Zaniklý svět na fotografiích Enrique Stanko Vráze

Výstava představí fotografie jednoho z nejznámějších českých cestovatelů E. St. Vráze. Vráz je patrně prvním naším cestovatelem, který fotografoval v mimoevropských zemích. Jeho první snímky pocházejí z roku 1885 ze západní Afriky. Námětem jeho fotografií je život místních obyvatel, architektura, příroda. Vrázův fond negativů a diapozitivů ve fotosbírce Náprstkova muzea v Praze je naprosto unikátní, jak rozsahem (přes 7000 inv. čísel), tak stářím i oblastmi, kde Vráz fotografoval.
Výstava je zapůjčena z Národního muzea v Praze - Náprstkova muzea asijských a afrických kultur.

Zahájení výstavy s doprovodným programem 3.10. 2017 v 17 hodin.

Enrique Stanko Vráz (18. 4. 1860 – 20. 2. 1932)
Jméno E. St. Vráze se stalo symbolem českého cestovatelství, Vráz byl pravý hledač dobrodružství, objevitel neznámých končin, prostě dobrodruh v tom nejlepším slova smyslu.
Nebyl jenom cestovatelem, ale i spisovatelem, fotografem a sběratelem. Angažoval se i politicky (při volební kampani amerického prezidenta, při propagování českého národa a jeho svébytnosti v Americe). I když v Čechách strávil jen menší část svého života, vždy se cítil Čechem a představitelem českého národa ve světě.