Příměstský tábor Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě na téma Keltové

26. až 30. srpna 2013

Příměstský tábor s keltskou tématikou se uskuteční v prostorách Regionálního muzea. Pedagogický dozor bude zajištěn po celý den i v době polední pauzy. Pokud budou děti odcházet na oběd domů, stačí nahlásit předem. Děti si s sebou mohou vzít malé občerstvení.

Cena programu je 850,- Kč. Žádámě rodiče o zaplacení tábora do konce července 2013 v pokladně muzea.

Věk dětí 6 až 12 let.
Maximálně 15 dětí (přihlášky jsou k dostání v pokladně muzea nebo je možné je stáhnout níže na tomto webu)

Sraz dětí bude vždy od 8:30 – 9:00, denní program bude ukončen v 15:30. Polední pauza je od 11:30 – 12:30.

PROGRAM:

- komentovaná prohlídka výstavy „Keltové ve východních Čechách“
- seznámení se navzájem
- lehký keltský úvod – budeme si povídat o Keltech – úvodní slovo – kdo byli, kde se vzali, kde všude byli, kam až se dostali (názvy řek a hor u nás po Keltech,…), jak bojovali, jaké používali zbraně, jak žili, jak se rozdělovala společnost v oppidech,hlavním nepřítelem Keltů u nás-Germáni, náboženství (druidové – zlatý srp, posvátný strom – dub, posvátná rostlina – jmelí a břečťan), čtyři hlavní svátky – jasná polovina (Beltane, Lughnasad), tmavá polovina (Samhain, Imbolc)
- keltský horoskop, každý určí svůj strom – namalovat (celý strom, detail list)
- oběd
- keltské svátky – jasná polovina – svátek Beltane 01. 05. – oslava života, lásky, radosti
symbolem byly májky, které symbolizovaly spojení mužského a ženského aspektu
- výroba májky – 1. máj
každý si na májku něco zavěsí (vajíčko, výrobek z hlíny,…)
- rozdělání ohně – pálení čarodějnic

Úterý

- jasná polovina – svátek Lughnasad 01. 08. – oslava úrody, poděkování za sklizeň (dnešní dožínky, posvícení)
symbolem byl chléb nebo koláč upečený z prvního sklizeného zrna
- mletí mouky na keltském mlýnku
- pečení chlebových placek v peci
- rozdělení společnosti v oppidech (rolníci, řemeslníci, kupci, druidové, bojovníci)
- výroba ochranných štítů + malování keltských symbolů
- oběd
- řemeslné odpoledne – výroba keltských nádob a šperků (Torques) na čtvrteční odpolední trh

- celodenní výlet do Nasavrk
- odjezd v 9.00 hod.z VM, ve 14.30 – 15.00 hod. z Nasavrk
prohlídka expozice „Po stopách Keltů“ na zámku Nasavrky + procházka s průvodcem po naučné Keltské stezce Železnými horami (okolí Nasavrk)
- celková délka prohlídky včetně keltského oppida a rozhledny Boiika je cca 3 hod. (9,5km ve 12 zastaveních)
- cena 80,-Kč na dítě vč.pracovního sešitu + 300,-Kč skupina (prohlídka oppida s průvodcem)

- dodělání keramiky – zdobení a malování
- sportovní půlden – běh ve dvojici (svázané ruce i nohy), hod. Germánem (hadrový panák), zvedání meče (jako s posilovací činkou – počet – dívky 1 minuta, kluci 2 minuty), přetahování lanem (družiny proti sobě) běh se štafetou (voda v hrnku na hlavě),….
- oběd
- výlet po okolí Vysokého Mýta – seznámení s posvátnými rostlinami Keltů (jmelí, břečťan) a s posvátným stromem (dub), hledání osobního stromu dle keltského horoskopu, výuka druidů – poznávání bylin, stromů
- tmavá polovina – svátek Samhain 01. 11. – keltský Nový rok – zapalovaly se ohně, věštilo se
- trh pro rodiče a přátelé Keltů – všichni si vystaví své výrobky (hrnečky, šperky), rodiče-možnost zakoupení za symbolickou částku (cca od 17hod.)
- zapálení keltského očistného ohně, opékání špekáčků z kance + vaření čaje z nasbíraných bylin
- možnost muzejního nocování – promítání filmu „Asterix a Obelix“

Pátek

- tmavá polovina – svátek Imbolc 01. 02. – rodila se první jehňata (symbolický posel jara), vlády se ujímala bohyně Brighit