Archeologie a experiment - Jak obléci pračlověka

Téma: Vývoj odívání od doby kamenné po středověk, ukázky dobových textilních řemesel. Žáci uvidí nejenom, jak pestrá a vývojově bohaté byla móda v pravěku, ale dozví se také mnoho informací o jejích nositelích a společenstvech, která obývala naše území v dávné prehistorii. Budou si moci vyzkoušet některé z textilních technik, které byly pro naše předky součástí jejich každodennosti a také obléci rekonstrukce pravěkých oděvů a vyzkoušet tak na vlastní kůži, jaké to je být „pračlověkem“.
Klíčová slova: móda– archeologie – textilnictví - řemesla
RVP: Člověk a společnost. Dějepis – Nejstarší civilizace, kořeny evropské kultury - antické Řecko a Řím; střední Evropa a její styky s antickým Středomořím.

Průběh: Lektor seznámí žáky/studenty formou krátké komentované prohlídky výstavy s vývojem módy od pravěku po středověk a zopakuje základní poznatky. Poté se žáci rozdělí do 4 skupin a každá si na stanovišti vyzkouší řemeslo a má možnost se převléci do rekonstrukcí oděvů – cyklicky se střídají po 10 minutách.