Bejvávalo dobře aneb jak se co dělávalo

Informace:

V hledáčku muzejníků se ocitla různá řemesla, která podle názvu ještě dnes známe, ale už si je dokážeme jen stěží vybavit. Provaznictví, bednářství, dýmkařství to jsou ta, která výstava ve svém úvodu nabídne. Příslušné exponáty nebudou jen stroze pojmenovány, ale budou instalovány tak, aby každý pochopil jejich funkci a celkový pracovní postup při vzniku konkrétního výrobku. Jiná část výstavy se zaměří na práci na poli, žně a senoseč a také na fenomén včelařství. Zvídavý návštěvník se dozví, jak a čím se dříve mlátilo obilí nebo čím se naklepala kosa. Klát, úl, medomet, vykuřovadlo – to jsou pro změnu zásadní předměty pro chov včel, které se představí ve své historické podobě. Dále nehlédneme do oblasti ručního zpracování lnu, výroby tkaniny, jejího barvení a údržby v podobě praní a bělení.

V závěrečné části výstavy se vstoupí do venkovské světnice s jejím veškerým důležitým a nezbytným vybavením. Zde návštěvník uvidí a zároveň si zkusí výrobu peroutek, naučí se uplést vánočku nebo opravit prasklou nádobu drátováním. 

Výstava bez klasických muzejních vitrín umožní příchozím nasát tu správnou atmosféru doby našich předků a s jistou dávkou opatrnosti se bude možné vystavených exponátů i dotknout.

Vernisáž výstavy proběhla v neděli 23. října. 2022 ve 14 hodin a o stylový hudební doprovod se postarala Helena Vedralová s dcerou Markétou Mužákovou. V rámci vernisáže byla též předváděna výroba másla s možností jeho ochutnávky.

Výstava bude stále živá. Veřejnost se může v následujících měsících těšit na komentované prohlídky i tvůrčí workshopy jako je řezbářství, výroba ošatek či draní peří. Kurátorka výstavy rovněž ráda přivítá školní skupiny (nutné objednat předem).