Informace:
Tentokrát se bude jednat o činnost, která byla běžnou za dlouhých zimních večerů, a sice o draní peří. Sedrané husí či kachní peří bylo nezbytné pro výrobu kvalitních teplých peřin, bez kterých se lidé dříve neobešli. Poctivá peřina patřila k základní výbavě každé nevěsty.
Návštěvníci řemeslné dílny si pod vedením Lenky Kmoškové vyzkouší, jak náročné draní peří bylo a kolik času dokázalo zabrat. Z větších per si pak vyrobí vlastní mašlovačku, která nesmí chybět v žádné pořádné kuchyni.
A jak takové draní peří v minulosti probíhalo?
Husí peří se pečlivě shromažďovalo v domácnosti během celého roku. Už od mládí se housata podškubávala – z hrudníku zručná hospodyňka trhala vyvinutá brka (bez krve na konci po vytržení) zpravidla 4x do roka.
Nejvíce peří se získalo ručním vyškubáním zabitých hus za sucha. Pak se již jednotlivá peříčka drala. K této činnosti se scházely ženy ze sousedství. Každá měla před sebou na stole hromádku peří. Kousek po kousku musela pero vzít, pevně přidržet ve svislé poloze a strhnout z obou stran pevného středu (brka) jemná boční peříčka (větve). Horní třetina pera zůstala zachována. A tak stále dokola. Na peřiny a polštáře do výbavy. Ještě dodejme, že z jedné husy je maximálně 500 gramů hrubého peří po jednom podškubání, přičemž na peřinu musíte mít připraveno čtyři až pět kilogramů čistého peří.
Kapacita workshopu byla obratem naplněna! Děkujeme za zájem. Pokud se chcete přijít třeba jen podívat, jste srdečně zváni. Ke krácení dlouhých chvil budeme číst regionální pověsti z našeho fondu.