Secese a secesní fotografka Julie Jirečková

Informace:

Krásné a intimní atmosférou naplněné fotografie Julie Jirečkové ze sbírek Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě a Moravské galerie v Brně se veřejnosti představí na letošní velké výstavě Secese a secesní fotografka Julie Jirečková. Nabídne divákům ucelený pohled na tvůrčí práci nadané umělecké fotografky, jejíž fotografie se zároveň promění ve vstupní portály, které představí různé aspekty jemné secesní kultury. Dílo Julie Jirečkové ale nezůstane osamoceno a bude doplněno dalšími snímky slavných kolegů fotografů ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, které se stalo partnerem tohoto výstavního projektu, archivu Českého klubu fotografů amatérů v Praze a Muzea moderního umění v Olomouci. Jmenujme slavné autory jako byly například František Drtikol, Otto Šetele, Vladimír J. Bufka, Josef Králík a další. Stejně tak se výstava pokusí zrekonstruovat výjimečnou vysokomýtskou výstavu amatérské fotografie a malby z roku 1908. Vernisáž výstavy proběhne tradičně v neděli 13. října od 14 hodin. Těšit se můžete na zajímavý hudební program, který předvede oblíbené skladby klavírní virtuózky Noemi Jirečkové(starší sestra umělecké fotografky Julie). Kurátorka výstavy povede kometovanou prohlídku. Čeká na Vás také tradiční drobné občerstvení. Bohatý doprovodný program je připraven po celou dobu trvání výstavy, ale vyzvedněme především unikátní workshop staré fotografie! 

Komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy ve čtvrtek 31. října 2013 od 17 hodin
Přijďte si prohlédnout výstavu s komentářem a dozvědět se zajímavosti o dějinách fotografie a především historických fotografických technikách, které se na výstavě prezentují.

Dílna krajinářské fotografie
Dílna krajinářské fotografie, ve které si zájemci vyzkouší původní starou techniku focení na historických fotoaparátech i příslušenství, proběhne o víkendu 9. a 10. listopadu 2013. 
Účastníci se mohou těšit na práci se dvěma starými fotoaparáty. Vyzkoušíme si, jak se pracovalo s celodřevěným aparátem na fotografické desky se skládacím měchem z výroby Vladimíra Albrechta z Královských Vinohrad (okolo roku 1900). Druhý fotoaparát pochází ze 30. let 20. století z výroby PLAUBEL & CO. Je celokovový, se skládacím měchem a drátovou spouští na fotografické desky. Účastníkům dílny bude poskytnuto potřebné technické zázemí a fotografický materiál. Kapacita dílny krajinářské fotografie je omezena na 10 míst a vzhledem k finanční náročnosti spotřebního materiálu také zpoplatněna částkou 60,- Kč (náklady pouze na fotografický materiál). Do dílny krajinářské fotografie je nutné se přihlásit nejpozději do 18. října!

Výstupy dílny v podobě zdařilých uměleckých fotografií budou prezentovány v prostorách muzea na drobné výstavě, po jejímž skončení si účastníci dílny své snímky odnesou.

Proč je dílna krajinářské fotografie dvoudenní?
Starší fotografické techniky jsou o poznání náročnější než dnes běžné focení na digitální fotoaparát. Jeden den budeme krajinu snímat a druhý den naši práci vyvolávat v temné komoře. Je tedy nutné si na takovouto práci vymezit čas v podobě dvou (doufáme příjemně strávených) víkendových odpolední. Časy jsou stanoveny rámcově takto: sobota 9. listopadu 14 až 17 hodin, neděle 10. listopadu 16 až 18 hodin. Přihlášení uchazeči budou dopředu informováni o přesném čase, případných změnách apod.

Kde bude dílna krajinářské fotografie probíhat?
Technické zázemí bude připraveno v budově muzea. Po úvodním seznámení se s předmětem dílny a načerpáním inspirace na výstavě u slavnějších kolegů fotografů se vyrazí do terénu. Místo je zvoleno s ohledem na nejoblíbenější fotografické místo Julie Jirečkové. Předmětem našeho zájmu se tedy stane krajina na Vinicích.

Jak se mohu přihlásit?
Zájemce o dílnu krajinářské fotografie se jednoduše přihlásí kurátorce výstavy na emailovou adresu: lamatova@muzeum.myto.cz do 18. října. Do zprávy je nutné uvést především jméno s konstatováním závazného přihlášení své (případně další) osoby. Ostatní informace jsou ovšem vítány – např. Jaké máte zkušenosti s focením? Co byste si přál/a vyzkoušet? 
Je rovněž možné vzít si svůj vlastní fotoaparát například na svitkový film! V tomto případě kurátorce svůj záměr oznamte. Pokud tak učiníte v dostatečném předstihu, je možné Vám zajistit potřebný fotografický materiál (v uváděném případě svitkový film). 

Poznámka na závěr: Dílna krajinářské fotografie si vynucuje určitý stupeň zručnosti a samostatnosti, proto není vhodná pro děti do 12 let.

Slavnostní derniéra výstavy v neděli 17. listopadu 2013 od 14 hodin
Těšit se můžete na poslední kometovanou prohlídku s kurátorkou výstavy, výtvarnou dílnu pro děti i dospělé a malé překvapení.