickým motorovým vlakem Stříbrný šíp na trati Choceň – Vysoké Mýto – Litomyšl. Část jízdenek je v předprodeji Českých drah, na pokladně Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě a část jízdenek bude možné zakoupit na místě. Předprodej bude zahájen od 15. kvěna. Doporučujeme využít předprodeje, neboť kapacita vlaku je omezena na 64 míst.

Stříbrný šíp
Čtyřnápravový motorový rychlíkový vůz řady M 260.0 s aerodynamicky tvarovanou samonosnou skříní známý pod označením „Stříbrný šíp“ byl zhotovený koncem roku 1938 v jediném kuse továrnou ČKD Praha. Vzhledem k následné okupaci Československa vykonal tento prototyp pouze několik zkušebních jízd a byl poté až do konce války jako neukončený projekt odstavený. Ve druhé polovině 40. let byl částečně rekonstruován a nasazen do pravidelného provozu, kde vlivem častých poruch setrval pouze do roku 1953. Řadu let poté sloužil jako sklad materiálů v šumperských železničních dílnách a také jako klubovna železničních modelářů v Ústí nad Orlicí, což jej zachránilo před likvidací. Před dvěma lety byla dokončena jeho renovace a „Stříbrný šíp“ je od té doby opět provozní.


Leták ke stažení zde.


Z hrdinů proklatci


Pátek 23. února od 18 hodin


Z přednáškového cyklu Osudové osmičky

přednášející plk. gšt. PhDr. Eduard Stehlík PhD., MBA

Známý vojenský historik a spisovatel Eduard Stehlík se ve své přednášce zaměří na československé vojáky, kteří v době II. světové války bojovali za naši svobodu v zahraničí a místo zaslouženého obdivu a slávy byli po únoru 1948 pronásledováni komunistickým režimem.


Už vím proč, dědo! - Natlučte si sami! Výroba másla a mléčných výrobků.


Sobota 24. březnu od 14 do 16:30 hodin


Už vás nebaví kupovat drahé máslo v obchodě? V muzeu vám ukážeme, jak si ho snadno můžete vyrobit sami! Zkusíte si stloukání másla v máselnici, jeho zpracování a vytvarování v dřevěných formách. ...A to ještě není všechno! Paní sýrařka vám popovídá o tom, jak se vyrábí různé druhy sýra a ukáže vám, jak se dá jednoduše připravit čerstvý sýr v domácích podmínkách. Zájemci si budou moci navíc zakoupit sýrové produkty přímo z ekofarmy Květná Zahrada.


Už vím proč, babi! - Výroba mýdla a praní prádla za První republiky.


Neděle 20. května od 14 do 16:30 hodin


Víte, že se mýdlo vyrábělo z živočišných tuků a popela? V dalším z cyklu muzejních technických dílen se o tom přesvědčíte! Navíc si zkusíte vyprat prádlo na valše a pracím zvonem. Zjistíte, jak fungovala ruční ždímačka a pračka. A na závěr přijdete na to, že žehlení dobovými žehličkami byla docela dřina.


Vzestupy a pády Vršovců


Čtvrtek 17. května od 17:15

Přednášející: Prof. PhDr. Josef Žemlička, DrSc


Letos uplyne 910 let od chvíle, kdy na hradech Vraclavi a Libici (1108) došlo ke krvavému vraždění Vršovců, jednoho z předních rodů raných Čech. Jejich dramatická historie provází naše dějiny po dvě století a nabízí kromě jiného i vhled do složitého vztahu mezi knížetem a velmoži, k nimž se na předním místě řadili také Vršovci.


Muzejní noc mezi karosáři


Pátek 25. května od 18:00 do 24:00, Expozice Muzea českého karosářství

Komentované prohlídky expozicí Historie českého karosářství a firmy Sodomka
Příběh Škody VOS
Promítání filmu Dědeček automobil
Fotografování s historickým automobilem

Pro děti:
Tvořivá dílna - karosářské dovednosti, práce s plechem a dřevem
Soutěž – slalom s pneumatikou


Sodomkovo Vysoké Mýto: veřejný seminář Karosářské tradice v Pardubickém kraji


Pátek 1. června 2018 od 17:00 hodin
Zasedací sál Městského úřadu, nám. Přemysla Otakara II.

Přednáší:

Jiří Junek: Karosářské firmy v Pardubickém kraji
Jan Černý: Autobusy Sodomka do roku 1948
Martin Štěpán: Autobusy Karosa

Víte, že na území dnešního Pardubického kraje bylo v meziválečném období 8 karosářských firem? Kolik vlastně firma Sodomka a následně Karosa vyprodukovala autobusů? Jaké byly nejznámější a nejslavnější typy? Vyrobilo se více autobusů Škoda 706 RTO nebo autobusů řady Š11? To vše jsou otázky, na které na našem semináři naleznete odpověď.O filmu

TZ ke stažení


Jízdní řád parního vlaku ke stažení zde:


Otázky a odpovědi

Jízdní řád "Stříbrného šípu" zde:


Plakát ke stažení

Anketa

Přijďte nám pomoci

Večery u starých fotografií – 1. máje a Sametová revoluce ve Vysokém Mýtě

čtvrtek 15.11. v 18:00 hodin


V roce 2011 zdigitalizovalo Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě celou sbírku starých fotografií čítající 14 000 snímků a následně ji zveřejnilo na svých webových stránkách. Bylo to s vědomím toho, že mnohé původní katalogizační popisy fotografií nejsou přesné, někdy jsou velmi zjednodušené a někdy až zavádějící. Doufali jsme, že časem se nám podaří vše opravit a uvést na pravou míru. Jak ale ukázal čas, bez pomoci veřejnosti se tento úkol nedá dostatečně a ke vší spokojenosti splnit.
Přijďte nám tedy pomoci s určováním starých fotografií. Pro naše první setkání jsme vybrali takové, které možná vyvolají mnoho vzpomínek a úsměvů, ale na kterých je ukryto velké množství zajímavých historických informací.


Kouzlo mechanických betlémů


čtvrtek 13. prosince 2012 od 17 hodin

Přednáška Kamila Andrese, dlouholetého aktivního restaurátora mechanických betlémů a betlémáře, který se postaral o oživení Pohyblivého betlému Antonína Schauera ze sbírek Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Pan Andres uvede zájemce do tajů své navýsost zajímavé práce. Představí fungování mechanických částí mnoha slavných pohyblivých betlémů, které mu prošly pod rukama při náročných restaurátorských akcích na celém území České republiky (např. Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem, Česko-slovenský mechanický betlém v Horní Lidči, Pohyblivý betlém ve Frýdlantu v Čechách aj.). Především návštěvníkům nastíní, jak náročný a zároveň vzrušující je vlastní restaurátorský proces i jak překvapující bývají jeho výsledky. Přednáška bude probíhat od 17 hodin v přednáškové místnosti Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.


Koncert a živý betlém v Barokním areálu ve Vraclavi


neděle 23. prosince 2012

Modrá hvězda Vánoc - swingové Vánoce v barokním kostele

Orchestr Blue Star, který se zabývá stylovou interpretací taneční a swingové hudby 30. – 40. let 20. století vystoupí s pásmem věnovaným svátkům vánočním a představí vánoční melodie a písně ve swingovém aranžmá. Přijďte si poslechnout, jek zní swingová muzika v barokních prostorech kostela sv. Mikuláše.

Po koncertě bude následovat tradiční živý betlém a přípitek horkým punčem

Doprava na Vraclav zajištěna autobusem. Odjezd z náměstí Přemysla Otakara II. (před Městským úřadem) v 16:40 hodin. Návrat okolo 18:30 hod.

sobota 22. prosince - 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00
neděle 23. prosince - 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00
pondělí 24. prosince - ZAVŘENO
úterý 25. prosince - 13:30 - 17:00
středa 26. prosince - 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00
čtvrtek 27. prosince - 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
pátek 28. prosince - 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
sobota 29. prosince - 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00
neděle 30. prosince - 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00
pondělí 31. prosince - ZAVŘENO
úterý 1. ledna - ZAVŘENO
středa 2. ledna - 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00

Večery u starých fotografií – 1. máje ve Vysokém Mýtě II

čtvrtek 17. ledna od 18 hodin


Tímto děkujeme všem, kteří se zúčastnili 15. prosince určování starých fotografií a svojí radou pomohli doplnit přesný popis nejednoho historického snímku. Protože měl tento večer úspěch a našemu muzeu zároveň velmi pomohl, budeme v této činnosti pokračovat i v roce 2013. A jelikož jsme ani po třech hodinách nedokázali promítnout a určit všechny fotografie z oslav 1. májů ve Vysokém Mýtě, bude toto téma obsahem i následující lednové schůzky.

přednáška Vysokomýtská posádka v mírových dobách Rakouska-Uherska (1867 – 1914)

čtvrtek 14. února od 18 hodin


Formování moderní vysokomýtské vojenské posádky započalo po prohrané prusko-rakouské válce v roce 1866. Na počátku 20. století již ve Vysokém Mýtě sídlily tři pluky a stálo zde více než 200 vojenských objektů. O jaké pluky se jednalo a kde byly jejich kasárna, jak se armáda podílela na formování společenského, kulturního i ekonomického života města a kolik vojáků vlastně ve městě žilo? Tyto i další otázky se pokusí zodpovědět připravovaná přednáška.

Večery u starých fotografií – sport ve Vysokém Mýtě

čtvrtek 21. března od 18 hodin


Na čtvrté setkání hojně navštěvované besedy s určováním historických snímků ze sbírek Regionálního muzea jsme tentokrát vybrali takové, jež se týkají sportovních klání či různých cvičení ve Vysokém Mýtě.


Cyklus přednášek Vysoké Mýto vojenské

Třicátníci na Slovensku – válka s Maďarskou republikou rad

čtvrtek 28. března od 18 hodin


Působení 30. pěšího pluku na Slovensku a Podkarpatské Rusi a jeho účast ve válce s Maďarskou republikou rad v roce 1919. Na přednášce zazní mnoho nových fakt, která byla zjištěna v posledních letech a díky kterým vznikl plastičtější obraz válečných událostí na Slovensku v letech 1918 a 1919 z pohledu nejslavnější vysokomýtské vojenské jednotky. Nevyhneme se však ani popisu bojové činnosti dalších pluků z Vysokého Mýta, které se rovněž podílely na obraně mladé republiky. Přednáška je doprovozena bohatým a zcela unikátním fotografickým materiálem.

přednáší Mgr. Jiří Junek, ředitel Regionálního muzea


Příměstský tábor Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě na téma Keltové


26. až 30. srpna 2013

Příměstský tábor s keltskou tématikou se uskuteční v prostorách Regionálního muzea. Pedagogický dozor bude zajištěn po celý den i v době polední pauzy. Pokud budou děti odcházet na oběd domů, stačí nahlásit předem. Děti si s sebou mohou vzít malé občerstvení.

Cena programu je 850,- Kč. Žádámě rodiče o zaplacení tábora do konce července 2013 v pokladně muzea.

Věk dětí 6 až 12 let.
Maximálně 15 dětí (přihlášky jsou k dostání v pokladně muzea nebo je možné je stáhnout níže na tomto webu)

Sraz dětí bude vždy od 8:30 – 9:00, denní program bude ukončen v 15:30. Polední pauza je od 11:30 – 12:30.

PROGRAM:

Pondělí

- komentovaná prohlídka výstavy „Keltové ve východních Čechách“
- seznámení se navzájem
- lehký keltský úvod – budeme si povídat o Keltech – úvodní slovo – kdo byli, kde se vzali, kde všude byli, kam až se dostali (názvy řek a hor u nás po Keltech,…), jak bojovali, jaké používali zbraně, jak žili, jak se rozdělovala společnost v oppidech,hlavním nepřítelem Keltů u nás-Germáni, náboženství (druidové – zlatý srp, posvátný strom – dub, posvátná rostlina – jmelí a břečťan), čtyři hlavní svátky – jasná polovina (Beltane, Lughnasad), tmavá polovina (Samhain, Imbolc)
- keltský horoskop, každý určí svůj strom – namalovat (celý strom, detail list)
- oběd
- keltské svátky – jasná polovina – svátek Beltane 01. 05. – oslava života, lásky, radosti
symbolem byly májky, které symbolizovaly spojení mužského a ženského aspektu
- výroba májky – 1. máj
každý si na májku něco zavěsí (vajíčko, výrobek z hlíny,…)
- rozdělání ohně – pálení čarodějnic


Úterý

- jasná polovina – svátek Lughnasad 01. 08. – oslava úrody, poděkování za sklizeň (dnešní dožínky, posvícení)
symbolem byl chléb nebo koláč upečený z prvního sklizeného zrna
- mletí mouky na keltském mlýnku
- pečení chlebových placek v peci
- rozdělení společnosti v oppidech (rolníci, řemeslníci, kupci, druidové, bojovníci)
- výroba ochranných štítů + malování keltských symbolů
- oběd
- řemeslné odpoledne – výroba keltských nádob a šperků (Torques) na čtvrteční odpolední trh


Středa

- celodenní výlet do Nasavrk
- odjezd v 9.00 hod.z VM, ve 14.30 – 15.00 hod. z Nasavrk
prohlídka expozice „Po stopách Keltů“ na zámku Nasavrky + procházka s průvodcem po naučné Keltské stezce Železnými horami (okolí Nasavrk)
- celková délka prohlídky včetně keltského oppida a rozhledny Boiika je cca 3 hod. (9,5km ve 12 zastaveních)
- cena 80,-Kč na dítě vč.pracovního sešitu + 300,-Kč skupina (prohlídka oppida s průvodcem)


Čtvrtek

- dodělání keramiky – zdobení a malování
- sportovní půlden – běh ve dvojici (svázané ruce i nohy), hod. Germánem (hadrový panák), zvedání meče (jako s posilovací činkou – počet – dívky 1 minuta, kluci 2 minuty), přetahování lanem (družiny proti sobě) běh se štafetou (voda v hrnku na hlavě),….
- oběd
- výlet po okolí Vysokého Mýta – seznámení s posvátnými rostlinami Keltů (jmelí, břečťan) a s posvátným stromem (dub), hledání osobního stromu dle keltského horoskopu, výuka druidů – poznávání bylin, stromů
- tmavá polovina – svátek Samhain 01. 11. – keltský Nový rok – zapalovaly se ohně, věštilo se
- trh pro rodiče a přátelé Keltů – všichni si vystaví své výrobky (hrnečky, šperky), rodiče-možnost zakoupení za symbolickou částku (cca od 17hod.)
- zapálení keltského očistného ohně, opékání špekáčků z kance + vaření čaje z nasbíraných bylin
- možnost muzejního nocování – promítání filmu „Asterix a Obelix“


Pátek

- tmavá polovina – svátek Imbolc 01. 02. – rodila se první jehňata (symbolický posel jara), vlády se ujímala bohyně Brighit
- výroba razítka na listinu
- zkouška moudrosti – vědomostní test, poznávání rostlin a stromů – hodnost druida
- zkouška dovednosti – opičí dráha, dřepy, hod na cíl, zkouška zacházení s mečem – hodnost bojovníka
- oběd
- slavnostní ceremonie udělování hodností druida, bojovníka, řemeslníka
- rozdělení cen a sladká odměna za mince z keltského trhu


přihláška na stažení zde


Vysokomýtsko a okolí v armádním filmu


čtvrtek 25. dubna 2013 od 18 hodin

Přednáška kurátora podsbírky filmu Vojenského historického ústavu Milana Hrubého o armádním filmu, zaměřená na vojenské útvary Vysokomýtska v období 30. let 20. století, doplněná unikátními dobovými záběry např. z vojenských cvičení.


