Osm zastavení křížové cesty

Barokní areál Vraclav
Jakub Vlček je figurálním sochařem, absolventem ateliéru Figurálního sochařství a medaile na pražské Akademii výtvarných umění, který se usadil a tvoří na Vraclavi. V loňském roce se rozhodl svoji uměleckou invenci vložit do výsostného duchovního tématu křížové cesty a pod jeho rukama nyní vzniká soubor čtrnácti zastavení, zachycujících poslední cestu Ježíše Krista s křížem na místo jeho popravy.
Interiér kostela sv. Mikuláše je naopak místem, kde je již řadu let umístěno osm zastavení Křížové cesty z Hedče. Umělecky působivý soubor barokních polychromovaných dřevořezeb rovněž vypráví pašijový příběh Ježíše Krista a je unikátní kulturní památkou.
Ač to není na první pohled zřejmé, současná ikonografická podoba křížové cesty se s tou historickou z období baroka v mnohém prolíná a ukazuje společnou duchovní základnu příběhu o obětování, bolesti, vykoupení a naději.
Výstava si klade za cíl ukázat spojení současného sochařského zpracování v podobě nízkého reliéfu s historickými skulpturami, ve kterém se naplno projeví duchovní a filozofické souznění napříč časem a zároveň předvede umělecké pnutí mezi dynamickými barokními křivkami a propracovanou strukturou tvarů uzavřených v malém prostoru.
Výstava bude otevřena v sobotu 1. srpna v kostele sv. Mikuláše v Barokním areálu Vraclav.