Archeologie a experiment: Středověké kovářství

Informace:

Srdečně zveme školní kolektivy na pátou akci z cyklu Archeologie a experiment.

Téma: Seznámení se středověkým kovářstvím. Dostupnost kovových nástrojů pro všechny vrstvy obyvatelstva, byla jednou z důležitých podmínek pro rozvoj středověkého světa. Žáci uvidí úroveň a vývoj středověkého kovářství. Budou seznámeni se širokou škálou výrobků, jež byli naši předci schopni vytvořit. Budou si také moci vyzkoušet některé z kovářských technik, které umožnily rozvoj naší společnosti do dnešní podoby. Všechny předměty jsou vytvořeny na základě archeologických nálezů. 

Klíčová slova: kovářství – řemesla – středověk - zpracování železa – archeologie.

Pomůcky: teplé oblečení - akce probíhá v exteriéru muzea.

Co si žáci odnesou?
Znalosti: Žáci se dozví, jak a jak dlouho se vyrábějí základní nástroje ze železa. Způsob získávání železa, jeho distribuci a následné zpracovní na předměty každodenní potřeby. 

Postoj: Žáci pochopí a zkonstatují, kolik času a úsilí stálo získání základních železných výrobků nutných pro každodenní život ve středověku. 

Průběh: Kovář Jan Rohlena seznámí žáky/studenty formou krátké přednášky se základy hutnictví a kovářství železa. Následně proběhnou ukázky některých kovářských technik a výrobků s příslušným komentářem. Kromě ukázky samotných nástrojů používaných kováři, bude v rámci kurzu vykováno několik jednoduchých železných předmětů. Některé z ukázaných technik si budou moci žáci/studenti i vyzkoušet. Zakončení celé akce proběhne formou krátké debaty.

Délka programu bude přibližně 60 minut a je určen maximálně pro skupinu 30 studentů. Z tohoto důvodu Vás prosíme o telefonické objednávání na tel. č. 465 461 952. Cena za jednoho studenta je 10 Kč, pedagogický doprovod má vstup zdarma. Kontaktní osoba pro dotazy: Bc. Tomáš Bek, 465 461 962.