X. ročník cestovatelského festivalu OKOLO SVĚTA

Každá z přednášek začíná v 18 hodin

Pondělí 25. listopadu 2013
Vladimír Lemberk - Všechny barvy Kanady

Albertou a Britskou Kolumbií k Pacifiku.
O tom, jaké je to splnit si klukovský zálesácký sen a potulovat se kanadskou divočinou. Skalistými horami k ledovcům, pobřežním mlžným pralesem k plážím, po břehu azurových jezer k vodopádům, ale i mezi mrakodrapy velkoměst a komunitou českých emigrantů - nikoliv na koňském hřbetě, nýbrž v sedle spolehlivé „dodžky“. Jaká je kanadská realita 21. století? Víte, jak zareaguje Čech, když ho hned první noc ve stanu navštíví medvěd?

Úterý 26. listopadu 2013
Ivan Havlík - Dovolená v Nepálu

Jaké to je vyrazit na tři týdny na dovolenou do Nepálu a trekem se vydat pod Mt Everest? Co čeká středoevropana ve výškách nad 4 000 metrů nad mořem?

Středa 27. listopadu 2013
VEČER CESTOVATELSKÝCH LEGEND

Alfréd Strejček (přednes) a Jan Matěj Rak (kytara) - Hold Eduardu Ingrišovi
Světoznámý skladatel, dobrodruh a mořeplavec, muž který měl být zapomenut. Tak se dá stručně charakterizovat autor slavné Niagary a hudby k mnoha hollywoodským filmům, nominovaný na Oscara. Jeho neuvěřitelné životní příběhy jsou kostrou pořadu, ve kterém zazní některé jeho skladby a písně.

Petr Horký - Století Miroslava Zikmunda
Zikmund a Hanzelka - všichni známe jejich expedice, knihy a filmy. Ale nikdo neví, jaký žili život. V dubnu příštího roku vyráží na svoji cestu do kin celovečerní dokument, který se vůbec poprvé zabývá pozadím jejich fenomenálního díla. Miroslav Zikmund odtajnil archiv svých osobních deníků, které si píše neuvěřitelných 88 let! Petr Horký přijede představit vznik filmu a také promítnout několik záběrů z natáčení, které se k širší veřejnosti možná nikdy nedostanou…

Čtvrtek 28. listopadu 2013
Dan Přibáň - Trabantem napříč jižní Amerikou

„Kam až se dá v jižní Americe dojet autem..a trabantem? Projeli jsme trabantem Hedvábnou stezku a přišlo nám to drsné, projeli jsme trabantem Afriku a přišlo nám to nejdrsnější... tak jsme se vypravili do Jižní Ameriky a mysleli, že větší masakr už to být nemůže. A byl!“ Dan Přibáň vypráví o nejnáročnější cestě, jakou kdy se svými žlutými trabanty projel. Mezinárodní tým - Češi, Poláci a Slovák, mezinárodní vozový park – dva trabanty, maluch, Jawa 250 a celá Jižní Amerika ve své velkoleposti - Guyana, Brazílie, Peru, Bolívie, Chile a Argentina.
Tři auta, jedna motorka, osm lidí, čtyři měsíce na cestě a šest zemí.20 406 kilometrů tím nejkrásnějším a nejnáročnějším, co může Jižní Amerika nabídnout. Z pralesů do velehor, z velehor do pouští z pouští do zelené divočiny ze zelené divočiny na mrazivou hranu Antarktidy.

Pátek 29. listopadu 2013
Martin Mykiska - Byl jsem rok v Antarktidě

Přednáška dokonale přibližuje polární prostředí a zimování tří mužů na svérázné polární základně, jejich každodenní život i dobrodružství při výpravách do okolí pěšky, na lyžích či na lodi. Fotografie zachycují podrobně život tučňáků, tuleňů, rypoušů, lachtanů a dalších živočichů, často od samého narození až po tvrdý boj o přežití v nehostinné polární přírodě.