VII. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto aneb
Sodomkovo sobotní dopoledne


6. června až 8. června 2013

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě a Společnost přátel Carrosserie Sodomka
Vás zvou na

VII. Sodomkovo Vysoké Mýto
a
XVIII. setkání Společnosti přátel Carrosserie Sodomka

čtvrtek 6. června – Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
16:00 hod. – zahájení Sodomkova Vysokého Mýta a komentovaná prohlídka výstavy Kamil Lhoták; po jejím skončení swingové hraní na muzejním dvorku

pátek 7. června – Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
18:00 hod. – Komentované promítání krátkých filmů z Vysokého Mýta 20. a 30. let (návštěva A. Jiráska a T.G. Masaryka ve Vysokém Mýtě, Sodomka na pražských autosalonech atd..)

sobota 8. června – náměstí Přemysla Otakara II.
9:00 – 11:30

9:00 – 11:00 XVIII. setkání historických vozů s karosérií Sodomka
9:30 – 9:45 Komentované ukázky práce četnictva a policie
9:45 – 10:00 Zkouška provozuschopnosti muzejní techniky
10:00 – 10:15 Hašení historickými stříkačkami Stratílek
10:15 – 10:30 Komentované ukázky práce četnictva a policie
10:30 – 11:35 Vystoupení skupiny J.J. Jazzmen
11:00 – 11:30 Fotografování historických vozů Sodomka před chrámem sv. Vavřince
11:30 sraz a závody historických plášťových kol

Po celé dopoledne:
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ FIRMY IVECO, CZECH REPUBLIC,a.s. (9:00 – 13:00 hod)
Pro zájemce možnost vystavení historických automobilů a motocyklů do roku výroby 1950; vyhlídkové jízdy po Vysokém Mýtě autobusem RTO (se zastávkou u hlavního vstupu od firmy Iveco)
"Můj táta Jiří Franěk"


čtvrtek 16. května 2013 od 18 hodin

Životní cesta vysokomýtského rodáka prof. PhDr. Jiřího Fraňka, CSc. vedla mnoha katarzemi rozbouřeného 20. století. V období války prošel peklem koncentračních táborů, v nichž zahynula většina jeho příbuzných, během komunistického režimu pracoval jako nádražní dělník v pražské Bubenči. Osobnost tohoto významného literárního vědce, slavisty a vysokoškolského pedagoga připomene přednáška jeho dcery PaedDr. Věry Dvořákové, která se v rámci 68. výročí konce války uskuteční v prostorách Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě ve čtvrtek 16. května od 18 hodin. Součástí večera bude i krátká interpretace židovských písní studentky Terezy Filipové a drobná výstavka fotografií paní Zdeny Dojčánové, zabývající se osudy vysokomýtských židovských rodin v době nacistické okupace.


Muzejní noc po vojensku


pátek 17. května 2013 od 18 do 23 hodin

18:00 – Slavnostní otevření nové stálé expozice Kabinet militária a její komentovaná prohlídka; další komentované prohlídky v 21:00 a 22:00

19:00 - Historie výstřelu. Členové Klubu oživlé vojenské historie návštěvníkům přiblíží vývoj palných zbraní od husitské píšťaly až po moderní samopal.Ukázka zbraní, střelby a mluvené slovo. Po zbytek večera povídání o palných zbraních.

20:00 Křest knihy C.a k. vzpomínky na vysokomýtskou posádku

Během celé Muzejní noci:
Copak je to za vojáka? – členové historických klubů představí vojáky s jejich výzbrojí, kteří byli ve Vysokém Mýtě posádkou – pěšáka rakousko-uherské armády, pěšáka prvorepublikové armády a příslušníka sovětské armády.
Lití kulí
Zajištěno stylové vojenské občerstvení

Další program muzejní noci
Noční zpřístupnění muzea včetně Pražské věže Vás mimo jiné zavede do muzejního sklepení, kde se představí poklady z archeologické muzejní sbírky. Historik umění vás naučí „číst obraz“ a seznámí s tím, co je na vnímání uměleckých děl jednoduché a co je naopak složité. V zpřístupněném depozitáři Vám dají pracovníci k určení nevšední sbírkové předměty a něco Vám řeknou o správě sbírek. Na pracovišti dokumentátora si budete moci vyfotografovat sbírkové předměty nebo sami sebe v historickém kostýmu. Pootevřená vrata konzervátorské dílny Vás nechají nahlédnout pod pokličku jednotlivých pracovních postupů při záchraně starých věcí. Připravena je i komentovaná prohlídka výstavy Počátky techniky a průmyslu ve Vysokém Mýtě, která bude zpestřena kratší přednášku na téma neindustriální technické objekty na Vysokomýtsku jako jsou kovárny, sušárny ovoce, škrobárna, silnice, mosty a propustky, studny a větrné čerpadlo... a samozřejmě také mlýny.


S etnografem na kole okolím Vysokého Mýta


neděle 19. května 2013 od 14 hodin

Asi 30 kilometrová vyjížďka na kole s etnografem muzea Radimem Urbánkem nás zavede do blízkého okolí Vysokého Mýta, do vsí, kde zasvěcenému oku etnografa a znalce technických objektů neunikne žádná zajímavost: v Zálší unikátní mlýn Betlém a pozoruhodná kovárna se sýpkou v patře, ve Vračovicích jeden z nejstarších vesnických domů z 16. století, v Českých Heřmanicích a Tisové zajímavosti lidové architektury a na závěr vysokomýtský mlýn Sárovec. Nejméně jeden objekt navštívíme i v interiéru.

Sraz účastníků ve 14 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. u turistického rozcestníku.

Podmínkou účasti: vlastní kolo


Derniéra výstavy Kamil Lhoták


neděle 16. června od 14:00 hodin

14:00 - promítání filmu Malíř Kamil Lhoták
14:15 - komentovaná prohlídka výstavy

Dále odpoledne
- posezení u odpolední kávy se čtenářským koutkem

- bude vystaven nový obraz Kamila Lhotáka – olejomalba z jeho pozdní tvorby!

Odneste si jedinečnou vzpomínku!
Na muzejním dvorku bude aranžována krajina z obrazu Kamila Lhotáka, ve které se budete moci v historickém oděvu vyfotit.


Dny evropského kulturního dědictví


8. září 2013

10.00 hodin
Komentovaná procházka po městě s historikem umění na téma zajímavé vysokomýtské vily.


Byť se to nezdá Vysoké Mýto skrývá nejeden architektonický skvost. Mezi ně patří i několik honosných vil, které jsou zajímavé jak po stavební stránce, tak i svým osudem či osudem jejich majitelů.

Sraz na náměstí Přemysla Otakara II. před turistickým rozcestníkem

13.00 hodin
Komentovaná procházka s historikem muzea Zdeňkem Horákem po vysokomýtském hřbitově.


I hřbitov je unikátním místem, kde se můžeme dozvědět mnohé z historie našeho města. Při procházce se tak dozvíme, kde jsou pochovány významné vysokomýtské osobnosti a jaké byly jejich osudy.

Sraz před hřbitovní branou

15.00 hodin
S etnografem na kole okolím Vysokého Mýta II


Asi 30 kilometrová vyjížďka Vysokomýtskem na kole s etnografem muzea Radimem Urbánkem tentokrát po stopách 120 let starých fotografií lidových staveb od Vratislava Votrubce.

Na zpestření uvidíme i několik vesnických technických staveb (sušárna lnu a kovárna). Cesta po trase Chotěšiny, České Heřmanice, Tisová, Hrušová a Lhůta.
Odjezd účastníků v 15:00 hodin od turistického rozcestníku na náměstí Přemysla Otakara II.
Podmínkou účasti: vlastní kolo
Doporučení: sebou menší svačinu

V sobotu 7. září 2013 bude zdarma vstup do výstavních prostor Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě a do barokního areálu na Vraclavi.


Dílna krajinářské fotografie


únor 2014

Dílna krajinářské fotografie
Dílna krajinářské fotografie, ve které si zájemci vyzkouší původní starou techniku focení na historických fotoaparátech i příslušenství, proběhne o víkendu v únoru 2014. Přesný termín bude ještě upřesněný.

Účastníkům dílny bude poskytnuto potřebné technické zázemí a fotografický materiál. Kapacita dílny krajinářské fotografie je omezena na 10 míst a vzhledem k finanční náročnosti spotřebního materiálu také zpoplatněna částkou 60,- Kč (náklady pouze na fotografický materiál). Do dílny krajinářské fotografie je nutné se přihlásit nejpozději do 18. října!
Účastníci se mohou těšit na práci se dvěma starými fotoaparáty. Vyzkoušíme si, jak se pracovalo s celodřevěným aparátem na fotografické desky se skládacím měchem z výroby Vladimíra Albrechta z Královských Vinohrad (okolo roku 1900). Druhý fotoaparát pochází ze 30. lel 20. století z výroby PLAUBEL & CO. Je celokovový, se skládacím měchem a drátovou spouští na fotografické desky.


Výstupy dílny v podobě zdařilých uměleckých fotografií budou prezentovány v prostorách muzea na drobné výstavě, po jejímž skončení si účastníci dílny své snímky odnesou.

Proč je dílna krajinářské fotografie dvoudenní?
Starší fotografické techniky jsou o poznání náročnější než dnes běžné focení na digitální fotoaparát. Jeden den budeme krajinu snímat a druhý den naši práci vyvolávat v temné komoře. Je tedy nutné si na takovouto práci vymezit čas v podobě dvou (doufáme příjemně strávených) víkendových odpolední.

Kde bude dílna krajinářské fotografie probíhat?
Technické zázemí bude připraveno v budově muzea. Po úvodním seznámení se s předmětem dílny a načerpáním inspirace na výstavě u slavnějších kolegů fotografů se vyrazí do terénu. Místo je zvoleno s ohledem na nejoblíbenější fotografické místo Julie Jirečkové. Předmětem našeho zájmu se tedy stane krajina na Vinicích.

Jak se mohu přihlásit?
Zájemce o dílnu krajinářské fotografie se jednoduše přihlásí kurátorce výstavy na emailovou adresu: lamatova@muzeum.myto.cz do 18. října. Do zprávy je nutné uvést především jméno s konstatováním závazného přihlášení své (případně další) osoby. Ostatní informace jsou ovšem vítány – např. Jaké máte zkušenosti s focením? Co byste si přál/a vyzkoušet?
Je rovněž možné vzít si svůj vlastní fotoaparát například na svitkový film! V tomto případě kurátorce svůj záměr oznamte. Pokud tak učiníte v dostatečném předstihu, je možné Vám zajistit potřebný fotografický materiál (v uváděném případě svitkový film).

Poznámka na závěr: Dílna krajinářské fotografie si vynucuje určitý stupeň zručnosti a samostatnosti, proto není vhodná pro děti do 12 let.


Vysokomýtská posádka v době první republiky I. část (1918-1929)


čtvrtek 17. října 2013 od 18 hodin

Snad nejslavnější období vysokomýtské posádky je spjato s první republikou. Ihned po vzniku ČSR se ve Vysokém Mýtě formovala celá řada vojenských jednotek a institucí, které se nezapomenutelně zapsaly do historie Vysokého Mýta. Prestiž, jakou měly místní pluky i mnozí vojáci zde působící, byla pověstnou. To koneckonců podtrhla i návštěva T. G. Masaryka u 30. pěšího pluku v roce 1929.


Už vím proč, dědo! - Výroba másla a sýrů


sobota 19. října 2013 od 14 hodin

Už vím proč, dědo!
Od října začíná nový muzejní program. Vždy jednou za měsíc proběhne tvořivá dílna pro děti a jejich rodiče či prarodiče. V jejich rámci se nejenom děti dozví, jak fungovali a fungují konkrétní věci z oblasti techniky nebo jaké jsou pracovní postupy při výrobě předmětů či potravin, s kterými se setkáváme v běžném životě. Na tyto programy chceme zejména pozvat prarodiče se svými vnoučaty, neboť právě děda či babička může svojí vzpomínkou a osobní zkušeností lépe přiblížit fungování a výrobu věcí, které byly ještě před několika desítkami let zcela běžnou součástí každodenního života.

Výroba másla a sýrů
sobota 19. října 2013 od 14 hodin


Jak se vyrábí máslo, jak funguje máselnice, odstředivka, co je to vlastně smetana či podmáslí, co vše je potřebné k výrobě sýrů, jakým způsobem se dříve distribuovaly a uchovávaly mléčné výrobky. To vše a mnohé další za pomoci praktických ukázek představí první tvůrčí dílna z programu Už vím proč, dědo!

Další připravované dílny:

sobota 9. listopadu 2013
Jak se dělá fotografie

sobota 7. prosince 2013
Jak vzniká světlo aneb od svíčky k žárovce

sobota 11. ledna 2014
Jak funguje motor

sobota 8. února 2014
Jak se dělá mýdlo


Vysokomýtská posádka v době první republiky II. část (1930 – 1939)


čtvrtek 24. října 2013 od 18 hodin

30. léta byla spjata s posilováním a modernizací armády v souvislosti s ohrožením republiky fašistickým Německem. Tomuto procesu se nevyhnula ani vysokomýtská posádka. O to víc sžívalo město se svými vojáky.


přednáška Sovětská posádka ve Vysokém Mýtě


čtvrtek 7. listopadu od 18 hodin

Přednáška se bude zabývat posádkou Sovětské armády ve Vysokém Mýtě - událostmi ze srpna 1968 z oblasti Vysokomýtska, procesem výběru míst pro "dočasné" rozmístění sovětských útvarů v Československu, soužití vojáků s vysokomýtským prostředím a také jejich odchodem v roce 1990.


X. ročník cestovatelského festivalu OKOLO SVĚTA


25. listopadu 2013 – 29. listopadu 2013Každá z přednášek začíná v 18 hodin

Pondělí 25. listopadu 2013
Vladimír Lemberk - Všechny barvy Kanady


Albertou a Britskou Kolumbií k Pacifiku.
O tom, jaké je to splnit si klukovský zálesácký sen a potulovat se kanadskou divočinou. Skalistými horami k ledovcům, pobřežním mlžným pralesem k plážím, po břehu azurových jezer k vodopádům, ale i mezi mrakodrapy velkoměst a komunitou českých emigrantů - nikoliv na koňském hřbetě, nýbrž v sedle spolehlivé „dodžky“. Jaká je kanadská realita 21. století? Víte, jak zareaguje Čech, když ho hned první noc ve stanu navštíví medvěd?


Úterý 26. listopadu 2013
Ivan Havlík - Dovolená v Nepálu


Jaké to je vyrazit na tři týdny na dovolenou do Nepálu a trekem se vydat pod Mt Everest? Co čeká středoevropana ve výškách nad 4 000 metrů nad mořem?


Středa 27. listopadu 2013
VEČER CESTOVATELSKÝCH LEGEND


Alfréd Strejček (přednes) a Jan Matěj Rak (kytara) - Hold Eduardu Ingrišovi
Světoznámý skladatel, dobrodruh a mořeplavec, muž který měl být zapomenut. Tak se dá stručně charakterizovat autor slavné Niagary a hudby k mnoha hollywoodským filmům, nominovaný na Oscara. Jeho neuvěřitelné životní příběhy jsou kostrou pořadu, ve kterém zazní některé jeho skladby a písně.

