Projížďka s etnografem

Informace:

Za mlýny na řece Loučné II.

sobota 12. září 2015, začátek ve 14:00 hodin, náměstí Přemysla Otakara II,
předpokládaný konec mezi 18. a 19 hodinou


Jestliže naše putování za vodními mlýny v loňském roce směřovalo k Janovičkám a Zámrsku, letos se na bicyklech vydáme opačným směrem, tedy proti proudu řeky Loučné.
A nemusíme se obávat, že nebude co k vidění. Vždyť jen z Vysokého Mýta do Tržku bychom v minulosti napočítali 13 mlýnů. Většina z nich dosud stojí a nejde o žádné všední objekty.
Dozvíme se něco o významných osobnostech, které se k nim vztahují. O prvenstvích, která patří k vysokomýtskému mlýnu Sárovci a tržeckému Faulhammerovu mlýnu.
Z dálky nahlédneme na jeden velmi archaický mlýn dochovaný dosud se starým tzv. českým mlecím složením a do dnešních dob existujícím, byť již částečně rozpadlým dřevěným vodním kolem na vrchní vodu.
K vodním mlýnům patřily i další objekty využívající vodní pohon. Prozradíme tedy, že cestou „narazíme“ také na dvě pily. Řekneme si, proč mlýny mají ve svých jménech slovo valcha, co to bývala šlejferna, holendr nebo jahelka.
Uvidíme ovšem i unikátní areál tvořený starým a novým mlýnem, ubytovnou mlynářské chasy zvanou „Domov mlynářských“ a skladem mlýnských výrobků u železniční trati.
A pro zvídavé můžeme slíbit i návštěvu jedné mlýnice s kompletně dochovaným uměleckým mlecím složením. Zní Vám to nezvykle? Pokud s námi vyjedete na druhé putování za mlýny, určitě se dozvíte, co to znamená a proč na takové vybavení byly mlynáři pyšní a všude je uváděli.