Chutě a vůně Vánoc

7. prosince 2014 až 11. ledna 2015

K vánočnímu období neoddělitelně patří známé a zvláštní vůně, ale zejména sladké a slané chutě. Pro porovnání jejich rozmanitosti a hlavně jejich proměn v proudu času nám poslouží tři různá prostředí zahalená do slavnostního vánočního hávu. Ve třech velkých instalacích se představí starší vesnická světnice, městská domácnost a nakonec se návštěvníci ocitnou v obývacím pokoji z dob mládí a dětství dnešních čtyřicátníků. Pomyslně je tak možné zakusit chutě a vůně Vánoc ve starší i nedávné historii, která na nás dýchne dnes tak oblíbeným retro duchem.
Na výstavě nebudou chybět recepty a zajímavosti z lidových zvyků a pranostik, ale třeba i poznávání rozmanitých vůní pomocí vlastních smyslů. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet zdobení perníčků, výrobu postaviček ze sušeného ovoce tzv. „světa“, „vrkoče“ a „ježka“ či stáčených voskových svíček.
Největší překvapení a úplná novinka, kterou Regionální muzeum na svých výstavách ještě nevyzkoušelo, bude na návštěvníky čekat hned v úvodu. První výstavní místnost se na krátký čas promění v předvánoční muzejní kavárnu, zařízenou stylově z období přelomu 19. a 20. století, kde bude možné si posedět a vychutnat si kávu s domácím koláčem. To vše je zahrnuto v ceně vstupenky!

Vernisáž vánoční výstavy se uskuteční v neděli 7. prosince od 14 hodin.