Petr Horký - Století Miroslva Zikmunda
Zikmund a Hanzelka - všichni známe jejich expedice, knihy a filmy. Ale nikdo neví, jaký žili život. V dubnu příštího roku vyráží na svoji cestu do kin celovečerní dokument, který se vůbec poprvé zabývá pozadím jejich fenomenálního díla. Miroslav Zikmund odtajnil archiv svých osobních deníků, které si píše neuvěřitelných 88 let! Petr Horký přijede představit vznik filmu a také promítnout několik záběrů z natáčení, které se k širší veřejnosti možná nikdy nedostanou…


Čtvrtek 28. listopadu 2013
Dan Přibáň - Trabantem napříč jižní Amerikou


„Kam až se dá v jižní Americe dojet autem..a trabantem? Projeli jsme trabantem Hedvábnou stezku a přišlo nám to drsné, projeli jsme trabantem Afriku a přišlo nám to nejdrsnější... tak jsme se vypravili do Jižní Ameriky a mysleli, že větší masakr už to být nemůže. A byl!“ Dan Přibáň vypráví o nejnáročnější cestě, jakou kdy se svými žlutými trabanty projel. Mezinárodní tým - Češi, Poláci a Slovák, mezinárodní vozový park – dva trabanty, maluch, Jawa 250 a celá Jižní Amerika ve své velkoleposti - Guyana, Brazílie, Peru, Bolívie, Chile a Argentina.
Tři auta, jedna motorka, osm lidí, čtyři měsíce na cestě a šest zemí.20 406 kilometrů tím nejkrásnějším a nejnáročnějším, co může Jižní Amerika nabídnout. Z pralesů do velehor, z velehor do pouští z pouští do zelené divočiny ze zelené divočiny na mrazivou hranu Antarktidy.


Pátek 29. listopadu 2013
Martin Mykiska - Byl jsem rok v Antarktidě


Přednáška dokonale přibližuje polární prostředí a zimování tří mužů na svérázné polární základně, jejich každodenní život i dobrodružství při výpravách do okolí pěšky, na lyžích či na lodi. Fotografie zachycují podrobně život tučňáků, tuleňů, rypoušů, lachtanů a dalších živočichů, často od samého narození až po tvrdý boj o přežití v nehostinné polární přírodě.


Pozvánka na stažení


Slavnostní derniéra výstavy Secese a secesní fotografka Julie Jirečková


neděle 17. listopadu 2013 od 14 hodin

- komentovaná prohlídka výstavy (rozšířená o dějiny fotografie)
- výtvarná dílna (jednoduchá výroba a zdobení fotorámečku s použitím historických secesních tiskátek)
- vědomostní soutěž
- drobné překvapení ke každé vstupence


Muzejní postilion 4/2013

Obsah (výběr):

Příběh města - část 8 - Na cestě k Bílé hoře
Architektura městská - Dům MUDr. Karla Hodáně
Architektura venkovská - Historické zdroje energie
Rozhovor s osobností - Bohuslavem Korychem
Články z historie - Gottlova škrobárna
Prapory vysokomýtských pluků - IV. část
Vládní vojsko ve Vysokém Mýtě
Příběhy automobilů s karoserií Sodomka - Pohřební automobily
Po vysokomýtských hostincích a restauracích - Hostinec U Dittrichů
Zajímavé fotografie - povodně ve Vysokém Mýtě
Z muzejního archivu - Jaroslav Fidler - Několik veselých příběhů z Vysokého Mýta
Sport - Vysokomýtská gymnastika


Už vím proč, dědo! - Jak vzniká světlo aneb od svíčky k žárovce


sobota 7. prosince 2013 od 14 hodin

Už vím proč, dědo!
V říjnu začal nový muzejní program. V jeho rámci se nejenom děti dozví, jak fungovali a fungují konkrétní věci z oblasti techniky nebo jaké jsou pracovní postupy při výrobě předmětů či potravin, s kterými se setkáváme v běžném životě. Na tyto programy zejména zveme prarodiče se svými vnoučaty, neboť právě děda či babička může svojí vzpomínkou a osobní zkušeností lépe přiblížit fungování a výrobu věcí, které byly ještě před několika desítkami let zcela běžnou součástí každodenního života.

V další tvůrčí dílně z cyklu Už vím proč, dědo! se seznámíme s různými způsoby osvětlování na venkově od konce středověku až po první polovinu 20. století.
Zkusíme si naštípat borové louče a svítit s nimi, vyrobit svíčku z voskového plátu i namáčením knotu, pokusíme se vyrobit a rozsvítit prostou lojovou lampičku, vyčistit a nastavit petrolejku, aby správně svítila, anebo rozžhnout žárovku dynamem poháněným stabilním spalovacím motorem.

K tomu uvidíme řadu historických svítidel a vysvětlíme si, jak fungovaly. Chybět nebudou ani historické rozněcovače ohně. A dozvíme se, co je krbeček, loučník, obloukovka, ocílka, troudnatec kopytovitý, aj.


Další připravované dílny:

sobota 11. ledna 2014
Jak funguje motor

sobota 8. února 2014
Jak se dělá mýdlo


Koncert a živý betlém v Barokním areálu ve Vraclavi


neděle 22. prosince 2013

Koncert a živý betlém v Barokním areálu ve Vraclavi.

Každoroční tradiční koncert v kostele sv. Mikuláše udělá definitivní tečku za letošním návštěvnickým programem Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.
Po koncertě bude následovat živý betlém a přípitek horkým punčem.

Doprava na Vraclav zajištěna autobusem. Odjezd z náměstí Přemysla Otakara II. (před Městským úřadem) v 16:40 hodin. Návrat okolo 18:30 hodin


Už vím proč, dědo! – Jak funguje motor


sobota 11. ledna 2014 od 14 hodin

Jak funguje spalovací motor si ukážeme na praktických modelech a že v minulosti nesloužil pouze k pohonu motorových vozidel si řekneme během dalšího dílu naší dílny z cyklu Už vím proč, dědo!

A protože jedna ukázka vydá za jakékoliv sebelepší vysvětlování, tak několik funkčních historických motorů i nastartujeme. Namátkou uveďme stabilák z 30. let minulého století, hasičskou stříkačku z roku 1944, lištovou sekačku z roku 1948 nebo ještě o rok starší traktor.


Příměstský tábor Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě na téma Vlakem, autem, na kole…


25. až 29. srpna 2014

Příměstský tábor se uskuteční v prostorách Regionálního muzea. Pedagogický dozor bude zajištěn po celý den i v době polední pauzy. Děti si s sebou mohou vzít malé občerstvení. Pokud budou děti odcházet na oběd domů, je třeba to nahlásit pedagogickému dozoru.

Již nejsou žádná volná místa

Cena programu je 850,- Kč. Žádáme rodiče o zaplacení tábora do konce července 2014 v pokladně muzea.

Věk dětí 6 až 12 let.
Maximálně 15 dětí (přihlášky jsou k dostání v pokladně muzea nebo je možné je stáhnout níže)

Sraz dětí bude vždy v době od 8:30 do 9:00, denní program bude ukončen v 15:30. Polední pauza je od 11:30 – 12:30.Program:

pondělí 25.8. – DEN AUT

Na probíhající výstavě Auto, kam se podíváš si prohlédneme autíčka, se kterými si hráli tatínkové a dědečkové a v expozici muzea zaměřené na historii firmy Sodomka se seznámíme s historickými vozy. Vyrobíme si vlastní autíčko.


úterý 26.8. – DEN KOL

Vyrazíme na dětské dopravní hřiště, kde si na kolech (příp. v autíčkách) vyzkoušíme bezpečnou jízdu i soutěž v jízdě zručnosti.


středa 27.8. – DEN ŽELEZNICE

Pojedeme vlakem do nedaleké Cerekvice n. L., kde navštívíme malé železniční muzeum pana Jiřího Rokose.


čtvrtek 28.8. – DEN LODÍ

Den pro kormidelníky a výrobu lodí, které si na vodě vyzkoušíme.

Spaní v muzeu s večerním programem.


pátek 29.8. – DEN LETADEL

Den pro piloty a výrobu házedel.

Ukončení a zhodnocení společně prožitého týdne.


Co čeká přihlášené děti? S kým se potkají a co poznají?
V posledním srpnovém týdnu se koná v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě příměstský tábor věnovaný dopravním prostředkům. Děti budou skutečně i pomyslně cestovat, hrát si a tvořit.
A jaký čeká děti program? Doufáme, že zajímavý a přitažlivý pro kluky i pro holčičky. Každý den bude věnovaný jednomu dopravního prostředku.
Pondělí bude věnované autům. Na probíhající výstavě Auto, kam se podíváš si prohlédneme autíčka, se kterými si hráli tatínkové a dědečkové a v expozici muzea zaměřené na historii firmy Sodomka se seznámíme s historickými vozy. Vlastní autíčko si zkusíme vyrobit. V úterý si vyzkoušíme na dopravním hřišti bezpečnou jízdu na kole. Středa bude dnem železnice. Čeká nás výlet vlakem do nedaleké Cerekvice nad Loučnou, kde navštívíme malé železniční muzeum pana Jiřího Rokose. Čtvrtek bude dnem lodí, kdy si vyrobíme loďky, které samozřejmě na vodě vyzkoušíme. A poslední den, pátek, bude den pro piloty a výrobu házedel.
Každý den si budeme nejen hrát a tvořit, ale také připravovat divadelní představení pro rodiče, které pozveme ve čtvrtek v podvečer do muzea na představení Okénko do minulosti. Návštěvníky čekají scénky ze života osobností spojených s určitými dopravními prostředky. Až na lékaře Johna Boyda Dunlopa, považovaného za vynálezce pneumatiky, mají ostatní osobnosti spojitost s Pardubickým krajem. A s kým že se dalším seznámíme? V první řadě s místním karosářem Josefem Sodomkou, dále známým železničním inženýrem Janem Pernerem, pardubickým letcem Janem Kašparem a chrudimským rodákem Josefem Resselem, který se proslavil vynálezem lodního šroubu.
Po divadelním představení, jehož herci budou účastníci tábora, bude následovat pro děti oblíbené spaní v muzeu, kdy nesmí chybět hledání pokladu v prostorách muzea.
Těšíme se na děti i na společně prožité chvíle.

přihláška na stažení zde


VIII. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto


sobota 7. června 2014

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
a Společnost přátel Carrosserie Sodomka
Vás zvou na

VIII. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto

spojeného s XIX. setkáním Společnosti přátel Carrosserie Sodomka a připomenutím 110. výročí narození Josefa Sodomky mladšího


Program

Náměstí Přemysla Otakara II.

Minivýstava ke 110. výročí narození Josefa Sodomky ml.

9:00 Zahájení festivalu s medailonkem Josefu Sodomkovi mladšímu
9:00 až 11:00 Setkání automobilů s karoseriemi Sodomka a anketa o nejelegantnější vůz
9:00 – 11:30 Sraz historických automobilů vyrobených do r. 1950
9:00 až 12:30 Tradiční vyhlídkové jízdy po Vysokém Mýtě, tentokrát autobusem RO !!!
9:10 až 9:45 0. ročník Kujebáckého rotování v muzeu (stabilní motory vyrobené do r. 1950) – 1. vstup
9:45 až 10:00 Četnická pátrací stanice Pardubice – ukázka řízení dopravy
10:00 až 10:15 Módní přehlídka
10:00 až 10:30 Komentovaná prohlídka historických automobilů s karoseriemi Sodomka
10:30 až 11:00 Komentované ukázky jízdy traktorů vyrobených do r. 1950
11:30 až 11:45 Četnická pátrací stanice Pardubice – šetření dopravní nehody
13:00 až 14:30 Závod historických plášťových kol
A) jízda elegance
B) závod ženy a muži
14:15 až 14:45 0. ročník Kujebáckého rotování v muzeu – 2. vstup
15:15 až 15:45 Předkapela Saxofonové kvarteto

16:00 až 17:15 Koncert skupiny Zatrestband z Třeště


Změna programu vyhrazena!

Výstavní prostory RMVM
(otevírací doba 9:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00 hod.)

Výstava Auto, kam se podíváš

Malá výstava oděvů z období mezi světovými válkami
aneb Co jsme Vám na náměstí nemohli ukázat


DEN MUZEÍ - Den otevřených dveří


neděle 18. května 2014

Komentované prohlídky výstavy Industriální dědictví
10:00 hod. a 14:00 hod.

Během Dne otevřených dveří nabízíme návštěvníkům komentovanou prohlídku výstavy Industriální dědictví zapůjčené od Výzkumného centra průmyslového dědictví. Zajímavá je nejen svým tématem, ale především stále se rozvíjejícím zájmem odborné i laické veřejnosti o technické památky bez rozdílu, zda jde o velké průmyslové areály, anebo drobné samostatné stavby.

„Už vím proč, dědo!“ Mletí obilovin
V rámci Dne muzeí pořádáme další dílnu z cyklu „Už vím proč, dědo!“, tentokrát věnovanou mletí obilovin. Po krátké přednášce o starém českém mlynářství si ukážeme ruční mletí na replice slovanského mlýnku s opakovaným vyséváním. Vyrobíme jak celozrnnou mouku, tak i celozrnnou krupici. Návštěvníci si jednotlivé postupy při mletí budou moci sami vyzkoušet a nejspíš je překvapí, jak jednoduché zařízení ke kvalitnímu mletí postačuje.

vstup zdarma


Noc v kostele sv. Mikuláše na Vraclavi


pátek 23. května 2014 od 14 hodin

Barokní areál na Vraclavi se letos poprvé zapojí do festivalu Noc kostelů v pátek 23. května 2014. Připravený dětský program plný her a hádanek bude možné navštívit již od 14 hodin. Během večerní a noční části programu se můžete těšit na netradičně osvícený kostel a komentovanou prohlídku.

Těšit se můžete na odpolední a večerní program:

14:00 - 18:00
hry a soutěž pro děti
výtvarná dílna (výroba vějířů a rokokových ozdob z papíru)
bylinková dílna (výroba bylinných čajů a koupelí)
zahradní piknik s hracím koutkem
popíjení léčivých vod

18:00 - 23:00
netradičně osvětlený kostel
komentované prohlídky areálu
bylinková dílna
popíjení léčivých vod


Komentovaná procházka okolím Vysokého Mýta s archeologem


neděle 25. května 2014

O tom, že historie našeho okolí není uzavřená kapitola, nás přesvědčí archeolog David Vích. Na projížďce po okolí Vysokého Mýta (např. Brandýs nad Orlicí, Sudislav nad Orlicí s hradem Orlíkem) se dozvíte, jaké nové a zajímavé historické okolnosti objevili archeologové při své práci. Doprava bude zajištěna (autobusem, 40,- Kč) od Šemberova divadla v 10 hodin. Předpokládaný návrat v 15 hodin, svačiny s sebou.


Voda, vítr, dřevo a svaly aneb Obnovitelné zdroje energie v minulosti


čtvrtek 12. června - pátek 13. června 2014

Horní Maršov (východní Krkonoše)

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě spolupořádá se Střediskem ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER v Horním Maršově v Krkonoších seminář, který učastníkům představí zkušenosti historiků, památkářů a provozovatelů technických památek, zabývajících se tématy jako jsou energie vody, větrná enegrie i energie z jiných obnovitelných zdrojů. Bližší informace o programu a přihlášky jsou k dispozici na emailové adrese: urbanek@muzeum.myto.cz.


Bližší informace ke stažení zde


Muzejní noc


pátek 13. června 2014

18:00 až 23:00 hodin

Regionální muzeum se opět zapojí do celorepublikového festivalu Muzejních nocí.
Tento rok se v programu zaměříme na archeologii, protože zahajujeme nový cyklus rodinných workshopů „Archeologie a experiment“.
Přijďte se podívat na praktické ukázky zpracování kovů v období pravěku a vyzkoušejte si tavení, odlévání a kování pod vedením zkušených lektorů z občanského sdružení Bacrie. Archeolog David Vích bude opět prezentovat zajímavou část své podsbírky. Tentokrát se můžete těšit na vyprávění o militáriích všeho druhu, které byly nalezeny ve Vysokém Mýtě a okolí.
Dále bude možné absolvovat v netradiční denní době komentované prohlídky expozice firmy Sodomka a Kabinetu militária. Chybět nebude ani poznávání neobvyklých sbírkových předmětů. Každý návštěvník potom může získat pamětní otisk do pečetního vosku. Pro děti budou přiraveny drobné hry a hříčky.


