Lázeňství a léčitelství v proudu času

Barokní areál Vraclav

Vztah k léčivým studánkám byl v barokním období typickým znakem náboženského myšlení a projevem vztahu k regionu i k domovu jako místu zakotvení barokních lidí ve světě. K zázračně uzdravujícím vodám spontánně proudili místní obyvatelé a postupně k nim byly vykonávány náboženská procesí, která se přetavila ve větší události – poutě. Ty posilovaly zbožnost a roznášely slávu místa i do vzdálenějších koutů regionu. Sláva lázeňského místa na Vraclavi vrcholila kolem poloviny 18. století. Tehdejší vědecké rozbory vody prokazovaly, že vraclavský pramen obsahuje sanytr a suptylnou síru a doporučovaly ji k popíjení i omývání, protože hojila rány, vysušovala otoky, pomáhala proti ledvinovým kamenům, vodnatelnosti i nádorům.
Výstava Lázeňství a léčitelství v produ času dává prostor prezentaci lázeňské minulosti místa jako zajímavému, ale delší dobu opomíjenému, fenoménu, který je zde předveden v širších souvislostech rozvoje lázeňství a léčitelství na českém území. Součástí výstavy je instalace lázeňského pokoje z období kolem poloviny 18. století. Návštěvníci si mohou rovněž prohlédnout celou řadu sbírkových předmětů, které se váží k lázeňství včetně zajímavého přírodního kmene na jímání minerální vody. Pro letošní výstavu bylo také vyrobeno několik originálních kameninových lahví na jímání léčivého vraclavského pramene z dílny místní keramičky Kateřiny Čihákové.