Pivovarnictví v Pardubickém kraji

Putovní výstava Regionálního muzea v Chrudimi doplněná Regionálním muzeem ve Vysokém Mýtě odkrývající tajemství vaření piva se otevře veřejnosti již první březnovou neděli (2. března) ve 14 hodin!

Slavnostní vernisáž proběhne za zvuku akordeonů a bude doplněna o další vyjímečnou akci, kterou je nepochybně lákavá ochutnávka pivního moku z hlineckého pivovaru Rychtář a. s.

Návštěvníci se na výstavě mohou přesvědčit, že pod pojmem pivo se neskrývá pouhá představa konzumace alkoholického nápoje. Tento rtům milý výraz pojímá i bohatou historii, různorodé výrobní postupy, specifický slovník a v neposlední řadě velkou chuťovou a barevnou pestrost. Vaření piva má navíc v Pardubickém kraji bohatou tradici, kterou výstava sleduje v jejím nepřetržitém vývoji od roku 1913 až po současnost.

Prezentace historie pivovarnictví se samozřejmě neobejde bez představení celé řady zajímavostí od obrazového materiálu, přes specifické předměty až po zážitkové ochutnávky pivovarnického sladu i extrémně hořkého granulovaného chmele. O navození atmosféry hostince z období 1. republiky nebo bednářské dílny a celého pivovaru se postarají autentické předměty potřebné k výrobě, uchovávání a distribuci piva. Nutné je též srovnání historie se současným stavem, který si návštěvníci mohou prohlédout na bohatém fotografickém fondu výstavy nebo na propagačních filmech z pivovarů v Hlinsku, Pardubicích a ve vzdálenějších Velkých Popovicích, demonstrující výrobu piva v roce 1934. Během výstavy je možné si přečíst nebo zakoupit noviny Pivovarský kurýr, speciálně vydané k této příležitosti, a seznámit se tak s mnoha zajímavostmi, které s pivovarnictvím souvisely. Noviny vycházejí v několika regionálních mutacích a jsou doplněné úvahami o pivu i nejoblíbenějšími pivními recepty.

A na závěr nesmíme opomenout představit bohatý doprovodný program výstavy:

Pivní čtvrtky
20. března. 2014, 18:00 hodin
Tento čtvrtek je v muzeu připravena ochutnávka piva z pardubického pivovaru Pernštějn a. s. doprovázená heligonkou (Kapesní kapela pana Petra Šimáčka). Návštěvníci se mohou těšit rovněž na zajímavou přednášku pivovarského historika a spolumajitele pivovaru v Kostelci nad Černými lesy pana Milana Starce.

10. dubna 2014, 18:00 hodin
Tento čtvrtek je v muzeu připravena ochutnávka piva z Měšťanského pivovaru v Poličce doprovázená heligonkou a opět nebude chybět přednáška. Tentokrát své bohaté zkušenosti a humorné zážitky přednese pivovarský historik a autor řady knih o pivovarech Pavel Jákl.

24. dubna, 18:00 hodin
S muzejníky na pivo
Projděte se s fundovanými průvodci po historii hospod a hostinců ve Vysokém Mýtě, které mělo díky vojenské posádce těchto zařízení více než jiná okolní města.