Přednáška Jaromíra Vykoukala „Srbská kampaň“


úterý 17. června 2014 od 18 hodin

Dne 25. července 1914 malý soused Rakousko-uherské monarchie Srbsko pochopilo, že ať udělá cokoliv a poníží se jakkoliv, není jiné cesty, než se připravit na válku, a zahájilo mobilizaci. 28. července 1914 vyhlásila monarchie Srbsku válku. Vzhledem ke složitému systému spojeneckých smluv se do konfliktu zapojily i ostatní evropské mocnosti a Velká válka už nešla zastavit. Pro Rakousko-Uhersko to byla poslední válka v jeho mnohasetleté historii, protože její závěr, který znamenal nejen jeho vojenskou porážku, nepřežilo. Jestliže konec války znamenal zánik této říše, její zahájení první ofenzivou proti Srbsku znamenalo ostudnou porážku. Malé čtyřmilionové Srbsko krutě a nekompromisně porazilo svého šedesátimilionového souseda a tuto lekci mu dokázalo udělit ještě několikrát, než bylo zlomeno válkou na dvou frontách vedenou proti mnohonásobné přesile.
Přednáška, kterou přednese Jaromír Vykoukal posluchače provede touto první ofenzivou monarchie ve Velké válce ve vší její hořkosti a podá i informace o našich vojácích v ní.


Na kole s etnografem za mlýny na řece Loučné


neděle 22. června 2014

Vydejte se s námi na neobvyklou výpravu na kole s etnografem Radimem Urbánkem a navštivte několik mlýnů na řece Loučné. Startujeme na náměstí Přemysla Otakara II. ve 14 hodin.

Nejprve vystoupáme do Vraclavi, kde si v osadě Sv. Mikuláš prohlédneme klasicistní Rozlivkův mlýn. Odtud sjedeme k mlýnu v Malejově a poté do Jaloviček. Nedaleko vlakové stanice Zámrsk navštívíme bývalý mlýn čp. 61. Pak dojedeme po silnici do Šnakova, kde zaujme torzo mlýna v podobě bizarně působící poslední stěny vícepodlažní mlýnice a turbinového domku, již řadu let využívaného jako malá vodní elektrárna. Při zpáteční cestě ve Vysokém Mýtě navštívíme Josefyho mlýn, který se pyšní nejstarším známým nápisem o založení mlýna v Čechách z roku 1541, a Panský mlýn, v němž se kompletně dochovalo umělecké mlecí složení povětšinou pocházející z období mezi světovými válkami. Vytyčená cesta bude asi 25 km dlouhá a návrat je stanoven přibližně na 18. hodinu.


Dny evropského kulturního dědictví


středa 10. září 2014

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě zpříjemní svým návštěvníkům Dny evropského kulturního dědictví vstupem zdarma.
Volný vstup je platný pro budovu muzea i Barokní areál Vraclav, kde bude k dispozici průvodkyně.


IV. ročník literárně-degustačního večera IN VINO LITTERIS:
Víno, kozičky, lulánek, hubička
z nemravné lidové slovesnosti kytička


sobota 23. srpna 2014 od 19:00 hodin

Vinotéka u Svatého Vincence a Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě Vás zvou na další ročník literárně-degustačního večera IN VINO LITTERIS, který se uskuteční 23. srpna 2014 od 19:00 hod. v prostorách Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Letošní ročník bude prezentovat tvořivost a projevy našeho lidu, které jiní raději zatajovali a cenzurovalii. Jinými slovy předvede český folklór, ponechaný v původní podobě, kterýžto bude měšťanskému uchu možná znít poněkud hrubě.

Přijďte ochutnat dobré víno a poslechnout si českou (s)prostonárodní poezii v jemném provedení Apoleny Veldové, Milana Kačmarčíka a speciálního hosta a držitele činoherní ceny Thálie Zbigniewa Kaliny, člena Městských divadel pražských.

Program je vhodný od 18 let. Vstupné: 200,- Kč. Vstupenky jsou v předprodeji k dostání ve Vinotéce u Svatého Vincence a v pokladně Regionálního muzea.


Kolokvium Petr Brandl a jeho oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie v děkanském chrámu sv. Vavřince


čtvrtek 11. září 2014 od 17 hodin

Česká křesťanská akademie Vysoké Mýto a Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě pořádají kolokvium se známým českým historikem umění Janem Roytem a úšpěšnými restaurátory Šárkou a Pertrem Bergerovými nad vyjímečným uměleckým atrefaktem, jehož význam dalece přesahuje hranice města Vysokého Mýta. Největší oltářní plátno v České republice přesto zůstává ukryto v závěru děkanského chrámu bez větší pozornosti veřejnosti a společná debata nad jeho kulturním významem a především nad osobností jeho tvůrce Petra Brandla by k němu opět ráda upoutala pozornost. Program bude zahájen v prostorách Regionálního muzea a pokračovat bude v interiéru chrámu sv. Vavřince.

Obraz s námětem nanebevzetí Panny Marie vznikl v roce 1728 a je druhou největší realizací předního českého barokního umělce Petra Brandla a zároveň největším oltářním plátnem na území České republiky. Rozměrné oltářní plátno koupili vysokomýtští měšťané v roce 1787 ze zrušeného cisterciáckého kláštera v Sedlci, aby nahradili prázdný oltářní prostor ve vyhořelém kostele sv. Vavřince. Po menších úpravách plátno o rozměrech 703,5 x 296 cm osadil žamberecký řezbář Ciliak. Vysoké Mýto se od té doby může pyšnit unikátní barokní uměleckou památkou nevyčíslitelné hodnoty.


Přednáška Vládní vojsko a Vysoké Mýto - Mgr. Jiří Junek


pondělí 15. září 2014 v 18 hodin

„Platný jak vládní vojsko v Itálii“, dříve běžné rčení je dnes už téměř zapomenuto, stejně jako existence samotné protektorátní armády. Pojďme si tedy přiblížit vládní vojsko, proč vzniklo, jak fungovalo, jaká byla jeho úloha při nasazení v Itálii či během květnového povstání v roce 1945. A jaký vztah má vlastně vládní vojsko k Vysokému Mýtu? Jeden z jeho jedenácti praporů - 9. prapor – byl ubytován právě v našem městě.


Dožínky na zámku v Pardubicích
Mlácení obilovin a ruční mletí obilí na mouku a krupici


21. a 22. září 2014

Regionální muzeum se letos opět zapojí do společenské akce Dožínky na zámku v Pardubicích. Návštěvníci se mohou přijít podívat na to, jakým způsobem se dříve mlátilo obilí i jak se dále zpracovávalo. Předvádět se bude ruční mlácení tyčí a cepy, stejně tak jako mechanické mlácení obilovin pomocí nejstaršího typu mlátičky cepové a modernější mlátičky zubové. Nebude chybět ani ruční mletí obilí a jako sladká tečka po dobře odvedené práci bude pro návštěvníky připravena k ochutnání opečená placka se švestkovými povidly.


přednáška Letectví ve východních Čechách v letech 1918 až 1938 - PhDr. Pavel Petr


úterý 21. října 2014 od 18 hodin v přednáškové místnosti muzea

Téma přednášky vychází z dlouhodobého badatelského zájmu autora, který vyvrcholil napsáním stejnojmenné rigorózní práce, obhájené na podzim roku 2006 na Ústavu historických věd Univerzity Hradec Králové. Svou pravidelnou přednáškovou činností pak Dr. Petr usiluje o zpřístupnění sledované problematiky širší veřejnosti, a to včetně upozornění na dlouhou a bohatou tradici vojenského i sportovního létání a výroby letadel na mnoha místech dnešního Pardubického kraje. V rámci šířeji vymezeného regionu východních Čech bude v časovém rozmezí let 1918 – 1938 v rámci přednášky popsána výstavba letišť, rozvoj a činnost útvarů vojenského letectva i rozvoj civilního (především sportovního) letectví i méně šťastné aspekty v podobě leteckých nehod a havárií.


Archeologie a experiment - Jak obléci pračlověka


pátek 17. října 2014

Téma: Vývoj odívání od doby kamenné po středověk, ukázky dobových textilních řemesel. Žáci uvidí nejenom, jak pestrá a vývojově bohaté byla móda v pravěku, ale dozví se také mnoho informací o jejích nositelích a společenstvech, která obývala naše území v dávné prehistorii. Budou si moci vyzkoušet některé z textilních technik, které byly pro naše předky součástí jejich každodennosti a také obléci rekonstrukce pravěkých oděvů a vyzkoušet tak na vlastní kůži, jaké to je být „pračlověkem“.
Klíčová slova: móda– archeologie – textilnictví - řemesla
RVP: Člověk a společnost. Dějepis – Nejstarší civilizace, kořeny evropské kultury - antické Řecko a Řím; střední Evropa a její styky s antickým Středomořím.

Průběh: Lektor seznámí žáky/studenty formou krátké komentované prohlídky výstavy s vývojem módy od pravěku po středověk a zopakuje základní poznatky. Poté se žáci rozdělí do 4 skupin a každá si na stanovišti vyzkouší řemeslo a má možnost se převléci do rekonstrukcí oděvů – cyklicky se střídají po 10 minutách.


Udělování cen Pardubického kraje

Opět po roce se otevírá možnost k nominacím na druhý ročník udělování cen kraje. Až do konce října mohou občané i organizace posílat své návrhy ve dvou kategoriích: Za zásluhy o Pardubický kraj a Cena Michala Rabase za záchranu.

Jak nominovat favority?

1. Nejjednodušší je vyplnit elektronický formulář na webu Pardubického kraje www.pardubickykraj.cz/oceneni-pardubickeho-kraje.

2. Nominace lze posílat také na e-mailovou adresu oceneni@pardubickykraj.cz.

3. Na recepci Krajského úřadu Pardubického kraje na Komenského náměstí 125 je k dispozici formulář, který vyplníte na místě nebo zašlete poštou. Formulář je také ke stažení na stránkách kraje.

Termín přijímání nominací je do 31. října 2014.

O udělení cen bude rozhodovat Zastupitelstvo Pardubického kraje. Slavnostní předávání se uskuteční na začátku roku 2014 za účasti široké veřejnosti


Cestovatelský festival Okolo světa 2014


24. - 28. listopadu 2014

Jedenáctý ročník cestovatelského festivalu Okolo světa uvede posluchače do evropských a asijských zemí, Severní Ameriky a dokonce do polárních krajů. Nabídne spoustu inspirace pro vlastní dobrodružství a výlety stejně tak, jako předvede neuvěřitelné situace, do kterých se běžný turista nikdy nedostane.

Pondělí 24. listopadu 2014
18:00 hodin
Zdeněk Špíšek: Island země mezi ledem a ohněm


Tyto dva živly zanechávají nesmazatelnou stopu ve zdejší krajině i na místních obyvatelích. Kde jinde Vás mohou nazvat „Þín Þorskur í því sauðdrukkinn“ v doslovném překladu: „Ty tresko, jsi opilý jak ovce“.
Záznam z cestovatelského deníku Zdeňka Špíška: „I přes problémy se zpožděním mého zavazadla vyrážíme na přechod oblasti, v Evropě tolik populární, sopky Ejafjallajökul. Počasí moc nepřeje. Každý den zaprší, ale i tak jsou Landmannalaugar a Jökulsárlón fascinující. Pro splnění turistické povinnosti navštěvujeme Gejsir, Gullfoss a Þingvellir. Stopem, po místním ,,Faraa puttanu‘‘ – cestování palcem, se dostáváme k sopce Snæfellsjökull. Zde podle knihy J.Verna profesor Lidensbrok sestoupil do středu země. My však nacházíme jen lávovou jeskyni s propastí…“

Úterý 25. listopadu 2014
18:00 hodin
Rudolf Krautschneider: Plavby do polárních krajů


Rudolf Krautschneider je známý český mořeplavec, světoběžník, vydavatel, ilustrátor a publicista. Navíc je to mořeplavec, který si svá plavidla staví sám. Jeho životním mottem se stal výrok: „Spousta kluků má sny o dobrodružství, o dálkách vonících exotickým kořením, dunících zvuky bubnů divošských rituálů nebo hukotem burácejících vln. Některým takový sen vydrží, ale jen málokdo udělá razantně rozhodující krok do neznáma a sám se na cestu za svými sny vydá.“ O svých obdivuhodných cestách napsal řadu knih, které po své přednášce rovněž představí. Návštěvníci se tak mohou těšit i na malou autogramiádu.

Středa 26. listopadu 2014
18:00 hodin
Honza Vlasák: Hory a idee Rumunska


Cestovatel a spoluzakladatel jedné úspěšné cestovní kanceláře Honza Vlasák jezdí na Balkán již od 70. let a stal se znamenitým průvodcem nejen po této krajině. O svých cestách napsal rovněž řadu knih, které bude možné po přednášce zakoupit a nechat autorem podepsat. Nápad, že svoji přednášku na cestovatelském festivalu bude věnovat právě Balkánu, se zrodil takto: „Koncem června jsem začal přemýšlet o tom, kam zavézt zlomený – teď už docela dobře zahojený - krček stehenní kosti na rehabilitaci a rozcvičení. Do Norska? Ne, do Norska ne. Tam je pohoda, žádný problém. O takovém vandru bych nedokázal sdělit nic zajímavého. Na Balkán? Ano. Balkán nikdy nezklamal. Jezdíme tam na čundry od sedmdesátých let. Že je tam nebezpečno? Nefungují „služby“? takovým řečem jsem se smál už tenkrát. Takže na jihovýchod!“

Čtvrtek 27. listopadu 2014
18:00 hodin
Zdeněk Sokol: Přechod "nejstudenější" hory planety - Denali (Mount McKinley)


Denali leží ve státě Aljaška (USA) v pohoří Alaska Range. Je to nejvyšší hora severní Ameriky a mnozí jí nazývají nejstudenější horou planety. Leží pouhých 179 mil jižně od polárního kruhu. Počasí je silně ovlivněno blízkostí Tichého oceánu a jejím prudkým vyvýšením nad okolní krajinu. Tato kombinace vytváří na Denali jedny z nejhorších klimatických podmínkek na zemi. Zdeněk Sokol tuto horu i přes všechna nebezpečí zdolal v roce 2007.

Pátek 28. listopadu 2014
18:00 hodin
Vladimír Lemberk - Etiopie - trochu jiná Afrika


Ze zdravotních důvodů neproběhne v pátek 28. listopadu avizovaná přednáška "Kristýna Urbanová: Buchara – město mojí duše". Namísto ní je připravena přednáška RNDr. Vladimíra Lemberka o Etiopii.

O zvláštních lidech, zvířatech, kávě, zpívajících dětech a podivných skalních kostelech, především však o trekování v nádherných habešských horách. Etiopie je zemí protikladů. Lze tu potkat lidi žijící jako v době kamenné, ale také moderní mrakodrapy a kanceláře předních světových firem. Cestovat je možno dálkovými autobusy, na koni nebo oslu, nejčastěji však pěšky. Jedny z nejvyšších afrických hor spadají do prolákliny 155 metrů pod hladinou moře. Nejsušší pouště přecházejí v deštné pralesy, vyprahlé pustiny bez živáčka v savany plné zvířat. Tato přednáška však není jen o těchto protikladech. Seznámí vás s obyčejnými lidmi z horských vesnic, kteří hosty zvou na kávový obřad. Navštívíme nejstarší křesťanské kostely v Africe, vykoupeme se v horkých pramenech a ocitneme se uprostřed hejna velkých opic.


