Muzejní noc po vojensku

18:00 – Slavnostní otevření nové stálé expozice Kabinet militária a její komentovaná prohlídka; další komentované prohlídky v 21:00 a 22:00

19:00 - Historie výstřelu. Členové Klubu oživlé vojenské historie návštěvníkům přiblíží vývoj palných zbraní od husitské píšťaly až po moderní samopal.Ukázka zbraní, střelby a mluvené slovo. Po zbytek večera povídání o palných zbraních.

20:00 Křest knihy C.a k. vzpomínky na vysokomýtskou posádku

Během celé Muzejní noci:
Copak je to za vojáka? – členové historických klubů představí vojáky s jejich výzbrojí, kteří byli ve Vysokém Mýtě posádkou – pěšáka rakousko-uherské armády, pěšáka prvorepublikové armády a příslušníka sovětské armády.
Lití kulí
Zajištěno stylové vojenské občerstvení

Další program muzejní noci
Noční zpřístupnění muzea včetně Pražské věže Vás mimo jiné zavede do muzejního sklepení, kde se představí poklady z archeologické muzejní sbírky. Historik umění vás naučí „číst obraz“ a seznámí s tím, co je na vnímání uměleckých děl jednoduché a co je naopak složité. V zpřístupněném depozitáři Vám dají pracovníci k určení nevšední sbírkové předměty a něco Vám řeknou o správě sbírek. Na pracovišti dokumentátora si budete moci vyfotografovat sbírkové předměty nebo sami sebe v historickém kostýmu. Pootevřená vrata konzervátorské dílny Vás nechají nahlédnout pod pokličku jednotlivých pracovních postupů při záchraně starých věcí. Připravena je i komentovaná prohlídka výstavy Počátky techniky a průmyslu ve Vysokém Mýtě, která bude zpestřena kratší přednášku na téma neindustriální technické objekty na Vysokomýtsku jako jsou kovárny, sušárny ovoce, škrobárna, silnice, mosty a propustky, studny a větrné čerpadlo... a samozřejmě také mlýny.