Vymalujte si vysokomýtské pověsti

V roce 2019 proběhla ve vysokomýtském muzeu výstava, která mimo jiné upozornila na to, že v archivním fondu této instituce je uložen soubor dosud nevydaných pověstí. Ty sebral a upravil Antonín Hlinecký (1858 – 1938). Rukopis nese název Za svitu loučí a jeho záběr je opravdu široký. Zahrnuje vyprávění starých tradovaných příběhů od Chroustovic až k Brandýsu nad Orlicí.

Kurátorka etnografických sbírek Soňa Krátká vybrala jedenáct krátkých pověstí z obcí kolem Vysokého Mýta i z města samotného a převyprávěla je tak, aby byl text lépe pochopitelný dětem. Příběhy pak doplnila obrázky k domalování výtvarnice Veronika Balcarová.

Pověsti jsou příběhy, které mají své místo i v dnešní uspěchané době. Ptáte se proč? Po stopách pověsti se můžete vydat na výlet či procházku a v krajině hledat pravdivé informace, jež pověst obsahuje. Přijďte se přesvědčit na vlastní uši a oči na slavnostní představení muzejní novinky vhodné nejen pro děti.