Program ke stažení zde


Přednáška Ing. Pavla Marjánka – Choceňská letadla


úterý 11. listopadu 2014 od 18 hodin

Díky spojení kapitálu továrníka Ing. Jaroslava Mráze s talentem leteckého konstruktéra Ing. Pavla Beneše vznikla v Chocni počátkem roku 1935 nová letecká továrna. V nepříliš rozsáhlém zázemí pak vzniklo v krátkém časovém úseku rychle za sebou několik typů výkonných sportovních letadel, jejichž konstrukce snesla nejpřísnější srovnání s evropskou konkurencí. Známý letecký historik Pavel Marjánek patří k největším znalcům choceňské firmy a jejich výrobků.


Tradiční vánoční jarmark v muzeu


15. až 17. prosince 2014
od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin

Po delší časové odmlce Regionální muzeum opět pořádá tradiční řemeslný předvánoční jarmark. Letos se mohou návštěvníci těšit na šikovné ruce uměleckých řemeslnic a řemeslníků z blízkého i vzdálenějšího okolí, kteří budou předvádět, co všechno zvládnou vytvořit z nejrůznějších materiálů a pomocí širokého spektra rukodělných technik.
Prohlédnout si můžete originální výrobky z ručně paličkované krajky, textilní brože a šperky. Nebudou chybět ani ručně malované vánoční ozdoby ze dřeva a sádry, šperky a dekorativní předměty z Fimo hmoty, ručně malované textilní výrobky (tašky a trička).
K zakoupení bude rovněž originální keramika, výrobky z korálků (šperky, dečky) a zrcadel, skleněné šperky, výrobky upletené z pedigu, uháčkované z příze, ušité ze zipů, sešité ve stylu patchwork.
Paní Helena Veselá z Chlumetína na Vysočině přiveze do Vysokého Mýta na ukázku náročně zdobený perníkový "Betlém Mikoláše Alše" a návštěvníkům rovněž ukáže, jak se takové skvostné perníčky vlastně zdobí.
Prohlédnout si můžete i skládání papírových origami betlémů a výrobu ručně tkaných betlémů.
Své výrobky na jarmarku předvědou i klienti chráněné dílny Berenika a žáci Praktické školy v Chroustovicích.
Přijďte se podívat na výsledky práce šikovných rukou a nechte se inspirovat k vlastní tvorbě nebo k nákupu orignálních vánočních dárků.


Vlastníma rukama s muzejníky


čtvrtek 18. prosince 2014

Vánoční jarmark bude v letošním roce pokračovat ještě další výjimečnou akcí, kterou by chtěli zaměstnanci muzea přispět k Vašemu pohodovému prožití adventu.
Tvůrčí dílna „Vlastníma rukama s muzejníky“ Vám nabídne celou řadu vánočních výtvarných a řemeslných činností, které si můžete vyzkoušet a vyrobit si tak ozdobu či malý dárek. Naučíme Vás, jak se dělají voskové zvonky a svíčky, jak se zdobí skleněné vánoční ozdoby, drátují drobné předměty, vyrábí korálkové vánoční ozdoby, ozdobičky z papírového filigránu a lije olovo.


Vánoční koncert a živý betlém v kostele sv. Mikuláše ve Vraclavi


neděle 21. prosince 2014 od 17 hodin

Již tradiční akcí ve vraclavském Barokním areálu uzavírá Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě svoji letošní činnost. Nejprve v kostele sv. Mikuláše ve Vraclavi zazní Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání skvělého komorního vokálně-instrumentálního souboru ReBelcanto z Pardubic. Na koncert naváže večerní živý betlém v prostorách prameniště.
Zajištěno bude rovněž občerstvení k prohřátí ztuhlých kostí v mrazivému odventním večeru.
Pro zájemce bude z Vysokého Mýta vypraven zpáteční autobus. Odjezd v 16:40 hodin od budovy Městského úřadu.


Otevírací doba muzea během svátků

pondělí 22. 12. zavřeno
úterý 23. 12. 9:00 až 12:00, 13:00 až 17:00
středa 24. 12. (Štědrý den) zavřeno
čtvrtek 25. 12. (1. svátek vánoční) 9:00 až 12:00, 13:30 až 17:00
pátek 26. 12. (2. svátek vánoční) 9:00 až 12:00, 13:30 až 17:00
pondělí 29. 12. zavřeno
úterý 30. 12. 9:00 až 12:00, 13:00 až 17:00
středa 31. 12. (Silvestr) zavřeno
čtvrtek 1. 1. (Nový rok) zavřeno
pátek 2. 1. 9:00 až 12:00, 13:00 až 17:00
pondělí 5. 1. zavřeno


Komentované prohlídky výstavy Fenomén rozhlas

V rámci výstavy Fenomén rozhlas nabízíme komentované prohlídky pro školní kolektivy ve dnech 3. a 10 . března 2015 v době od 9. do 12. a od 13. do 16. hodiny.
Zájemcům z řad veřejnosti nabízíme také komentované prohlídky, a to pro skupiny alespoň 5 osob. Komentovaná prohlídka celé výstavy trvá 30 až 40 minut.
Objednávky na tel. č.: 465 461 952 (školní kolektivy) nebo 465 461 951 (veřejnost), popř. na e-mailové adrese: muzeum@muzeum.myto.cz


Cyklus přednášek Novodobé válečné konflikty III - přednáška Konflikt na východní Ukrajině


čtvrtek 16. dubna od 18 hodin
PhDr. Slavomír Horák, Ph.D.

V roce 2014 vypukl na Ukrajině konflikt, který hrozí (alespoň podle některých analytiků) přerůst v hlubokou a dlouhodobou konfrontaci mezi Ruskem a tzv. Západem. Přednáška by měla analyzovat příčiny konfliktu na Ukrajině, postoje vnitřních i vnějších aktérů konfliktu, analyzovat strategii hybridní války a možná řešení konfliktu. Přednášející je dlouhodobým pracovníkem Katedry ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd UK a zabývá se postsovětským prostorem.


Zahradní slavnost


Program koncertu

1. vstup:
Halle, halle, halle - karibská
Ešče si já pohár vína - moravská
Psát od prvních řádků - A. L. Webber
Kaki Lambe - africká, arr. Gri-gri
Zvony paní Lady Karneval - arr. L. Hána

2. vstup:
Cum de core - T.Susato, arr. J.Borre
To ta Hel´pa - slovenská,arr. Zb.Mrkos
Dona, Dona - anglický folk, Joan Baez
La cucaracha - mexická
Can-Can: Orfeus v podsvětí - J.Offenbach, arr. J.Eschliman

3. vstup:
Nad Myjavu vyšla hvězda - moravská
Porstmouth - irská,arr.Mike Oldfield
The Lion sleeps tonight - G.Weiss, H.Peretti, I.Creabre
Včelín - skupina Čechomor, arr.V.Milerová

4. vstup:
Život vždy z té lepší strany ber
V domě straší duch - J.Ježek
Klobouk ve křoví - J.Ježek
Šaty dělaj´ člověka - J.Ježek

5. vstup:
Dvě báby - Spirituál Kvintet
Oh Happy Day - E.Hawkins Singers
Aquarius/Let the sunshine In - G.MacDermot, arr.G.Gilpin

sbormistr: Věra Milerová
klavírní doprovod: Olga Mrázová
pěvecká sóla: Lenka Šlégrová, Mirka Pátková, Věra Milerová, Marek Harvan
flétny: Olga Mrázová, Martina Kučná
perkuse: Irena Lipavská
kytara: Marek Harvan

hosté:
housle: Monika Zerzánová
klavírní doprovod: Jan Klíma


1. ročník festivalu historické techniky Kujebácké rotování


sobota 2. května 2015

Slyšeli jste někdy stabilák? Ne slovo, ale jeho blafající zvuk. Pro naše předky to nebylo nic výjimečného, ale vždy jim to připomínalo práci. Ovšem tu největší dřinu za ně již vykonávaly stroje poháněné právě těmito stabiláky.
Náš festival historické techniky se odehraje od 9:00 do 16:30 hodin na vysokomýtském náměstí Přemysla Otakara II. Uvidíte jak spalovací i elektrické stabiláky pohánějí šrotovníky, pilu na kov, mlátičku na obilí, ale také dvě cirkulárky připomínající pilu dědy Komárka z filmu Na samotě u lesa. Každý z motorů, mezi nimiž nebudou chybět unikáty a rarity, Vám představíme a u strojů si přiblížíme, čím našim předkům pomáhaly.
Pokud Vás staré stroje unaví, můžete se osvěžit předváděním robotů sestavených a naprogramovaných studenty Gymnázia Vysoké Mýto, které Vás třeba nechají i řídit.


Plakát je možné stáhnout zde


Cyklus přednášek Novodobé válečné konflikty III - přednáška Válka na Jom kipur


čtvrtek 23. dubna od 18 hodin
Ing. Jaromír Vykoukal

Dne 6. října 1973 během židovského svátku Jom kipur (Den smíření) napadly mohutné armády Egypta a Sýrie Izrael. Podařilo se jim židovský stát zcela zaskočit a ten se ocitl na hranici ohrožení samotné existence. Dokázal však rychle reagovat a arabští útočníci brzy čelili enormnímu nasazení skvěle vycvičené armády, bojující o přežití své země. Došlo k největší tankové bitvě v poválečných dějinách.


Vysokomýtské letiště v závěru války


úterý 12. května 2015 od 18 hodin
Michal Plavec

V závěru války patřila vzdušná nadvláda spojencům a Němci se snažili zbývající letadla ukrývat na polních letištích menších měst. Ve Vysokém Mýtě se proto v závěru války objevilo několik desítek strojů z různých jednotek. Velení letiště se ujal arogantní major Arnulf Blasig, poslední velitel pilotní školy v Pardubicích, odmítající uznat německou kapitulaci o požadující tvrdá opatření proti květnovému povstání. Vysokomýtské letiště tak patřilo k posledním pevným bodům nacistické moci, dokud se jeho posádka nerozhodla zničit zbylá letadla a pokusit se probít na západ do amerického zajetí.


Příměstský tábor Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě na téma Pod africkým sluncem


24. až 28. srpna 2015

Příměstský tábor se uskuteční v prostorách Regionálního muzea. Pedagogický dozor bude zajištěn po celý den i v době polední pauzy. Děti si s sebou mohou vzít malé občerstvení. Pokud budou děti odcházet na oběd domů, je třeba to nahlásit pedagogickému dozoru.

Cena programu je 850,- Kč. Žádáme rodiče o zaplacení tábora do konce července 2015 v pokladně muzea.

Věk dětí 6 až 12 let.
Maximálně 15 dětí (přihlášky jsou k dostání v pokladně muzea nebo je možné je stáhnout níže)

Sraz dětí bude vždy v době od 8:30 do 9:00, denní program bude ukončen v 15:30. Polední pauza je od 11:30 – 12:30.

Program bude upřesněný později.


přihláška na stažení zde


Noc kostelů 2015


29. května 2015, 14:00 – 22:00

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě se letos výjimečně zapojí namísto festivalu Muzejních nocí do celorepublikového festivalu Noc kostelů 2015 s Barokním areálem ve Vraclavi, která se uskuteční v pátek 29. května. Programem ožije celý vraclavský Barokní areál již od 14:00 hodin odpoledne. Tématem pro letošní rok se stane slavná lázeňská minulost místa. Zábava je připravena pro rodiny s dětmi, které si zahrají o sladké ceny ve hře s poustevníkem Františkem a společně s rodiči si mohou vyrobit bylinný čaj nebo bylinnou koupel v tvořivé dílně Síla bylinek. Po celý den bude otevřena nová výstava Lázeňství a léčitelství v proudu času i kostel sv. Mikuláše s unikátní památkou barokního sochařství - Křížovou cestou z Hedče. Nebude chybět ani lázeňské popíjení „zázračné vraclavské vody“ a jako v každých dobrých lázních si návštěvníci vedle relaxace těla mohou dopřát i osvěžení ducha. V 18:00 hodin obzory návštěvníků rozšíří přednáška památkářky Kateřiny Křížkovské s názvem Lázeňství jako kulturní fenomén českého baroka. O hudební zábavu v lázních se postarají dva koncerty smíšeného pěveckého sboru Musica da Chiesa od 19:30 a od 20:30 hodin. Za nočního šera se mohou návštěvníci pokochat pohledem na hru světel a stínů při netradičním osvětlení kostela i pramene se „zázračnou“ vodou.
Podrobný program naleznete na www.nockostelu.cz, na stránkách vysokomýtské farnosti, která převzala duchovní záštitu nad vraclavskou Nocí kostelů 2015, i na webových a facebookových stránkách muzea.


Přednáška Kateřiny Křížkovské, Lázeňství jako kulturní fenomén českého baroka


29. května od 18:00 hodin, Barokní areál Vraclav

Barokní lázeňská místa byla typickým projevem tehdejší mystiky a nabízela péči o lidské tělo i duši. Navíc si vytvářela svoji specifickou symboliku, která je pro nás již těžko pochopitelná. Přednášející Kateřina Křížkovská je památkářkou Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích. Zajímá se především o lázeňská místa zakládaná hrabětem Františkem Antonínem Šporkem, ale má rovněž široký přehled o historii lázeňství.


Den komentovaných prohlídek expozic a výstav RMVM


pátek 24. dubna 2015

K 15. výročí krajů otevírá Pardubický kraj své kulturní instituce veřejnosti. V rámci této akce Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě v pátek 24. dubna 2015 pořádá Den komentovaných prohlídek.
Návštěvníci budou mít zdarma vstup do expozic firmy Sodomka a Kabinet militária a na výstavy Květen 1945 a Trampská abeceda. V každé z výstav a expozic se jim bude věnovat buď přímo jejich kurátor, anebo odborník, který na jejich přípravě spolupracoval.


Plakát je možné stáhnout zde


Vstup zdarma na výstavy a expozice Regionálního muzea


čtvrtek 7. května 2015 od 13 do 17 hodin

V rámci Pietního aktu u příležitosti 70. výročí ukončení druhé světové války a uctění válečných obětí, které se koná ve čtvrtek 7. května 2015 od 15 hodin na vysokomýtském hřbitově, bude téhož dne od 13 do 17 hodin vstup zdarma na výstavy a expozice Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.


Plakát akce je možno shlédnout zde


Procházka s archivářem


Místa vojenské historie

čtvrtek 10. září, sraz u morového sloupu na náměstí v 18 hodin
Až do roku 1990 byla historie Vysokého Mýta nerozlučně spjata s vojenstvím a armádou. Stavem městské zbrojnice se zabývá jedna z nejstarších dochovaných listin městského archivu, významnou roli hrála vysokomýtská hotovost v době husitství či za vlády Jiřího z Poděbrad. Odlišné souvislosti ve vztahu k městu přinesla vojenská posádka po porážce stavovského povstání, zajímavou kapitolu představují c. k. pluky po polovině 19. století, československá armáda před válkou i po ní a sovětští vojáci po roce 1968.


IX. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto


sobota 6. června 2015

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě a Společnost přátel Carrosserie Sodomka ve spolupráci s Iveco Czech Republic, a. s. a Městem Vysokým Mýtem Vás zvou na IX. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto a XX. setkání Společnosti přátel Carrosserie Sodomka.


Program

Na náměstí Přemysla Otakara II.

