Květen 1945

Když se II. světová válka chýlila k samému konci, představovaly východní Čechy jednu z nejpevněji svíraných držav německé vojenské moci. Ta zde kladla odpor ještě několik dní po oficiálním vyhlášení kapitulace. Tvrdé střety mezi sovětskou armádou a skupinami nacistických ozbrojenců probíhaly až do 11. května a výstřely ojedinělých fanatiků zaznívaly ještě mnohem později. Pro obyvatele Vysokomýtska tak skončilo šest dlouhých let nacistické okupace. Co všechno českému člověku přinesla a vzala? Jaké byly ty poslední týdny v samém jejím závěru, kdy se naděje na osvobození nacházela skutečně na dosah?
Výstava v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě dá návštěvníkovi nahlédnout do života vysokomýtských obyvatel v závěru války, přiblíží všední obrazy tehdejší ulice a ukáže mnohé originální reálie. Připomene dobu květnových dní, jejich bezejmenné oběti, hrdiny i zástupy obyčejných lidí. Výstavu otevře vernisáž v neděli 29. března od 14 hodin.