Pod africkým sluncem Africké kmenové umění a český primitivismus

Informace:

Africké kmenové umění bylo a stále zůstává pro diváka fascinující přehlídkou vášnivé energie, lapidárního zjednodušení myšlenky a převedení krásy do ošklivosti a naopak ošklivosti v krásno.
Vymykalo se standardním estetickým měřítkům evropského umění alespoň do té doby, než bylo evropskými umělci objeveno jako nekonečný zdroj inspirace, jako hybatel uměleckého vývoje, který proměnil vyčerpanou konvenční tvorbu v naprosto nový výtvarný styl. Kolem roku 1905 ve Francii a kolem roku 1910 v Čechách přinášela fascinace tzv. negerským uměním své první plody – ovlivnila kubismus, expresionismus, fauvismus, dadaismus i surrealismus, stejně tak jako postavantgardní tvorbu 2. pol. 20. století.
Výstava tak představuje sběratelsky vyhledávané artefakty, které vznikly pod spalujícím africkým sluncem a doputovaly do soukromých bytů a ateliérů českých umělců. Mezi největší sběratele patřil známý malíř Emil Filla, ale sbírali i mnozí další: Josef Čapek, Adolf Hoffmeister, v současné době Jiří Anderle. Ovlivněni návštěvami takových ateliérů a sbírek byli mnozí další umělci: Alois Wachsman, Zdeněk Rykr, František Gross, František Muzika, František Tichý, Alén Diviš, Jan Křížek, sochař Bedřich Stefan aj.
Na výstavě vás všichni výše zmiňovaní umělci svými díly přesvědčí, jak inspirativní africké umění bylo a jak pomohlo zformovat český umělecký primitivismus.
Součástí výstavy je africký domek s hliněnou pecí na dvorku muzea a jako interaktivní prvek repliky afrických artefaktů.
K výstavě je připraven doprovodný program s výtvarnou dílnou pro školní skupiny.
Ve dnech 12. července a 2. srpna od 14:00 se uskuteční dvě komentované prohlídky s kurátorkou.