XIV. ročník cestovatelského festivalu Okolo světa

Pondělí 20. listopadu v 18 hodin
Robin Böhnisch
ARMÉNIE – země hor, klášterů a vína

Historie této jihokavkazské země a jejího mnohokrát těžce zkoušeného národa je natolik pestrá, plná zvratů i dodnes nezodpovězených otázek, že bádání v minulosti zamotá hlavu i zkušenému dějepravci. Být cestovatelem, co hledá nádherné horské scenérie, nedotčenou přírodu, až pohádkové souznění středověké architektury s krajinou, bohatou kulturu a pohostinné lidi, pak ovšem Arménie představuje hotový ráj. Nelze opomenout ani lákavou možnost být svědkem renesance místního vinařství, která rychle vrací zdejší vinaře na světovou úroveň. Jistě by souhlasil i praotec Noe, který právě tady, na úpatí Araratu, vysadil na úsvitu dějin první vinici. A tak i my na přednášce ochutnám několik vzorků současných arménských vín.

Úterý 21. listopadu v 18 hodin
Zdeněk Hák
Satisfakce v jihozápadní stěně aneb o prvovýstupu na osmitisícový  Gasherbrum  1 (PAKISTÁN)

Zdeněk Hák se po zakončení aktivní kariéry lyžaře začal věnovat horolezectví a závodnímu skialpinismu. Přednost ale především dává nádherným sjezdům a pravému dobrodružství v horách a ve skalách. A takovým dobrodružstvím byl jistě i výstup na jeho první osmitisícovku – pakistánskou horu Gasherbrum  1.

Středa 22.listopadu v 18 hodin
Přemysl Rabas
Na cestách po Africe se Safari Parkem Dvůr Králové

Pracovníci královedvorské ZOO navštívili v rámci svých záchranných projektů nejednu africkou zemi. Kam všude se podívali, co při svých cestách zažili a o jak náročnou práci jde, o tom všem nám bude vyprávět ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem Přemysl Rabas.

Čtvrtek 23. listopadu v 18 hodin
2x SENEGAL

Karolína Brandová
Antilopa Derbyho a jiné perly Senegalu

Jedna z největších a nejkrásnějších antilop světa, antilopa Derbyho, čelí nebezpečí vyhynutí. Její západní podruh se nevyskytuje jinde, než v Senegalu a není jich víc, než posledních 300 jedinců. Od tohoto majestátního druhu také odvodil svůj název Spolek Derbianus Conservation při České zemědělské univerzitě v Praze. Ten sdružuje skupinu odborníků, vědců a studentů a dalších nadšenců kteří si vytkli za cíl záchranu kriticky ohrožené antilopy. Při své práci tak nejenom poznali vzácný živočišný druh, ale i mnohá místa v Senegalu a život jeho obyvatel.

Ibrahim Diop
Senegal očima našince

Ibrahim Diop sice žije více než třicet let v Čechách, ale v Senegalu vyrůstal a dodnes tam jezdí za svoji rodinou. Kam by nás tedy našinec v Senegalu pozval a co by nám s odstupem naturalizovaného středoevropana o své původní zemi pověděl?

Pátek 24. listopadu v 18 hodin
Jiří Junek, Radek Štěpán
Z Moskvy až na konec světa

Tato přednáška proběhne ve velké zasedací místností Městského úřadu ve Vysokém Mýtě!

Čtyřčlenná výprava se v letošním srpnu vydala na 9 000 km dlouhou cestu po Transsibiřské magistrále. Chtěla zažít skutečné Rusko, okusit nezměrné dálky a navštívit místa, kde před sto lety bojovali a žili českoslovenští legionáři. Co vše výprava skutečně zažila a zda se jí podařilo dosáhnout svých cílů, uvidíte a uslyšíte na přednášce s mnoha fotografiemi a filmovými záběry.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA