Akce: V předvečer vzniku republiky

V předvečer 100. výročí vzniku republiky jsme pro Vás připravili bohatý program:

Komentované prohlídky po městě:

S historikem Zdeňkem Horákem a archeologem Davidem Víchem centrem Vysokého Mýta. Sraz v 10:00, 13:30 a 15:00 hodin NA NÁMĚSTÍ Přemysla Otakara II. u morového sloupu.

S Jiřím Junkem po vojenských památkách a objektech Vysokého Mýta. Sraz v 10:00 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. u Komerční banky.

Odpolední vstup do muzea zdarma (13:30 – 17:00 hodin)

Ředitelna otevřena (13:30 – 17:00) – místnost ředitelny muzea je zrakům návštěvníků uzavřena. Zcela výjimečně však umožníme veřejnosti, aby nahlédla do bývalého měšťanského pokoje opatřeného originální secesní výmalbou, která byla mimořádně zdařile restaurována v roce 2001.

Jeden den na světle – Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě uchovává cennou korespondenci A. V. Šembery s významnými osobnostmi 19. století. Jedná se o spisovatele, básníky, novináře či politiky jako byli Božena Němcová, Jan Neruda, Karel Jaromír Erben, Karel Havlíček Borovský, Julius Grégr a další. Ve sbírkách je také uložena ceněná korespondence mezi Zdeňkou Šemberovou a Tomášem Masarykem.  Výběr originálních dopisů, které se běžně nevystavují z důvodu nežádoucích vlivů denního i umělého osvětlení, bude v rámci oslav vzniku republiky mimořádně představen veřejnosti na jediný den. Při této příležitosti bude rovněž vystaven originál nejstarší fotografie Vysokého Mýta z roku 1863.