Informace:
Věčná vzpoura v srdci konzervativce
Beseda Lenky Jaklové s Alexandrem Tomským - rozmluvy o životě, literatuře a politice
Osobnost politologa, překladatele, komentátora a pedagoga Alexandra Tomského netřeba dlouze představovat. Publikuje především v Lidových novinách a E15. Je obdivovatelem britské monarchie, sám byl například členem ODS a kandidátem za stranu Realistů ve volbách do Poslanecké sněmovně v roce 2017. Prozatím samá známá fakta.
Málokdo ale ví, že tento muž má spojitost s Vysokým Mýtem. A ne bezvýznamnou! Alexandrův dědeček ing. Arnošt si psal ještě příjmení Tausik. I to byla ale pozměněná varianta původního příjmení široce rozvětvené židovské rodiny Taussigů sídlící v Hlinsku a okolí. Dědeček Arnošt, velmi pravděpodobně ve snaze zamaskovat židovský původ přijal počeštěnou verzi příjmení – z Taussigů (také Tausiků) se stali Tomští. Arnošt a Jan přišli do Vysokého Mýta z Dobrušky za blízkými příbuznými Vítězslavem a Idou Tausikovými. Jan maturoval na vysokomýtském gymnáziu a těsně před zkouškami v létě 1939 požádal děkana Václava Moučku o doporučení k přijetí na bohoslovecká studia na kolej do Hradce Králové. A podařilo se. Jan Tomský vystudoval, po válce krátce jako kněz působil v Dobrušce. Později ale vedl civilní život, oženil se, pracoval jako uznávaný archeolog. Arnošt Tomský zahynul ve vyhlazovacím táboře v Malém Trostinci. Jan Tomský jako ¾ žid válku přečkal, do konce života ale trpěl syndromem přeživšího. Podle norimberských zákonů bylo totiž úplně jedno, že Jan byl pokřtěný katolík, oba byli stále německými úřady viděni jako židé.
Dnes nikdo nezjistí, zda Jan byl skutečně horlivý ve víře nebo se oprávněně bál o svůj život. Je to vlastně úplně jedno, podařilo se zachránit lidský život a to úplně stačí.
Šéfredaktorka časopisu Místní kultura a autorka mnoha článků i knih Lenka Jaklová rozebírá v Rozmluvách s Alexandrem Tomským pestrou škálu pohledů a názorů na okolní svět. Knihu v rámci besedy bude možné zakoupit za cenu zvýhodněnou a samozřejmě také nechat si ji podepsat.