Moderuje Václav Kopta

9:00 Zahájení

9:00 až 11:00 Vystavení automobilů s karoseriemi Sodomka

9:00 až 11:45 Selfie v dobovém dámském klobouku

9:00 až 12:00 Dětské veterány (kočárky vyrobené do r. 1950)

9:30 až 12:00 Jízdy autobusem RTO po Vysokém Mýtě (poslední odjezd 11:30)

9:00 až 13:00 Kočár – jízdy po středu města

9:00 až 16:00 Vystavení historických autobusů

9:00 až 16:00 Dřevěné pohyblivé bagry

9:30 až 9:45 Komentované ukázky dětských kočárků

9:45 až 10:00 Četnická pátrací stanice Pardubice – ukázky činnosti Stráže obrany státu

10:00 až 10:30 Komentovaná prohlídka historických automobilů s karoseriemi Sodomka

10:30 až 10:45 Módní přehlídka oděvů z 30. a 40. let 20. století

11:30 až 11:45 Četnická pátrací stanice Pardubice – ukázky činnosti Stráže obrany státu

12:00 až 12:45 Koncert Saxofonového kvarteta

13:30 až 15:00 Jízdy autobusem RTO po Vysokém Mýtě (poslední odjezd 14:30)

14:00 až 14:30 Defilé automobilů s karoseriemi Sodomka

14:30 až 16:00 Vystavení automobilů s karoseriemi Sodomka a anketa o nejelegantnější vůz

14:30 až 15:30 Historická plášťová kola
A) jízda elegance (14:30 až 15:00 )
B) závod ženy a muži (15:00 až 15:30 )

15:45 Vyhlášení vítězů jízdy elegance a závodu historických plášťových kol

16:00 až 16:30 Komentovaná prohlídka historických autobusů Karosa

16:45 Vyhlášení ankety o nejelegantnější tři automobily s karoseriemi Sodomka

16:45 Vyhlášení ankety o nejhezčí historický autobus Karosa


Hudební část
17:00 až 18:00 Cirkus Blues

18:00 až 19:00 Ondřej Havelka a Melody Makers

19:00 až 20:00 Mothers Angels

20:00 až 21:00 Laura a její tygři

21:00 až 21:15 Slavnostní ohňostroj


V prostorách RMVM

9:00 až 17:00 Výstava Svět modelových kolejišť

Plakát ke stažení zde


Vernisáž výstavy Pod africkým sluncem


21. června od 14:00

Výstava bude zahájena slavností, na které vás budou doprovázet chutě, vůně a hudba Afriky. Využijte jedinečné šance ochutnat originální africké jídlo i pití a poslechnout si africké hudebníky. Výstavou provede kurátorka Hana Lamatová společně s Janou Jirouškovou, kurátorkou afrických sbírek Náprskova muzea v Praze.


Pod africkým sluncem


Slavnostní zakončení

V neděli 30. srpna zakončí Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě výstavu s názvem Pod africkým sluncem, která prezentuje africké kmenové umění a díla českého uměleckého primitivismu. Během slavnostního zakončení výstavy jsou připraveny akce pro všechny věkové skupiny, ale zaměřeno je především na rodiny s dětmi.

Program:
14.00 zahájení, africký příběh v podání Martina Haka
14.30 komentovaná prohlídka s Janou Jirouškouvou (kurátorka sbírky afrického umění Náprstkova muzea v Praze)
15.00 africký příběh Martina Haka
15.30 výtvarná dílna
16.00 komentovaná prohídka s Hanou Lamatovou (autorka výstavy)


2. ročník fotografické soutěže Muzeum Photo 2015

A) Téma soutěže
Fotografie s muzejní a galerijní tématikou vzniklé v období od 1. června 2014 do 31. října 2015.

B) Soutěžní kategorie:
1) Život v muzeu
Snímky z vernisáží, pořádaných akcí, workshopů, nebo třeba obyčejné momentky z denního běžného provozu muzejních a galerijních institucí. Jednoduše vše, kde existuje nějaký vztah mezi člověkem, institucí a uměním.

2) Kreativita v muzeu
Snímky převážně výtvarného pojetí např. sbírkových či jiných předmětů, výstavních
prostor, nebo kreativní vizuálně osobité uchopení jakéhokoliv tématu, který má určitý
vztah k muzeu či galerii.

C) Termín soutěže:
1. 6. 2015 – 31. 10. 2015

D) Podmínky soutěže:
Účastník se zapojí do soutěže zasláním přihlášky a minimálně jedné fotografie, maximálně však pěti kusů fotografií, které svým pojetím splňují téma soutěže. Vzor přihlášky je volně ke stažení na adrese: www.mzm.cz/soutěže

Soutěžní fotografie (zvětšeniny) musí mít minimální rozměr 30x40 cm. Na rubovou stranu fotografií napište jméno, příjmení, název a kategorii, do které snímek přihlašujete.
K soutěžním fotografiím musí být přiložena i jejich datová podoba na CD/DVD.
Datová podoba snímků musí splňovat následující parametry:
- minimální rozměr 3500 x 2200 pixelů
- rozlišení 300 dpi
- formát JPG v barevném prostoru RGB.
Soutěžní fotografie spolu s vytištěnou přihláškou a přiloženou datovou podobou na CD/DVD, doručte osobně nebo zašlete nejpozději do 31. října 2015 na adresu pořadatele:
Moravské zemské muzeum
Zelný trh 6
659 37 Brno
Kontaktní osoba: Mgr. Eva Pánková
tel. +420 533 435 273
mobil: +420 606 738 098
e-mail: epankova@mzm.cz

• Odesláním soutěžní fotografie se má za to, že účastník soutěže byl seznámen s pravidly soutěže a tato pravidla respektuje. Účastník rovněž tímto potvrzuje své autorství a souhlas s užitím soutěžního díla (fotografií) v souladu s účelem a určením, a to neomezeně co do místa, času a teritoriálního rozsahu a všemi způsoby užití, tj. zejména s jejím užitím ve výstavě, ve sdělovacích prostředcích, v tisku, na internetu (především k prezentaci muzea, prezentaci soutěže) a také s tím, že pořadatel je oprávněn uveřejnit jména, podobizny a obrazové či zvukové záznamy výherců ve sdělovacích prostředcích a v propagačních materiálech pořadatele této soutěže.
• Odesláním soutěžní fotografie dává účastník soutěže pořadateli souhlas k bezplatnému zveřejnění zaslaných snímků a/nebo jejich částí všemi obvyklými způsoby na komunikačních médiích bez ohledu na jejich povahu a určení, včetně internetu, bez časového, územního, množstevního a místního omezení. Toto zahrnuje také právo soutěžní snímky užít a upravit způsobem, který nesnižuje jejich hodnotu, spojit je s jinými díly nebo zařadit do díla souborného, a to ať v souvislosti s propagací této soutěže (včetně budoucích ročníků) pořadatelem nebo osob na soutěži zúčastněných, či pro jakýkoli jiný účel určený pořadatelem. Tento souhlas se vztahuje i na třetí osoby, kterým pořadatel snímek v souladu s jeho určením poskytne.
• Soutěžní fotografie musí být vždy zaslána s vyplněnou přihláškou, jinak bude fotografie ze soutěže vyřazena.
• Přihlášky, které nebudou obsahovat náležitosti stanovené podmínkami soutěže, budou ze soutěže vyloučeny a nebudou hodnoceny.
• Fotografie poslané do soutěže nelze v průběhu soutěže upravovat (měnit název, popis apod.).
• Pořadatel soutěže si vyhrazuje právo vyřadit soutěžní fotografie, které jsou v rozporu s dobrými mravy a veřejným pořádkem (především s vulgárním či jiným nevhodným obsahem), popřípadě neodpovídají požadovanému zadání.
• Pořadatel nenese odpovědnost za selhání doručení, telefonů, lidská selhání nebo selhání počítačů či za chyby připojení, telefonů, telefonních linek nebo systémů, přetížení na Internetu nebo jakékoli webové stránce, za technické nebo mechanické vady či za jiné vady nebo chyby způsobené vybavením, programem, lidskou chybou nebo jiným způsobem, ani za jakoukoli újmu či vady či za jiné vady nebo chyby způsobené vybavením, programem, lidskou chybou nebo jiným způsobem, ani za jakoukoli újmu či škodu způsobenou na počítači účastníka nebo jakékoli jiné osoby související s účastí v soutěži nebo vzniklé v jejím důsledku.
• Výhry nelze vymáhat soudní cestou. Pořadatel nenese žádnou odpovědnost za jakákoli rizika a závazky související s výhrou a jejím užíváním.
• Výhry v soutěži jsou nepřevoditelné.
• Z účasti na soutěži jsou vyloučeni pracovníci MZM a jejich rodinní příslušníci.
• Pořadatel si vyhrazuje právo soutěž zrušit ze závažných důvodů, a to bez náhrady.
• Fotografie přihlášené do soutěže se autorům nevracejí a zůstávají pořadateli.
• Další práva a povinnosti, které nejsou v těchto podmínkách upraveny, se řídí občanským zákoníkem.
• Pořadatel soutěže si vyhrazuje právo neudělit první, druhou nebo třetí cenu, případně udělit více cen na témže stupni.
E) Hodnocení
Fotografie zaslané do soutěže posoudí odborná porota určená pořadatelem. Snímky budou porotě prezentovány anonymně. Porota má právo, v zájmu zkvalitnění soutěže, rozhodnout o neudělení ceny v kterékoliv z kategorií.
Výsledky soutěže Muzeum Photo 2015 budou vyhlášeny na tiskové konferenci pořádané pořadatelem.
F) Ceny v soutěžních kategoriích
V každé z obou soutěžních kategorií odborná porota udělí první, druhou a třetí cenu. Držitelé prvních cen jednotlivých kategorií získávají finanční odměnu 3.000 Kč. Držitelé druhých cen získávají 2.000 Kč a držitelé třetích cen získávají 1.000 Kč.
Oceněné a další vybrané práce budou vystaveny na výstavě v prostorách Moravského zemského muzea a k výstavě bude vydán elektronický katalog. Datum uvedení výstavy bude upřesněno pořadatelem po vyhlášení výsledků soutěže.

Plakát ke stažení zde


Procházka s kurátorkou


S muzejníky na pivo II.

čtvrtek 17. září, sraz před muzeem v 18:00
Projděte se s fundovanou průvodkyní po historii hospod a hostinců ve Vysokém Mýtě, které mělo díky vojenské posádce těchto zařízení více než jiná okolní města. S kurátorkou se sejdete v šest večer před Regionálním muzeem, navštívíte zaniklá místa hospod a restaurací, která jsou dosud ve vzpomínkách pamětníků, i místa dávno zapomenutá.


Vánoční jarmark v muzeu


8. prosince - 11. prosince

Úterý 8.12.
Vlastníma rukama s muzejníky

Středa 9.12.
řezbářská dílna, perníčky, měděné šperky, drátování, paličkovaná krajka, patchwork, výroba svíček

Čtvrtek 10.12.
textilní brože, výroba přáníček, vánoční vazby, figurky ze šustí, patchwork, výroba svíček, perníčky, řezbářská dílna

Pátek 11.12.
vytlačovaný marcipán, svíčky, adventní dekorace, brože, výroba přáníček, figurky ze šustí, řezbářská dílna, patchwork

Peří dereme každý den!

Plakát a podrobný program ke stažení


Projížďka s etnografem


Za mlýny na řece Loučné II.

sobota 12. září 2015, začátek ve 14:00 hodin, náměstí Přemysla Otakara II,
předpokládaný konec mezi 18. a 19 hodinou


Jestliže naše putování za vodními mlýny v loňském roce směřovalo k Janovičkám a Zámrsku, letos se na bicyklech vydáme opačným směrem, tedy proti proudu řeky Loučné.
A nemusíme se obávat, že nebude co k vidění. Vždyť jen z Vysokého Mýta do Tržku bychom v minulosti napočítali 13 mlýnů. Většina z nich dosud stojí a nejde o žádné všední objekty.
Dozvíme se něco o významných osobnostech, které se k nim vztahují. O prvenstvích, která patří k vysokomýtskému mlýnu Sárovci a tržeckému Faulhammerovu mlýnu.
Z dálky nahlédneme na jeden velmi archaický mlýn dochovaný dosud se starým tzv. českým mlecím složením a do dnešních dob existujícím, byť již částečně rozpadlým dřevěným vodním kolem na vrchní vodu.
K vodním mlýnům patřily i další objekty využívající vodní pohon. Prozradíme tedy, že cestou „narazíme“ také na dvě pily. Řekneme si, proč mlýny mají ve svých jménech slovo valcha, co to bývala šlejferna, holendr nebo jahelka.
Uvidíme ovšem i unikátní areál tvořený starým a novým mlýnem, ubytovnou mlynářské chasy zvanou „Domov mlynářských“ a skladem mlýnských výrobků u železniční trati.
A pro zvídavé můžeme slíbit i návštěvu jedné mlýnice s kompletně dochovaným uměleckým mlecím složením. Zní Vám to nezvykle? Pokud s námi vyjedete na druhé putování za mlýny, určitě se dozvíte, co to znamená a proč na takové vybavení byly mlynáři pyšní a všude je uváděli.

TZ Projížďka s etnografem


Muzikál Kazatel


sobota 5. září 14:30, Barokní areál na Vraclavi

V sobotu 5. září u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví bude v Barokním areálu na Vraclavi ve 14:30 uvedena komorní verze původního muzikálu Zdeňka Plecha Kazatel.
Kazatel je původní český muzikál inspirovaný postavou Mistra Jana Husa. Jeho autorem je mladý barytonista Zdeněk Plech, který v době vzniku muzikálu ještě studoval JAMU v Brně.
Poprvé ho na scénu uvedlo sdružení Verbum et musica, ve své původní podobě se naposled hrál v Táboře v roce 2005. Současnou komorní verzi nastudovali členové Československé církve husitské v Brně Židenicích.

TZ-Dny evropského kulturního dědictví


Vánoční koncert a živý betlém v kostele sv. Mikuláše ve Vraclavi


Neděle 20.12. od 17:00

Regionální muzeum uzavírá svou letošní činnost tradičním vánočním koncertem v kostele sv. Mikuláše na Vraclavi. V barokních prostorách tento rok vystoupí vysokomýtský sbor Otakar, návštěvníci si budou moci prohlédnout živý betlém a společně zazpívat koledy.
Jako každý rok i letos nabídneme vánoční punč a horký čaj.
Pro zájemce bude z Vysokého Mýta vypraven speciální autobus. Odjezd v 16:40 hodin od budovy Městského úřadu.


Procházka s archeologem


Výlet na Hrádníky

sobota 3. října, sraz na vysokomýtském autobusovém nádraží ve 13:00, předpokládaný návrat do 18:00
První říjnovou sobotu se uskuteční letošní vycházka s archeologem. Cílem tentokrát bude lokalita Hrádníky u Chocně, k. ú. Zářecká Lhota. Zde se nachází pravěké hradiště z pozdní doby bronzové a vrcholně středověký hrádek. O středověkém opevnění jsme do nedávna neměli prakticky žádné informace, průzkum v nedávné době přinesl celou řadu nálezů, z nichž některé jsou dosti neobvyklé a podstatným způsobem přispívají k představě o době vzniku a trvání hrádku.

Archeologova poznámka na okraj: Autobus se až na lokalitu nedostane, je potřeba počítat s tím, že se půjde tak 2 km tam a totéž zpět pěšky. A tyto lokality bývají zpravidla na kopcích.


Život a doba spisovatele Karla Čapka - vernisáž


neděle 18. října od 14:00

Součástí vernisáže bude čtení z povídek Karla Čapka v podání vysokomýtských ochotníků z divadelního spolku Šembera. Ostatně, jedna z povídek nebude „jen“ čtená, ale i zinscenovaná.


Cyklus Historické fotografie Vaší vesnice – promítání (Vraclav + Sruby)


Středa 4.11. od 18.00, Sruby – moštárna
Středa 11.11. od 18.00, Vraclav – Kulturní dům

Promítání historických snímků dané obce (nejen) z bohatého archivu Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě spojené s doplňujícím komentářem etnologa PhDr. Radima Urbánka. Nový cyklus bude zahájený besedou nad starými fotografiemi Srubů a o týden později Vraclavi a nejbližšího okolí. K vidění budou jak unikátní fotografie z 19. století, tak třeba snímky z 50. let století minulého.

Chcete, abychom promítali historické snímky také Vaší vesnice? Neváhejte nás kontaktovat - pokud bude v našich sbírkách dostatek fotografií, rádi u Vás přednášku uskutečníme.


XII. ročník cestovatelského festivalu Okolo světa


23.11. - 27. 11. od 18:00, přednášková místnost muzea

Pondělí 23. listopadu 2015
18:00 hodin
Zdeněk Hübner: Ekvádor

Po přistání v Quitu strávíme většinu času v Andách, kde ostatně v tropech v podmínkách tzv. věčného jara žije většina Ekvádorců. Co prožijeme? Vlastně uvidíme? Památník na rovníku, stará koloniální města, výlet ke Cotopaxi, indiánský trh, výlet na pacifické Isla de la Plata (Stříbrné ostrovy; tzv. Galapágy pro chudé). Poté se ještě vypravíme na vypůjčeném kole z lázeňského města Baňos k amazonskému přítoku Rio Napo, kde nás možná ohrozí kajmani či piraně...

Úterý 24. listopadu 2015
18:00 hodin
Alena Pirklová: Kouzlo jižní Afriky

Vydejme se na cestu z Kapského města v Jihoafrické republice přes Namibii, Botswanu a Zimbabwe a zpátky do Jihoafrické republice. V dokonale pestré směsici až neuvěřitelných věcí uvidíme skalní malby původních obyvatel, největší meteorit na světě (3 m dlouhý a 1 m vysoký), tulení kolonie Cape Cross Bay, rudé hory a vyschlé koryto vodopádu v Brandbergu, národní park Ethosha, až 400 m vysoké písečné duny Namib, řeku Okavango, park CHOBÉ a nesmí chybět slavné Viktoriiny vodopády. Na zpáteční cestě položíme v „parlamentu“ právě zesnulému (5.12.) bývalému prezidentu Nelsonu Mandelovi květiny.

Středa 25. listopadu 2015
18:00 hodin
Vladimír Lemberk: Barma – asijská kráska

Povídání o zemi, kde se zastavil čas. O zemi, která nám dá představu, jak vypadala Asie před sto i více lety. Po dlouhá desetiletí izolovaná země se otevírá turistům a má věru co nabídnout. Překvapí množstvím chrámů a budhistických mnichů, přírodními krásami, ale hlavně otevřeností a přátelstvím obyčejných lidí. Přijmeme pozvání k jídlu v mnišském klášteře, pronikneme do způsobu výroby řady produktů, která se od středověku nezměnila a na vlastní kůži vyzkoušíme lidový make-up barmských žen. Víte, kde se nachází největší kniha na světě?

Čtvrtek 26. listopadu 2015
18:00 hodin
Marcela a Zdeněk Švecovi: Lehokolmo ze Štýrského Hradce do Albánie

V prosinci 2014 do rodiny přibylo nové lehokolo a hned mu bylo třeba ukázat svět. Okamžitě vznikl plán na léto: dopravit se vlastními silami za přáteli v Tetovu a pokračovat do Albánie. Jet nejkratší cestou by nebylo příliš zajímavé, a tak vznikla trasa přes hory, doly, lesy, lány, moře, ostrovy i soutěsky, čítající téměř 2000 kilometrů. Času nebylo nazbyt, takže vedle lehomiláčků zajišťovaly dopravu také vlak, přívoz, trajekt, loďka i letadlo...

Pátek 27. listopadu 2015
18:00 hodin
Filip Hostýnek, Radim Vaňous, Ondra Urbánek: Indie

V zemi, jakou je Indie, může cestovatel počítat se vším, ale stejně je neustále něčím překvapený. Indy, krajinou, Tibeťany, jídlem a jeho kořením, dopravními prostředky a maximálním využitím jejich kapacity, řešením problémů s odpadky, chudobu i bohatstvím. Ale i tím, koho lze potkat v zapadlé horské vesnici.


Plakát ke stažení


Vánočná nákupní šílenství před mnoha lety - vernisáž


Neděle 15. listopadu od 14:00

Návštěvníci se budou moci zaposlouchat do hudebních interpretací Dua sester Kosteleckých a absolvovat komentovanou prohlídku s kurátorkou Helenou Milerovou.


Archeologie a experiment - Život v mezolitu


Úterý 27. října 2015, 8:00 - 14:00

Téma: Přiblížení životních podmínek posledních lovců a sběračů na území východních Čech. Žáci se dozvědí některé detaily z každodenního života lidských skupin na sklonku doby ledové. Budou seznámeni s důkazy o pobytu těchto skupin na území Pardubického kraje.

Klíčová slova: archeologie - mezolit – životní podmínky – východní Čechy.

RVP: Člověk a společnost. Dějepis – konec doby ledové – poslední lovci a sběrači ve střední Evropě.

Průběh: Krátké pásmo věnované životu v mezolitu začne promítáním dvanáctiminutového filmu, natočeného v okolí Chocně. Součástí programu bude i prohlídka rekvizit použitých při natáčení a originální mezolitické nálezy z našeho regionu. Tyto předměty poskytnou témata pro následnou diskuzi se žáky.

Co si žáci odnesou: Základní znalost o období mezolitu a schopnost odlišit ho paleolitu a neolitu.
Mezolit je zajímavé období, způsob lidského života vychází z tradic konce doby ledové, ale v podmínkách klimatu mnohem vlhčího a teplejšího. Zemědělská revoluce ještě nedorazila, proto lidé žijí jako lovci a sběrači. Nezanechali po sobě příliš památek, to vedlo k domněnce, že jich v Evropě příliš nebylo, ale novější výzkumy naznačují, že bychom jen těžko našli místo, kde se tito lidé nepohybovali.

Pomůcky: Žáci si nemusí přinést žádné pomůcky, jediné, co je třeba, jsou záludné dotazy k podrobnostem života v mezolitu: Jak najdeme důkaz o přítomnosti člověka, který se tu před 10000 lety zastavil rybařit? Jak vypadala krajina, v které se pohybovali? Čistili si zuby? Kolik měli dětí? Chodili nakupovat? Společně zkusíme hledat odpovědi.


Délka programu bude přibližně 45 minut a je určen maximálně pro skupinu 30 lidí. Z tohoto důvodu Vás prosíme o telefonické objednávání na tel. č. 465 461 952. Cena za jednoho studenta je 10 Kč, pedagogický doprovod vstup zdarma. Kontaktní osoba pro dotazy Tomáš Bek: 465 461 962.


Komponovaný večer  Lidský příběh z 50. let


Čtvrtek 19. 11. od 18:00 hodin

Vesnické prostředí v mnoha z nás vyvolává až lyrickou představu klidného života, ale v 50. letech minulého století tomu tak rozhodně nebylo. Džbánovský spolek Dobroděj nám v komponovaném večeru převypráví příběh o lidech jako jsme my, avšak tvrdě postižených likvidací selských rodů komunistickou mocí. Z dnešní společnosti se téměř vytratilo slovo slušnost - připomeňme si dobu, která k tomu přispěla.


Fenomén československého filmového plakátu od 60. do 80. let 20. století


Neděle 24. ledna od 14:00

Slavnostní zahájení výstavy včetně komentované prohlídky proběhne za účasti známé výtvarnice Olgy Poláčkové-Vyleťalové, kromě jiného autorky filmového plakátu Něžná, který získal ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes roku 1973.


Promítej i ty - Všechen čas na světě


Čtvrtek 18. února od 18:00

Poetický, humorný a především inspirující dokument je kronikou života rodiny, která se rozhodla opustit společnost založenou na kontrole času a dodržování termínů. Rodiče a tři malé děti za sebou nechají pohodlí domova, aby po devět měsíců žili v daleké divočině kanadského severu. Dlouhou severskou zimu tráví v malé chatě uprostřed lesů, kde není voda, elektřina, internet, nevede sem žádná silnice. A nejsou tu ani žádné hodiny. Film byl natáčen v oblasti Yukonu, bez tradičního zázemí filmového štábu. Vznikl tak hluboce osobní rodinný dokument na téma odstřižení se od světa plného technologií a stresu v zájmu opětného propojení s našimi blízkými v přirozeném prostředí.

V rámci promítání bude možné zakoupit si čaj či kávu od vysokomýtského Chocathé. Vstup na promítání je zdarma.Plakát ke stažení

TZ ke stažení

Festival Sodomkovo Vysoké Mýto

Již VI. ročník tradiční akce bude letos obohacen o stroje na pohon vodní páry. Při troše štěstí proběhnou ukázky jízdy restaurovaného parního válce z roku 1936, jehož váha činí 12 tun a přitom dosahoval rychlosti až 13 km/h!
Část odpoledního programu pak vyplní uvedení tří historických parních hasicích stříkaček do chodu. Děti jistě potěší malá zahradní železnice pana Síče, na které se mohou svézt.


HLAVNÍ PROGRAM
Sobota 9. června


Dopoledne (9:00 – 12:00)
9:00 – 11:00 XVII. Setkání historických vozů s karosérií Sodomka
9:30 – 9:45 Komentované ukázky práce četnictva a policie
9:45 – 10:15 Módní přehlídka
10:15 – 10:30 Komentované ukázky práce četnictva a policie
10:30 – 11:45 Vystoupení skupiny Raz – dva – tři patrola

Po celé dopoledne:
Sraz historických automobilů a motocyklů do roku výroby 1950; sraz hasičských vozů Praga RN; vystavení tří parních hasičských stříkaček;vyhlídkové jízdy po Vysokém Mýtě autobusem RTO, pro děti jízda na zmenšenině parního vlaku

Odpolední a večerní program (13:30 – 20:00)
13:30 – 16:30 Vyjížďka historických automobilů Sodomka
13:30 – 17:00 Vyhlídkové jízdy po Vysokém Mýtě autobusem RTO
13:30 – 17:00 Pro děti jízda na zmenšenině parního vlaku

13:30 – 13:45 Komentované ukázky práce četnictva a policie
14:00 – 15:00 Roztopení parního válce z roku 1936 a ukázka jeho jízdy
14:00 – 15:00 HASIČSKÁ HODINKA
Komentovaná přehlídka vozu Praga RN
Ukázka historických hasičských dovedností:hašení ruční,parní a motorovou stříkačkou
15:00 – 15:15 Komentované ukázky práce četnictva a policie
15:15 – 15:45 Jízda elegance historických plášťových kol
15:45 – 16:15 Závody historických plášťových kol
16:30 – 17:30 Příjezd a vystavení historických automobilů Sodomka
17:15 – 18:00 Black buřiňos (Týniště nad Orlicí)
18:00 – Slavnostní pokřtění nově renovovaného dětského automobilu Sodomka
19:00 - Láďa Kerndl se svým orchestrem

!!ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA!!

Pozvánka ke stažení zde


O filmu


Otázky a odpovědi

Příměstský tábor Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě
20. – 24. srpna 2012
Po stopách Sedícího Býka


Příměstský tábor s indiánskou tématikou se uskuteční v prostorách Regionálního muzea. Pedagogický dozor bude zajištěn po celý den i v době polední pauzy. Pokud budou děti odcházet na oběd domů, stačí nahlásit předem. Děti si s sebou mohou vzít malé občerstvení.

Cena programu je 850,- Kč. Žádámě rodiče o zaplacení tábora do konce července 2012 v pokladně muzea.

Věk dětí 6 až 12 let.
Max 15 dětí (přihlášky k dostání v muzeu)
Sraz dětí bude vždy od 8:30 – 9:00, denní program bude ukončen v 15:30. Polední pauza je od 11:30 – 12:30.Program příměstského tábora
Celý týden bude protkán mnoha soutěžemi skupin i jednotlivců, tvořením, na konci týdne proběhne vyhlášení vítězů a rozdělení zajímavých indiánských cen. Na ceremonii možná přijde i sám velký Sedící Býk.


Pondělí 20.8. Tatanka Yotanka (ind. Sedící Býk)
- Komentovaná prohlídka výstavy Sedící Býk, seznámení s indiánskou tématikou, fotografický koutek.
- Indiánské tvoření – Staň se Indiánem! Vytvoření vlastního indiánského oděvu, volba indiánského jména, výklad indiánského horoskopu, posvátná Iniciace ( zkouška pravého Indiána)
- vlastní výroba – náramek přátelství, talisman do snu, ptačí talisman

Úterý 21.8. Výlet do Náprstkova muzea v Praze
- návštěva poutavé stálé expozice Náprstkova muzea – Amerika (doklady života a kultury původních obyvatel)
- děti se prostřednictvím originálních sbírkových předmětů seznámí s původními národy Severní i Jižní Ameriky, zejména s prérijními indiány - na vlastní oči uvidí např. malovaný bizoní plášť, lovecké zbraně Dakotů, předměty denní potřeby atd.
- vstupné a cestovné hrazeno z ceny tábora
- s sebou občerstvení na celý den

Středa 22.8. Dobrodružství Karla Maye
- seznámení se spisovatelem dobrodružné literatury Karlem Mayem
- černá hodinka – čtení příběhů Karla Maye
- barevná hodinka – promítání nejslavnějšího filmového zpracování knihy Karla Maye – Poklad na stříbrném jezeře
- Spisovatelem - být či nebýt? Vymyšlení vlastního dobrodružného příběhu, možnost si ho napsat nebo namalovat v komiksové podobě

Čtvrtek 23.8. Po stopách Indiánského zlata – Kukuřice
- pěší výlet do okolí Vysokého Mýta, seznámení se s původem vzácné plodiny - kukuřice, jejího využití v indiánské vesnici
- Hry bez hranic – indiánské soutěže
- táborák – opékání špekáčků, zhotovení kukuřičných placek
- večer možnost Muzejního nocování (dozor zajištěn, s sebou spacák, karimatku, občerstvení)
- Proč se nebát Velkého Manitou - vyprávění indiánských příběhů

Pátek 24.8. Skolíš bizona?
- ukázka bojových dovedností – práce s bičem, lasem, střelba z luku
- možnost vyzkoušet si
- indiánské tvoření – malování Navaho hrnečku, lahvičkový totem
- vyhodnocení soutěží, rozdělení cen, slavnostní ceremonie Sedícího Býka

Změna programu vyhrazena!

Přihláška ke stažení zde

Komentovaná prohlídka výstavy
Uskuteční se ve středu 25. dubna od 18:30 hodin.
Nebude chybět ani zprovoznění dvou modelů parních strojků a jednoho vakuového motoru ("požírače plamene").

Od 19:00 hodin bude v rámci prohlídky výstavy promítnuta v přednáškové místnosti muzea unikátní a ve své době nejdražší téměř dvouhodinová groteska Frigo na mašině. Natočená v roce 1926 v hlavní roli s Busterem Keatonem. Děj filmu inspirovala skutečná událost z války Severu proti Jihu.

Osudem vysokomýtských židovských rodin se dlouhodobě zabývá vysokomýtská rodačka Mgr.Zdena Dojčánová z Pardubic. Výsledky jejího usilovného bádání v českých i německých archivech a také mezi pamětníky z celé republiky jsou pozoruhodné. Nyní máme jedinečnou možnost se s nimi seznámit.


Projdeme historickým jádrem města a zároveň jeho dějinami. Vysvětlíme si, proč je čtvercové a jak je to s prvenstvím jeho velikosti. Dovolí-li to počet účastníků, vystoupíme na Pražskou věž a porovnáme staré fotografie s novou tváří města. Potom obejdeme zbytky parkánové zdi a povíme si něco o opevnění a vojenské historii Vysokého Mýta. V Jungmannových sadech přečteme pár kamenných desek a Litomyšlskou bránou projdeme k chrámu sv. Vavřince, kde se rozloučíme.


Upoutávka

Rakousko-uherské námořnictvo přišlo na počátku první světové války, tedy od srpna do konce listopadu 1914 o 5 svých lodí. V prezentované přednášce navštívíte se skupinou technických potápěčů z týmu „HABANERO“ některé z těchto nádherných a historicky velmi zajímavých lodí. Vraky křižníku ZENTA, bitevní lodi SZENT ISTVÁN, torpédoborce STREITER a křižníku KAISER FRANZ JOSEPH I. patří dnes k těm nejzajímavějším. Nahlédnete do jejich pohnuté historie a seznámíte se s okolnostmi jejich potopení. Závěrem pak shlédnete krátké dokumentární filmy pořízené během průzkumů lodí. Řeč rovněž padne na Čechy sloužící v rakousko-uherském válečném námořnictvu.

K současné výstavě válečných lodí se v přednáškové místnosti muzea objeví i modely lodí plachetních, modely vestavěné do lahví nebo žárovkových baněk. Dále budou k vidění modely lodních dílů, miniatury, modely ze stavebnic (dřevěných i plastových) a také modely lodí z kartonu. Celkem se představí 49 modelů.

Výstava lodí v rámci Mistrovství ČR končí z technických důvodů 17. dubna ve 12 hodin!


V. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto 11. června 2011

Vážení milovníci a příznivci historických automobilů, vyznavači historie,

Protože si letos ve Vysokém Mýtě připomínáme významné výročí z pohledu dějin techniky – 100 let od přistání ing. Jana Kašpara ve Vysokém Mýtě – bude mít letošní program Sodomkova Vysokého Mýta poněkud pozměněnou podobu. Dopolední a část odpoledního programu se již tradičně odehraje na náměstí Přemysla Otakara II., zbytek dne pak bude plně v režii místního aeroklubu a místem veškerého dění bude vysokomýtské letiště.Program


Náměstí Přemysla Otakara II. (9:00 až 15:00 hodin)
9:00 – 11:00 Setkání automobilů s karosérií Sodomka
9:00 – 15:30 Sraz dvoukolových hasících stříkaček Stratílek
9:00 – 11:30 Sraz historických automobilů do r. výroby 1950
9:00 – 15:30 Vyhlídkové jízdy po Vysokém Mýtě autobusem RTO
9:00 – 15:30 Pro děti jízdy na zmenšenině parního vlaku
9:00 – 15:30 Zpřístupnění budovy bývalého vězení – komentované prohlídky
9:00 - 15:00 Den otevřených dveří firmy Iveco Czech Republic a.s. ve Vysokém Mýtě

9:15 – 9:25 Komentované ukázky práce četnictva a policie (zadržení pachatele)
9:30 – 10:00 Saxofonové kvarteto
10:00 – 10:15 Módní přehlídka klobouků
10:15 – 10:30 Saxofonové kvarteto
10:45 – 11:00 Komentované ukázky práce prvorepublikového četnictva
11:00 – 11:45 Fotografování historických automobilů Sodomka před chrámem sv. Vavřince
11:00 – 12:00 Vystoupení skupiny Old Steamboat jazz band


11:45 – 16:00 Vyjížďka historických automobilů Sodomka do Brandýse nad Orlicí

13:15 – 13:30 Komentované ukázky práce prvorepublikové policie (řízení dopravy)
13:30 – 14:15 Přehlídka nových i těch starých hasičských dovedností (sekerkové cvičení hasičů v dobových uniformách - SDH Líšnice;mladí hasiči, zásah na nebezpečnou látku, záchrana osob z výšky)
14:15 – 14:30 Závody historických motokár (50. výročí závodů motokár ve VM)
14:30 – 14:40 Komentované ukázky práce prvorepublikové policie (vyšetřování dopravní nehody)
14:45 – 15:15 Jízda elegance a závody historických plášťových kol
15:15 – 16:15 Vystoupení Pražského swingového orchestru

Letiště Vysoké Mýto (15:00 – 18:00 hodin)
Plocha letiště a hangáry s leteckou technikou přístupné pro veřejnost od 14 hodin
15:00 – 16:00 Přelety letecké techniky
16:30 – 17:30 Letecký cirkus
17:30 VZLET REPLIKY LETOUNU BLÉRIOT JANA KAŠPARA

Změna programu vyhrazena!! Za nepříznivého počasí se vzlety historických letadel nekonají.

10. února, 18:00 hod.
Afrika – ohnisko válek a konfliktů
Doc. PhDr. Jan Klíma, historik


Přednáška seznámí posluchače s nesčetnými bojišti „černého
kontinentu“. Jan Klíma nastíní průřez africkými dějinami od válek
kmenových, přes obě světové, až po novodobé konflikty a roli
mezinárodních společenství v jejich průběhu.

17. února, 18:00 hod.
Americká cesta do války v Iráku
PhDr. Vít Klepárník, PhD., historik a politolog


Lze zjednodušit americké motivy k invazi na touhu po ropě? Jaké dosud nepříliš známé podoby má americké tažení? A kdo je hlavním vítězem konfliktu v Iráku? Tyto a mnoho dalších otázek se pokusí zodpovědět analýza Víta Klepárníka v druhé kapitole přednáškového cyklu


Procházka s historikem umění


Naše cesta povede po památkách 17. a 18. století, které se nám zachovaly uvnitř původního městského opevnění i na předměstích.
Na procházku vyrazíme od mariánského sloupu na náměstí Přemysla Otakara II. a projdeme si několik barokních domů. Přiblížíme si koncepci výzdoby průčelí kostela Nejsvětější Trojice a blíže si ukážeme i oltářní obraz Petra Brandla v děkanském kostele sv. Vavřince. Zastavíme se také u několika samostatně stojících barokních soch, které byly součástí promyšlených urbanistických snah své doby. Cestou si budeme vyprávět o tom, jaký byl život vysokomýtského měšťana v neklidné pobělohorské době.


Den otevřených dveří

Co se skrývá za zdmi muzea? Jak vypadají depozitáře, konzervátorská dílna i jiná odborná pracoviště? Co je pracovní náplní archeologa, konzervátora, etnografa, kurátora sbírek? Využijte den otevřených dveří, přijďte a vše se zajímavou a hravou formou dozvíte. Historik umění vás naučí „číst obraz“ a archivář staré písmo. V zpřístupněném depozitáři Vám dají pracovníci k určení nevšední sbírkové předměty a něco Vám řeknou o správě sbírek. Na pracovišti dokumentátora si budete moci vyfotografovat sbírkové předměty nebo sami sebe v historickém kostýmu. V zpřístupněné konzervátorské dílně se zase stanete konzervátory a dozvíte se mnoho zajímavého o jednotlivých pracovních postupech při záchraně starých věcí. Archeolog Vám naproti tomu ukáže a popíše předměty z různých historických období od doby kamenné, přes dobu železnou až po středověk. To je jen malá ochutnávka z toho, co při dni otevřených dveří uvidíte a zkusíte.
Nachytejte muzejníky…a přineste starý předmět k určení jeho funkce. Když nebudou muzejníci vědět, dostanete malý dárek.
Občerstvení zajištěno – Kobyliský vinný sklep
VSTUP ZDARMA


Vánoční koncert pěveckého sdružení Cantus Jaroměř a živý betlém na Vraclavi
kostel sv. Mikuláše


19. 12. 2010 v 17.00 hod

Po minulých komornějších koncertech Vás Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě srdečně zve na vánoční koncert pěveckého sdružení Cantus Jaroměř.
V krásném prostředí kostela sv. Mikuláše nám předvede pásmo adventních písní a barokních kancionálů skladatelů Jana Josefa Božana a Václava Karla Hollana. Vrcholem celého koncertu se zcela jistě stane Svatoroční muzika Adama Michny z Otradovic. Zvláštní nádech celému koncertu dodají netradiční vánoční spirituály.
Rok s rokem opět sešel a před námi jsou nejkrásnější svátky roku. Zastavme se společně v rámci tradičního vánočního koncertu a připomeňme si biblický příběh zrození Ježíška v již klasickém ztvárnění živého betlému. Představením příchodu tří králů do jesliček nám vánoční svátky neskončí, ale naopak započnou. Navíc si čekání na magickou noc ukrátíme přátelským setkáním a popovídáním nad kalíškem vánočního punče a rozehřejeme nejen svá těla, ale potěšíme i duše.
Odvoz na Vraclav zajištěn autobusem od budovy Městského úřadu ve Vysokém Mýtě v 16.45.


Procházka s archeologem

Fyzicky nejnáročnější procházka v délce téměř 12 km a s poměrně velkým převýšením nás čeká s muzejním archeologem. Ten nás zavede na místa téměř zapomenutá a v krajině dobře ukrytá. Díky dokonalé znalosti terénu a soustavné archeologické práci budete mít možnost navštívit místa, která jsou dnes na první pohled zcela nenápadná, ale v dávné historii na nich pulzoval život a která mají svá tajemství. Naše cesta povede přes středohradištní sídliště ve strategické poloze na Svařeni, tvrziště v Popovci, hradiště "Kozí nožku" u Štěnce, hradiště u Pěšic a opevnění neznámého původu Kusá hora u Srbců.
Příspěvek na dopravu je 20,- Kč. Pevná obuv a vydatná svačina nutná!


Muzejní noc


14. května, 19.30 - 23 hodin

Noční komentované prohlídky muzea

Výstava pokladů v muzejním sklepení – poprvé v historii bude návštěvníkům zpřístupněn jeden z muzejních sklepů a v něm se, rovněž poprvé, představí vzácné poklady mincí z archeologické sbírky muzea.

Čtení bez cenzury aneb muzejníci čtou to choulostivé z archivních rukopisů.

Výroba pamětního listu.

Ukázky raritních sbírkových předmětů.

Muzejní hádání – co je to za předmět a k čemu sloužil, co je na fotografii?

Promítání filmu na staré 16mm promítačce.

Otevření Pražské věže s noční vyhlídkou na město.

Občerstvení zajištěno – Kobylský vinný sklep

VSTUP ZDARMA


Letní příměstský tábor


V zajetí Napoleona

Regionální muzeum pořádá příměstský tábor pro děti se zájmem o historii a dobrodružství. V letošním roce je určen především dětem od 7 do 14 let. Při cestě zpět staletími se přesuneme na přelom 18. a 19. století a ocitneme se v době napoleonských válek. V rámci týdenního pobytu v prostorách muzea si vysvětlíme kdo Napoleon byl, jak ovlivnil Evropu a co jí dal do budoucnosti. V rámci detektivní hry se pomyslně přesuneme do Francie té doby, navštívíme Korsiku, překročíme také hranice Evropy a podíváme se do dalekého Egypta a spolu s našimi vojáky se vrátíme do Čech. Podle výsledků hry nás čeká výlet na tajné místo, které je neodmyslitelně spjato s Napoleonem v naší zemi. Všichni malí příznivci historie, ale nejen oni, jsou srdečně zváni.
Program začíná každý den v 9.00 a končí v 15.30. Mezitím je hodinová pauza na oběd. (Obědy nezajišťujeme.) Cena tábora je 750 Kč. Pozor, počet dětí je omezen, max. 15 dětí!
Přihlášky jsou k dispozici v pokladně muzea nebo ke stažení na stránkách www.muzeum.myto.cz


Procházka s etnografem

Naši procházku začneme nahlédnutím do Vodárenské věže, povíme si o jejím původu, přestavbách i využití pro vodárenské účely. V ulici B. Korábové se zmíníme o stavebních materiálech v malých městech a na vesnicích a přes plot bývalého Josefyho mlýna se podíváme na nejstarší dochovaný nápis o založení mlýna v Čechách (1541). Před Křižíkovou elektrárnou zazní základní informace o počátcích elektrifikace měst v Čechách. Skutečným zážitkem bude návštěva Panského mlýna s prohlídkou interiéru mlýnice a řekneme si něco o vztahu vodního toku k mlýnu. Hned o kousek dál se seznámíme s vysokomýtskou zajímavostí - dvěma „náhony“ v těsné blízkosti vedle sebe, ale s různou výškou vodní hladiny. Před usedlostí čp. 34 si pak vysvětlíme principy lidového stavitelství a funkci zemědělských usedlostí v městském prostředí (na rozdíl o vesnického).Vycházku zakončíme v Šemberově ulici, kde si nad historickou fotografií řekneme něco o trojdílných domech v Čechách.


Muzejní Postilion

OBSAH (výběr):

1/ Příběh muzea, část 7 - V sametu a nejistotě
2/ Příběh města, část 4 - Pod husitskou korouhví
3/ Z muzejních sbírek - Prapor ostrostřeleckého spolku z roku 1801
4/ Zaniklá místa - Změněná tvář města - Silnice I/35
5/ Architektura městská i ta venkovská - "Husův sbor" ve Vysokém Mýtě / Sýpky
6/ Archeologie - Pohled do pravěku i středověku - Cerekvice nad Loučnou a její bohaté archeologické dědictví - část 2
7/ Články z historie - Boj o Kysak a tragický osud skutečského rodáka Rostislava Štěpánka, poručíka 30. střeleckého pluku
8/ Příběh automobilů s karoseriemi Sodomka - Karosérie Sodomka na podvozcích automobilů zahraničních značek - 2 část / Poodhalené tajemství jediného Sodomkova Rolls-Royce
9/ Po vysokomýtských hostincích a restauracích - Hostinec U Černého orla
10/ Rozhovor s osobností...s Jaroslavem Ptáčníkem, vynikajícím vysokomýtským atletem
11/ Sport - Vysokomýtská atletika

Muzejní postilion je možné zakoupit v pokladně muzea a také ve všech novinových stáncích ve Vysokém Mýtě. K dostání v muzeu je stále také druhé a třetí číslo vydané v letošním roce.


24. února, 18:00 hod.
Vietnam v světle indočínských konfliktů 1944-2004
Mgr. Karel Kučera, etnolog


Jeden z nejdelších konfliktů v novodobé historii, který začal bojem proti japonské agresi a francouzskému kolonialismu a po pádu saigonského režimu v dubnu 1975 pokračoval až do kapitulace poslední jednotky protikomunistického odporu v laoských horách před pouhými několika lety.

přihláška___-___

3. března , 18:00 hod.
Izrael – československá vojenská pomoc v době jeho vzniku
Jaromír Vykoukal, autor odborných statí s vojensko-historickou tematikou


Po vzniku Izraele poskytlo Československo novému státu vojenský materiál, politickou podporu a také pomoc s budováním personální složky ozbrojených sil. Vrcholem pomoci byl výcvik kompletní motomechanizované brigády, složené z velké části z veteránů Svobodovy armády židovského původu.

Einladung___-___

Anmeldung

Otevírací doba muzea
Po zavřeno
Út - Pá 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
So - Ne 9:00 - 12:00, 13:30 - 17:00

© Matyáš Hájek - www.designhajek.cz

Sáčky do vysavače Půjčovna karavanů
Šemberova 125/I
566 01 Vysoké Mýto
muzeum@muzeum.myto.cz
tel.: 465 461 950